Potrebujete pomôcť s výberom vianočného stromčeka? Žiaden problém

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je vianočný stromček. Počas tohto jedinečného obdobia v roku skrášľuje azda každú domácnosť, čomu zodpovedá aj jeho veľký dopyt na trhu. Ale ako zvoliť ten pravý pre vás? Ak ešte stále neviete, čítate správny článok.  

Predajne a odberné miesta ponúkajú z roka na rok väčší výber vianočných stromčekov, čo pre  zákazníka spravidla nepredstavuje iba výhody. Na jednej strane je obrovská ponuka a dostupnosť, na druhej dilema ohľadom správneho výberu. Aj keď nejde o nákup tovaru spojeného s dlhodobým používaním či priveľkou finančnou záťažou, predsa rozhodovanie pri jeho kúpe nie je jednoduché.

Niektorí považujú živý stromček za voľbu číslo jeden už niekoľko rokov, zatiaľ čo iní nedajú dopustiť práve na ten umelý. Či už ste zástancom ktoréhokoľvek z nich, oba typy majú svoje výhody aj nevýhody.

Živá klasika

Živý vianočný stromček je pre vás jednoznačnou voľbou v prípade túžby okamžitého navodenia vianočnej atmosféry v domácnosti. Tento prirodzený čistič a zvlhčovač vzduchu zaručene rozvonia všetky miestnosti svojou unikátnou arómou živého ihličia. Spolovice máte vyhraté. Tá druhá časť zahŕňa okolnosti s ním spojené. Živé stromčeky kúpite bez podstavca, ktorý netreba zabudnúť zvlášť dokúpiť. Nasleduje upevnenie stromčeka do podstavca, aby to celé sviatky ustál. Postupné opadávanie ihličia tiež nepatrí medzi tie šťastné spojitosti s ním. Skrátka si vyžaduje viac starostlivosti než umelý.

Pravdou zostáva, že vo väčšine prípadov pôsobia živé stromčeky esteticky krajšie ako umelé. Či už zvolíte smrek, útlejšiu jedľu alebo rozkonárenú borovicu, vždy bude vyzerať jedinečne a originálne. V žiadnej predajni nenájdete presne taký istý ekvivalent stromčeka k tomu vášmu. 

Najväčšou nevýhodou živých stromčekov je ich osud po skončení sviatkov. Nie je nič nezvyčajné, ak sa vám naskytne pohľad na ich polámané vetvy v preplnených kontajneroch v blízkosti bytoviek. V závere je to enormné množstvo stromov, ktoré po jedných vianočných sviatkoch skončí v koši.

Foto: pexels.com.

Najšetrnejší variant živého stromčeka

Tip, ako predísť väčšine vyššie spomenutých nevýhod, je si zaobstarať živý stromček v kvetináči. Podstatou je ho z kvetináča nevyberať a starať sa oň počas vianočných sviatkov ako o izbovú rastlinu. Teda nezabúdať na jeho pravidelnú zálievku, aby ihličie nezačalo opadávať. Po sviatkoch ho môžete vysadiť vo svojej záhrade, ktorú vám bezpochyby skrášli, a vy sa nemusíte zamýšľať nad jeho likvidáciou.

Existujú aj špeciálne druhy ihličnatých stromčekov, ktorým je prirodzené žiť celý život v kvetináči. Preto, ak svoj vianočný stromček nechcete vysádzať, môžete zvoliť túto alternatívu.

A čo ak bývate v byte alebo nemáte záhradu? V tom prípade navštívte jednu z okrasných či lesných škôlok, ktoré sa nachádzajú v každom kraji Slovenska. Práve v nich ponúkajú kontajnerované vianočné stromčeky, ktoré po sviatkoch vraciate do škôlky, a oni sa za vás postarajú o ich výsadbu do voľnej pôdy. Táto ponuka je kompromisom pre ekologicky zmýšľajúcich a milovníkov prírody.

Foto: pexels.com.

Umelý a bojkotovaný

Aj keď množstvo ľudí umelý stromček na Vianoce neuprednostňuje, aj ten má svoje výhody. Asi najväčšou z nich je pohodlnosť. Umelé stromčeky dostať kúpiť už so stojanom, a teda automaticky odpadáva povinnosť riešiť jeho osadenie. Sú bezpečnejšou voľbou, najmä ak s vami v domácnosti žijú zvieratá alebo malé deti, pretože sú pri prípadnom páde hmotnostne ľahšie. Ihličie nie je nepríjemne pichľavé a neopadáva. Vetvičky sú rovnomerne rozmiestnené, čo vytvára príjemný celkový dojem.

Navyše, pri umelých stromčekoch je možnosť ich opätovného použitia. Ten svoj jednoducho zložíte naspäť do krabice alebo ho aj spolu s ozdobami uskladníte na ďalší rok zabalený vo fólii. Zároveň ušetríte čas aj peniaze za stromček, ktorý si budúci rok nebudete musieť kupovať.

Titulná fotografia: pexels.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.