Literárny večer v podaní vyučujúcich a študentov z Katedry slovanských filológií

Text vznikol v spolupráci s Filozofickou fakultou UKF.
Autorka je jednou z organizátoriek.
V utorok večer 22. 11. 2022 sa v priestoroch študentského divadla VYDI uskutočnilo podujatie s názvom Literárny večer.

Akcia vznikla v rámci spolupráce VYDI so študentmi z Oddelenia slovenského jazyka a literatúry katedry slovanských filológií.

Literárna časť

S autorskou tvorbou sa predstavili študenti editorstva a vydavateľskej praxe, ale aj učiteľstva slovenského jazyka a literatúry. Na podujatí dostala najväčší priestor poézia. Nezabudlo sa ani na prózu v podobe poviedok. Tie sme si vypočuli od Táne Sadloňovej, Beáty Babenskej a Denisy Lutovskej. Poviedku Diany Sedláčkovej v zastúpení prečítala Simona Kovačevová. Svoju poetickú tvorbu predniesli študenti magisterského stupňa štúdia – Matúš Kukučka a Martin Pavlov –, k nim sa pripojila aj doktorandka Karolína Runnová. Ozvláštnením bola báseň od špeciálneho hosťa Micheleho Calzolariho; jej téma i obsah všetkých pobavila a odľahčila atmosféru.

Foto: Matúš Kukučka.

Poetické variácie  

V rámci podujatia sme mali možnosť zažiť projekt študentského divadla VYDI s názvom Poetické variácie, v ktorom jednotlivé poetické texty sprevádzala hudobná zložka. V tejto podobe odznela báseň od Zuzky Zagorovej a Janky Florkovej. O spev sa postarala študentka Veronika Gažiová v spolupráci s gitaristkou Líviou Renčkovou. Hudobno-literárne vsuvky dotvárali samostatné literárne vstupy. Táto kombinácia nás utvrdila v tom, že všetky umenia sa medzi sebou prelínajú.

Foto: Matúš Kukučka.

Hudobná časť

Ústredným bodom podujatia bola literárna tvorba, no naši študenti sú talentovaní aj v iných sférach. Práve preto sme mali možnosť vidieť a počuť aj hudobné vystúpenia, všetky na profesionálnej úrovni. Do programu večera nás voviedla Táňa Hocková, ktorá na úvod zaspievala a zároveň zahrala na klavíri. Vystúpenie rovnakého charakteru sme si mohli vypočuť aj po prestávke. V tejto časti vystúpila s vlastnou tvorbou, ktorá vznikla už na strednej škole a bola inšpirovaná dielom Jozef Mak. Spevu patril aj záver podujatia, o ktorý sa postarali Veronika a Táňa spoločným duetom pesničky Môžme si už odpustiť? od Zuzany Smatanovej. 

Foto: Matúš kukučka.

Poďakovanie

Týmto článkom by sme sa chceli poďakovať prodekanke pre medzinárodné vzťahy a rozvoj Dáši Nováčikovej, prodekanovi pre vzdelávanie Patrikovi Petrášovi, Igorovi Hochelovi a Martine Taneski za to, že prijali naše pozvanie. Za podporu ďakujeme aj ostatným pracovníkom Oddelenia slovenského jazyka a literatúry.

Veľká vďaka za odvahu patrí všetkým zúčastneným. Veríme, že v tvorbe budú pokračovať. Na záver by sme chceli poďakovať divákom, ktorí nás prišli v tento večer podporiť, a dúfame, že to bol pre vás obohacujúci umelecký zážitok.

Titulná fotografia: Nicolett Gullka.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.