Študentský projekt Netolerujem: Požitie alkoholu pred šoférovaním alebo počas neho nesmie byť spoločenský akceptovateľný

Alkohol za volantom je pre mnohých vodičov akýmsi trendom, s ktorým majú problém slovenské úrady a nevedia si s ním poradiť. Aj napriek nulovej tolerancii alkoholu za volantom je nedisciplinovaných vodičov na cestách stále viac a viac. Čo robiť, aby sa to zmenilo?

Študenti tretieho ročníka odboru Marketingová komunikácia a reklama na UKF založili projekt Netolerujem. „Cieľom nášho projektu je zvýšiť povedomie o tomto probléme, aby sa o tom viac rozprávalo a aby si ľudia uvedomovali následky. Alkohol za volantom nesmie byť spoločensky akceptovateľný,“ povedali o svojom projekte študenti. Je to dlhodobý problém dnešnej spoločnosti, ktorý má na ľudí veľký dopad a mnohí si to neuvedomujú. Niektorí ľudia si po náročnom dni doprajú pohár vína či piva, čo z globálu nepôsobí ako nič závažné.

Háčik nastáva až vtedy, keď sa rozhodne sadnúť si za volant s pocitom, že si dal „len“ jeden pohár a nič sa nemôže stať. Opak je ale pravdou. Nehôd spôsobených vodičmi, ktorí pred jazdou použijú alkoholický nápoj je stále veľké množstvo a prinášajú nepriaznivé dôsledky.

O projekte

Myšlienka tohto projektu sa zrodila na predmete Psychológia reklamy. Zadanie znelo prísť s kampaňou, ktorá bude mať celospoločenský dopad. “Súčasťou projektu sú tí, ktorí súhlasia s touto myšlienkou a sú za to, aby sa zvýšili tresty pre vodičov, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu,“ doplnili študenti.

Tresty pre vodičov, ktorí požijú pred cestou autom alkoholické nápoje sú stále nedostatočné a berú ich na ľahkú váhu. Ak vodič nafúka do jedného promile, dopúšťa sa „len“ priestupku proti bezpečnosti cestovnej premávky, a tak mu hrozí finančná pokuta od 200€ – 1000€, taktiež zákaz šoférovať motorové vozidlo na päť rokov. Pri nafúkaní nad jedno promile ide o trestný čin, ktorého následok môže viesť k odňatiu slobody po dobu 12 mesiacov.

Zakladatelia projektu Netolerujem súhlasia s vedeckou štúdiou, ktorá hovorí, že rozprávať sa s blízkymi o tomto probléme má väčší pozitívny dopad, ako nejaké pokuty od policajtov či policajné napomenutia a hliadky na cestách.

Foto: pinterest.com.

Alkohol za volantom nesmie byť tolerovaný spoločnosťou, pretože vo väčšine prípadov prináša fatálne následky. Jeho tolerancia by mala byť nulová a k tomu je potrebné sa o tejto téme viac rozprávať a vstúpiť si do svedomia. Pretože tak, ako by nám bolo divné si sadnúť do lietadla s vedomím, že si pilot dal pred letom pohárik, tak by nám malo prekážať si sadnúť za volant motorového vozidla s pocitom, že sme si dali „iba“ pohárik.

Titulná fotografia: pinterest.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.