Zákaz nedeľného predaja: Áno či nie?

Zatvorené obchody v nedeľu sme zažili naposledy v prvej vlne pandémie Covidu-19. Vtedy to mal byť sanitárny alebo dezinfekčný deň. Dnes je návrh na nedeľný zákaz predaja v hre opäť, poslanci ho opakovane navrhli a prvýkrát má tento návrh šancu prejsť.

Návrh poslanca Martina Čepčeka na zákaz nedeľného predaja má podporu u poslancov OĽaNO, SMER-SD, Sme rodina aj u extrémistických poslancov. Chcú presadiť podobný zákon ako v Poľsku, kde mal katastrofálne následky. Po schválení tohto zákona zaniklo takmer 7000 maloobchodov.

Dôsledky zákazu na ekonomiku

Ministerstvo financií tvrdí, že maloobchody by ročne stratili 30 miliónov eur a o prácu by prišlo asi 3000 ľudí. Nedeľnú prácu však vo veľkom využívajú aj študenti, ktorí si chcú popri škole privyrobiť. Je ich okolo 60-tisíc a mohli by prísť o nedeľné príplatky. Čepček argumentuje tým, že by sa nedeľné príplatky mohli presunúť na soboty.

Podporovatelia tohto zákona vidia výhody v tom, že by pracovníci, ktorí pracujú aj nedele, mohli tráviť čas s rodinou. Nie všetci predavači a predavačky však s týmto zákazom súhlasia, keďže väčšina z nich si môže služby navoliť tak, ako im to vyhovuje. Veľká časť pracovníkov v obchodoch nechce prísť o svoje nedeľné príplatky.

Nákupná turistika

Ak nebudú v nedeľu otvorené obchody na Slovensku, ľudia sa presunú na nákupy do zahraničia. V konečnom dôsledku bude v strate Slovensko. Ľudia v pohraničných oblastiach budú chodiť nakupovať za hranice, čo priamo pripraví slovenských obchodníkov a štátnu kasu o nemalé príjmy. Zároveň si budeme musieť siahnuť hlbšie do peňaženky, keďže budeme musieť v nedeľu voliť drahšiu alternatívu nákupu potravín napríklad na pumpách, upozornil poslanec NR SR za stranu SaS Ján Oravec.

Petícia strany SaS

Liberáli vyzývajú poslancov národnej rady, aby za tento podľa nich nezmyselný zákon nezahlasovali. Tvrdia, že zákon je iba ďalším zásahom do slobody občanov. Obmedzí sa sloboda podnikania a z pohľadu šéfa liberálov tento zákon spôsobí v ekonomicky slabších regiónoch ďalšie zvýšenie nezamestnanosti.

Titulná fotografia: pexels.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.