Zákaz zábavnej pyrotechniky platí v meste Nitra celoročne

Na základe udalostí, ktoré sa stali počas novoročnej noci, mesto Nitra reaguje zákazom pyrotechniky s celoročnou platnosťou. Robí tak preventívne, aby pyrotechnika pod rukami laikov nezničila ďalšie domovy obyvateľov mesta Nitra. Nastavili obmedzenia a výnimky jej používania.

Samospráva doteraz zakazovala používanie pyrotechniky na území mesta celoročne s výnimkou štyroch hodín počas silvestrovskej noci. Keďže k požiaru došlo práve v tomto čase, podmienky sa zmenia a obmedzenia budú platiť celoročne.

Mesto Nitra už v roku 2019 spustilo kampaň riešiacu hrozbu zábavnej pyrotechniky a vyzvali obyvateľov, aby nový rok uvítali alternatívnymi spôsobmi, ako sú lampióny a prskavky.

Riešiť vzniknutú situáciu sa rozhodli primátor Marek Hattas spolu s členmi komisie životného prostredia pod vedením Jarmily Královej a zapojila sa aj poslankyňa Martina Dubaiová.

V návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré predloží primátor mesta Nitra Marek Hattas na rokovanie mestského zastupiteľstva, sa píše: „Zámerom predloženého návrhu je predchádzať podobným situáciám, ako bol požiar vzniknutý na prelome rokov v objekte Polygon a mnohým ďalším poškodeniam v obytných zónach a na verejných priestranstvách v dôsledku používania zábavnej pyrotechniky.“

Foto: pixabay.com.

Nové podmienky používanie zábavnej pyrotechniky

Po novom by mal v meste Nitra platiť zákaz používania hlučnej zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 celoročne. Tento zákaz platí aj počas Silvestra a na Nový rok (1. 1.).

Výnimka bude platiť len pre pyrotechniku pod kontrolou a vedením profesionálnej firmy, detskú pyrotechniku kategórie F1 a pre scénickú pyrotechniku.

Riziká nekontrolovanej zábavnej pyrotechniky

Zábavná pyrotechnika nie je len rizikom v ničení obytných budov. Je taktiež hrozbou pre seniorov, malé deti, obyvateľov s poruchou autistického spektra, zvieratá, ovzdušie a pôdu. Zábavná pyrotechnika škodí zvieratám, hlavne domácim miláčikom, ktorí sú často v centre diania v mestách, kde nemajú šancu na úkryt. Každoročne sú zaznamenané panické úteky psov. Trpia aj vtáky, ktoré pre stres z hluku dosahujú energetickú stratu, čo ich v mrazivom počasí ohrozuje na životoch. Chemikálie z petárd a ohňostrojov prenikajú do pôdy a rozplývajú sa v ovzduší. V takomto množstve sa dostávajú do pľúc obyvateľov a odpad končí v okolitých vodných tokoch.

Titulná fotografia: pixabay.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.