Cestovanie po svete s house sittingom, objavte jeho čaro

Chceli by ste spoznať rôzne krajiny, nechcete platiť vysoké poplatky za ubytovanie a nevadilo by vám sa postarať o domácnosť alebo pár zvieratiek? Tak je pre vás house sitting to pravé.

Téma house sittingu sa dostala za posledné roky do povedomia hlavne vďaka sociálnej sieti TikTok. Tvorcovia obsahu na tejto platforme točia videá, ako si užívajú krásne destinácie v luxusných domoch u neznámych ľudí. Ich sledovatelia sa pýtajú: „Ako je to možné?“ Odpoveďou je: „House sitting.“

Čo je to house sitting?

Koncept house sittingu spočíva v tom, že sa staráte o niečí dom, byt, záhradu a vo väčšine prípadov o domácich miláčikov. Robíte tak počas neprítomnosti majiteľov nehnuteľnosti.

Ako sa dostanem po takýto typ ubytovania?

Zdarma alebo za ročný poplatok sa zaregistrujete na webové stránky, ako sú napríklad trusted house sitters alebo house sitter. Vytvoríte si kvalitný profil s čo najviac informáciami, vašimi skúsenosťami a schopnosťami. Potom si prelistujete z množstva ponúk a vyberiete si najviac vyhovujúcu. Následne pošlete svoj životopis človeku, ktorý tam túto ponuku pridal. Z viacerých uchádzačov si vyberie toho najvhodnejšieho.

V prípade, že si vás majiteľ vyberie do užšieho kola uchádzačov, ozve sa vám späť. Dohodnete sa na termíne Skype hovoru alebo osobnom stretnutí, ak je to možné. Tam vám objasní viac detailov. Majiteľov sa vždy spýtajte, čo presne od vás očakávajú.

V čom spočívajú sú moje povinnosti v roli house sittera?

Každý majiteľ bude mať iné požiadavky, treba sa vždy vopred dohodnúť na povinnostiach tak, aby vyhovovali obom stranám. Medzi hlavné dôvody, prečo si ľudia hľadajú house sittera, patrí stráženie domáceho miláčika. Majitelia odídu z domu a nechcú nechávať ich rodinného miláčika v hoteli. Zvieratám sa lepšie darí, keď zostanú v prostredí, na ktoré sú zvyknuté. Zvieratá budete kŕmiť, venčiť, cvičiť alebo na nich jazdiť. Najbežnejšími zvieratami sú psy, mačky a drobné hlodavce. Niektorí majitelia však majú aj kone, kravy alebo rôzne exotické zvieratá. Nemusíte mať však strach, o počte a druhoch zvierat sa dozviete ešte pri prvotnom čítaní ponuky.

Niektorí majitelia pri odchode nechcú, aby ich dom vyzeral opusteno, pretože to je veľké lákadlo pre zlodejov. V tomto prípade budú vaše povinnosti udržať dom v stave, aby vyzeral obývane. V určitých časových intervaloch zapínať a vypínať svetlá, preparkovávať auto či vyberať poštu. Samozrejme, medzi povinnosti house sittera patrí polievanie rastlín a udržiavanie poriadku v dome a okolo neho. Majitelia môžu takisto požadovať kosenie trávy alebo čistenie bazénu. Vždy treba dodržiavať to, na čom sa s majiteľmi dohodnete tak, aby sa ani jedna strana necítila ukrivdená.

Foto: pexels.com.

Koľko ma to bude stáť?

House sitting je protislužba za inú službu. Vy sa majiteľovi postaráte o domácnosť a za odmenu môžete zostať bývať v jeho dome, čo je väčšinou zdarma. Za stravu a dopravu do destinácie si však musíte zaplatiť sami. V prípade dlhšie trvajúcich house sittingov (päť a viac týždňov, pozn. red.) sa stane, hoci zriedkavo, že sami musíte finančne pokryť spotrebu elektriny, vody či internetu za obdobie, počas ktorého dom strážite. Portál nomador.com odporúča sa vždy o finančných veciach dohodnúť s majiteľom domu vopred.

Môžem sa house sitterom stať aj ja?

House sitterom sa môže stať každý, kto má nad 18 rokov, má rád zvieratá, zmysel pre zodpovednosť a nemá záznam v registri trestov. Je to takisto ideálne pre tých, ktorí pracujú online a nebaví ich byť v stereotypnom prostredí. Poriadne by to však mali zvážiť ľudia, ktorí si chcú iba užiť destináciu s vyloženými nohami.

Titulná fotografia: pexels.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.