Nová hudobná inscenácia Zlatá lýra na pôde Divadla Andreja Bagara už čoskoro

Nová hudobná inscenácia Zlatá lýra nahliadne do zákulisia festivalu Bratislavská lýra. S dokumentárnymi prvkami doby a s humorom v réžii Mariána Amslera bude mať premiéru už 31. marca. Dalo by sa povedať, že to bude taká estráda, ale v tom najlepšom slova zmysle,“ vysvetlil režisér pripravovanej inscenácie.

Diváci sa môžu tešiť na inscenáciu, ktorá zachytáva atmosféru slávneho hudobného festivalu za obdobie takmer troch desaťročí. Podobe, v akej inscenáciu uvidíme už tento mesiac, predchádzal rozsiahly výskum materiálov, dobových článkov i rozborov s interpretmi a autormi piesní. Divák tak bude mať možnosť nahliadnuť do zákulisia spomínaného slávneho hudobného festivalu.

Herec DAB Marián Viskup na kostýmovej skúške inscenácie Zlatá lýra.
Foto: DAB.

Diváci sa môžu tešiť na Karla, Waldemara, Evu, Martu, Helenu, Janu, Mekyho, Mariku, Júliu, Vaša či Roba… A na známe hity ako Rozprávkový dom, Oh, baby, baby, Don diri don, Rekviem, Píseň o mé zemi, Cesta, Zem pamätá, Krédo, Pár nôt, Študentská láska, Atlantída, Úsmev či Kaskadér, ktoré si dodnes spieva celé Česko-Slovensko,“ uviedli tvorcovia inscenácie.

M. Amsler doplnil: „Pri našom výskume sme zozbierali veľké množstvo materiálu. Najnáročnejšie bolo vyberať iba to najzaujímavejšie. Nechceli sme, aby to bol iba výpočet udalostí. V každej piesni, pri každom interpretovi sme hľadali zaujímavosť, alebo niečo, čo nie je až také známe. Najdôležitejšie bolo vybrať to, čo nám bude na javisku divadelne fungovať a vytvárať zaujímavé obrazy, situácie či kontroverzie, ktoré boli súčasťou zákulisia festivalu. Verím, že sa nám podarí zachytiť príťažlivú atmosféru kultového podujatia so známymi tvárami, populárnymi piesňami, dlhými festivalovými dňami a divokými večermi vo V-klube a v Kryštál bare.“

Bagarov kvíz

„Marcovým kvízom venovaným scénickej hudbe, známym melódiám, hudobným inscenáciám a muzikálom či zvukovým efektom sa môžete naladiť na premiéru našej novej hudobnej inscenácie Zlatá lýra. Poznáte slávne piesne a ich interpretov z histórie DAB, známych autorov scénickej hudby, zvukársky slang či hudobnú divadelnú terminológiu? Viete, ktorí z hercov DAB sú hudobne nadaní a kto naopak nevydá ani tón? Rozpoznáte ich hlasy v dabingu alebo v reklame? Viete, kto je soprán a kto bas?” Píšu zástupcovia divadla.

Jozef a jeho zázračný farebný plášť

Vizuálne pútavou a vtipnou formou rozpráva známy starozákonný príbeh o Jozefovi a jeho bratoch, ktorý je metaforou o láske aj nenávisti, o zrade aj odpustení a najmä o odhodlaní žiť svoj sen napriek všetkým prekážkam.

Herečka DAB Eva Pavlíková na kostýmovej skúške.
Foto: DAB.

Inscenáciou nás od Kanaánu až po Egypt prevedie Rozprávačka a dvanásť detí, ktoré nás spolu s hlavnou postavou Jozefa presvedčia o tom, že stačí veriť snom!

Tento svetoznámy muzikál v hudobnom naštudovaní Júliusa Selčana a v réžii Petra Oravca sľubuje nielen skvelé herecké a spevácke výkony, veľký hudobný zážitok v podaní živého orchestra, strhujúce choreografie, ale aj vizuálne efekty a projekcie s využitím najnovších technológií.

Kutlochy

Príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne Kutlochy, tak ako si ju pamätáme.

Inscenácia Kutlochy je zrýchleným kaleidoskopom udalostí od 50. rokov až po súčasnosť. Je príbehom hereckých generácií, ktoré sa striedali v ubytovni, nahliadne do zabudnutých historiek, príbehov a osudov známych osobností. Na pozadí privátnych príbehov dokumentuje aj to, ako pod oknami budovy plynula doba a striedali sa režimy.

Nádej zomiera posledná

Úsmevná groteska s prvkami kabaretu a čierneho humoru o našej každodennosti, neúspechoch, absurdite života a vytrvalej viere, že raz bude lepšie. Len treba vydržať!

Vlastníci – derniéra

Hra Vlastníci je žánrovo kritickou komédiou a zároveň sociologickou sondou do súčasnej spoločnosti, ktorú reprezentuje vzorka obyvateľov jedného bytového domu. Postavy zobrazujú zástupcov rôznych spoločenských typov a vrstiev: mladý katolícky manželský pár, pragmatickí biznismeni, hysterický homosexuál s maďarskými koreňmi, upätá úradníčka, manželia s tromi deťmi, presvedčený komunista s nostalgiou za niekdajšími časmi, bývalý disident, majetná pani, ktorá prenajíma viacero bytov, starý mládenec žijúci s matkou…

Titulná fotografia: DAB.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.