Psychiatria z pohľadu študenta ošetrovateľstva: Na Slovensku máme málo psychiatrov, málo komunitných zariadení a málo vedomostí o psychickom zdraví

Leo je študentom ošetrovateľstva na FSVaZ UKF v Nitre. V rozhovore sa zmienil o komunitnej psychiatrii, ale aj o tom, ako on vníma psychiatrických pacientov z vlastných skúseností na klinike.

Myslíš si, že byť psychiatrickým pacientom je stále tabu?

I keď sa o duševných ochoreniach hovorí čoraz častejšie, stále to nestačí a mnoho ľudí považuje psychicky chorého pacienta automaticky za blázna, pritom duševné ochorenie je ako každé iné, len ľudia majú mylné informácie. Pretože ak navštívite psychiatrickú ambulanciu, zistíte, že sú tam takí istí pacienti ako kdekoľvek inde a vôbec by ste nepovedali, že tam sedia ľudia s nejakým duševným ochorením, akurát možno sedia v tichosti a nehovoria o svojich problémoch, niektorí si čítajú časopis alebo pozerajú do mobilu. Stretol som sa aj s pacientkou, ktorá navštevuje psychiatrickú ambulanciu v inom meste, len aby niekto nezistil, že sa lieči u psychiatra.

Aké psychické poruchy majú ľudia najčastejšie?

Najčastejšie sú to depresie, úzkostné poruchy alebo adaptačné poruchy a problémy so spánkom. Veľmi častá je napríklad aj agorafóbia a sociálna fóbia. Na oddelení sa stretávam aj s ochoreniami ako je schizofrénia, rôzne typy závislostí, demencie a poruchy príjmu potravy.

Čo duševné ochorenia spôsobuje a ako sa liečia?

Sú to ľudia, ktorí majú určitú genetickú predispozíciu, vyššiu mieru neuroticizmu, čím sú viac zraniteľnejší voči stresu a ťažkým situáciám v živote. Liečba spočíva najčastejšie v podávaní farmakoterapie, psychoterapie.

Prečo si myslíš že stále spoločnosť vníma elektrokonvulzívnu terapiu ako niečo zlé a nebezpečné?

Síce v dnešnej dobe je už elektrokonvulzívna terapia aplikovaná v celkovej anestéze, je pravda, že v minulosti to tak nebolo a mnohí pacienti mali podvedome krátky prežitok hrôzy. Možno u ľudí budí hrôzu aj samotný elektrický prúd, z ktorého máme strach ako z niečoho nebezpečného, čo môže zabíjať, ale aplikácia silného elektrického sa používa aj na liečbu srdcových arytmií, tzv. kardioverzia, ktorá sa robí priložením elektród na hrudník. Ďalším dôvodom je aj negatívny mediálny obraz o psychiatrii, rôzne filmy, kde je elektrokonvulzívna terapia v takom hroznom prevedení, že človek sa radšej psychiatrii veľkým oblúkom vyhne.

Foto: Osobný archív Lea Kováčika.

Medzi najpopulárnejšie lieky v psychiatrii patria antidepresíva, no kolujú o nich rôzne mýty, napríklad, že spôsobujú závislosť. Je to naozaj tak?

Antidepresíva sú lieky, ktoré sa používajú nielen na liečbu depresie, ale aj na liečbu úzkostných porúch, OCD, bipolárnej poruchy alebo aj PTSD. Pôsobia na chemické látky v mozgu, užívajú sa dlhodobo a ich terapeutický účinok nastupuje cca o 14 dní po začatí liečby. Jeden mýtus, ktorý je rozšírený, ale je nesprávny, je, že napríklad pri depresii je málo serotonínu alebo nonadrenalínu, a keď nasadíme antidepresíva, je ho zrazu veľa. Nejde však o množstvo neurotrasmiterov, ale o to, čo sa deje na úrovni nervových rastových faktorov.

Mnoho pacientov má obavy užívať antidepresíva, pretože majú strach, že sa u nich rozvinie závislosť, pričom tieto obavy sú neopodstatnené, keďže pri ich užívaní nehrozí rozvoj závislosti, užívajú sa dlhodobo a vysadzujú sa postupne. Veľa pacientov má tendenciu po zlepšení stavu svojvoľne antidepresíva vysadiť, čo však nie je správne, pretože príznaky ochorenia sa objavia opäť.

Stretávaš sa aj na tomto oddelení so smrťou?

Áno. Hoci spolužiaci, ktorí praxovali napríklad na onkológii, zažívali smrť svojich pacientov častejšie, nevyhýba sa ani psychiatrickej klinike. Okrem samovrážd k úmrtiu môžu viesť aj závažné komplikácie ako je neuroleptický malígny syndróm, čo je život ohrozujúci stav, keď sa okrem iného dramaticky zvýši telesná teplota.

Spomínal si aj komunitnú psychiatriu. Čo tento pojem znamená?

Komunitná starostlivosť sa tiež označuje ako tretia psychiatrická revolúcia, ktorá predstavuje terapiu, pomoc a podporu s cieľom pomôcť ľudom s duševným ochorením žiť v bežných podmienkach a prirodzenom prostredí, kde nejde len o návrat do pôvodnej komunity po vyliečení, ale o zotrvaní v pôvodnom prostredí aj počas krízy. Cieľom je zmiernenie traumatizácie v novom prostredí a nových vzťahoch a poskytnutie pomoci v kríze pri zachovaní ľudskej dôstojnosti.

Aké formy komunitnej starostlivosti máme na Slovensku?

Patria tam predovšetkým denné stacionáre, ktoré sú definované ako zariadenia špecializovanej ambulantnej starostlivosti s pobytom 6 – 8 hodín. Ďalej sem patria psychosociálne centrá, ktoré poskytujú psychiatrické, psychologické a sociálne služby, socioterapeutické kluby a svojpomocné skupiny chorých a ich príbuzných.

Prečítajte si aj: Prestaňme tabuizovať duševné zdravie, týka sa nás všetkých.

Na Slovensku máme nedostatok ambulantných psychiatrov a komunitných služieb pre psychiatrických pacientov, ktoré sú nástrojom k účinnej liečbe, kde by si mnoho pacientov našlo cestu k uzdraveniu.

Prečo sa ako študent zdravotníckeho odboru zameriavaš práve na psychiatriu?

Chodievam pravidelne na prax na psychiatrickú kliniku do fakultnej nemocnice v Nitre, je to oblasť, na ktorú sa chcem zamerať, preto som aj išiel do zdravotníctva. Mám veľmi dobrú profesorku, ktorá dlhé roky pôsobila na psychiatrii, u ktorej píšem záverečnú prácu a ktorá ma podporuje. Na psychiatrickej klinike v Nitre je skvelý zdravotnícky tím lekárov, sestier a ošetrovateľov, ktorí majú profesionálny a citlivý prístup k pacientom a ochotu pomôcť pacientom v akejkoľvek oblasti.

U psychiatra končí čoraz viac mladých ľudí, aj študentov. Čím to podľa teba je?

Študenti na vysokých školách sú obzvlášť rizikovou skupinou pre rozvoj nejakého psychického ochorenia. Veľa zohráva aj to, v akom prostredí jednotlivec vyrastal a aké má doma prostredie, ale aj to, aké má vnútorné nastavenie. Väčšina študentov je počas skúškového obdobia vystresovaných a považujeme to za normálne. Niektorí z nich ale trpia takými úzkosťami, že často končia u psychiatra alebo zanechajú štúdium.

Titulná fotografia: Osobný archív Lea Kováčika.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.