Nejedz po šiestej hodine večer, inak priberieš. Prečítaj si najznámejšie fitness mýty, ktorým ľudia veria

Cvičenie, pohyb a vyvážená strava sú predpokladmi pre zdravie človeka. Všade okolo nás sa stretávame s množstvom informácií, ktoré nám pomáhajú na ceste k zdravému životnému štýlu. Často sa ale stáva, že pri určitých fitness poznatkoch dochádza k nedostatočným výskumom a štúdiám, ktoré spôsobujú šírenie klamlivých informácií medzi nadšencami fitnessu.

Za posledné roky sa posilňovanie a zdravá strava stali populárnym trendom. Milióny ľudí po celom svete sa snažia zmeniť svoj život k lepšiemu, pričom sú ovplyvnení najmä informáciami na internete a sociálnych sieťach. Nie všetky poznatky o cvičení alebo zdravom stravovaní sú dostatočne overené, často skresľujú pravdu a šíria sa ako dezinformácie alebo mýty.

Silové cvičenie je aj pre ženy

Činky, závažia a stroje na cvičenie boli v minulosti spájané najmä s mužskou kulturistikou. Odvtedy sa medzi ľuďmi šírilo, že silové cvičenie je iba pre mužov a ženy by sa mali zameriavať skôr na kardio. Takto si mnoho žien vytvorilo názor, že ak budú cvičiť s veľkými váhami, budú vyzerať ako chlapi. Napriek tomu, že kardio je prospešné pre správnu funkčnosť srdca a celkové zdravie, nie vždy dokáže pomôcť dosiahnuť vytúžený cieľ, čo pre mnohé ženy znamená spevnenie a vyformovanie postavy.

Anglická profesionálna atlétka a triatlonistka Laura Smith sa snaží vyvrátiť tento mýtus: „Silový tréning je dôležitou súčasťou každého fitness režimu a neprinesie vám neželanú objemnosť, najmä ak ste žena. Ženské hormóny nie sú priaznivé pre „zväčšovanie objemu“, a preto majú ženy väčší handicap pri naberaní nadbytočnej svalovej hmoty.“

Štúdie dokázali, že silové cvičenie má priaznivé účinky na zrýchlenie metabolizmu, väčšiu silu kĺbov a svalov, lepšie držanie tela, zdravie srdca a dýchacích ciest. Okrem toho pôsobí aj ako prevencia proti osteoporóze.

Cvičenie celého tela

Množstvo ľudí má predstavu, že ak chce schudnúť alebo vypracovať si určitú časť tela, musí daným partiám prispôsobiť cvičenie. Ženy majú tendenciu posilňovať zväčša svaly na nohách, zadok a brucho, u mužov sú to väčšinou hrudník, chrbát a biceps. Základom takýchto tréningov sú prevažne cviky iba na konkrétne časti tela, pričom ostatné svaly cvičia iba v menšom množstve alebo dokonca vôbec. Už pred rokmi sa šírili 30-dňové výzvy, kedy sme každý deň cvičili určitý počet drepov, aby sme mali krásny zadok.

Foto: pexels.com.

Tieto predstavy sú však mylné, pretože zacielením sa iba na cvičenie jedného svalu bude mať za následok svalovú imbalanciu tela. Daný sval síce unavíme, ale nebude to mať žiadny účinok pri znižovaní telesného tuku. Najvyšší potenciál pri spaľovaní tukov má cvičenie celého tela. To znamená, že je pre nás lepšie rozvrhnúť si tréningy tak, aby sme aspoň jedenkrát počas týždňa odcvičili každú časť tela.

Balans namiesto dlhej a nepodstatnej diéty

Kalorický deficit je hlavným predpokladom na schudnutie prebytočných tukov. Ak si správne nastavíme hodnotu kalorického deficitu a pridáme k tomu dostatočný pohyb, už za kratšiu dobu môžeme vidieť výsledky v podobe nižšej úrovne telesného tuku. Neraz sa ale stane, že ľudia počas dlhého obdobia prijímajú veľmi malé množstvo kalórií, snažia sa dodržiavať prísnu diétu, a to s cieľom rýchleho chudnutia. To, čo sa na prvý pohľad môže zdať efektívne a rýchle, nemusí byť vždy pravda. Osobná trénerka Kyra Williams tvrdí, že drastické zníženie počtu kalórii môže byť na určitý čas spoľahlivé, no ľudské telo je inteligentné a po čase sa môže začať brániť. „Keď sa človek dostane do veľkého kalorického deficitu, telo prestane fungovať na najvyššej úrovni. Prestanete strácať tuk a namiesto toho ho začnete ukladať.“

Neľútostné diéty a nízky príjem kalórií sa neskôr prejaví tým, že nebudeme schopní budovať svaly. A práve svalová hmota má dôležitú úlohu pri chudnutí, pretože čím má ľudské telo viac svalov, tým ľahšie dokáže spaľovať nadbytočné tuky.

Množstvo trénerov sa snaží viesť svojich klientov k správnemu prístupu, a preto často radia, aby sme zabudli na rôzne neľútostné diéty. Namiesto toho by sme sa mali zamerať na výživné potraviny, ktoré naše telo môže využívať ako palivo.

Na čase nezáleží

Nejedzme ovocie po 12:00, lebo priberieme. Večeru musíme zjesť do 18:00, pretože potom sa nám jedlo ukladá do tukov. Takýmto nezmyslom dokázali ľudia veriť až natoľko, že boli schopní zjesť jablko iba doobeda, alebo byť nesmierne hladní po odbití 18:00. Je dôležité si uvedomiť, že keď má jedlo určitý počet kalórii, ich hodnota sa nemení s pribúdajúcimi hodinami. Ak by sme prijímali vyšší počet kalórií, teda náš kalorický príjem by bol väčší ako výdaj, dôsledkom toho by bolo priberanie. To však neznamená, že ak budeme v kalorickom nadbytku, musíme pribrať iba tuk, pretože na to, aby sme si dokázali vybudovať svaly, potrebujeme byť práve v kalorickom nadbytku.

Ešte predtým, ako si určíme počet kalórií, ktoré by sme mali prijať za jeden deň, treba si vopred stanoviť cieľ. Zväčša ide o chudnutie alebo naberanie svalovej hmoty. Ak chceme schudnúť, hodnota našich kalórií by mala dosahovať nižšie číslo, teda musíme sa dostať do kalorického deficitu. Naopak, ak chceme budovať svaly alebo priberať, naším cieľom by mal byť kalorický nadbytok. Tieto hodnoty sa odvíjajú od bazálneho metabolizmu každého človeka.

Najlepšie je poradiť sa s výživovým poradcom, ktorý stanoví dané hodnoty. Vieme si to však vypočítať aj sami, na čo v súčasnosti slúžia rôzne aplikácie či webstránky, kde zadáme základné údaje o svojej váhe, výške a podobne, a oni vám to vypočítajú za vás. Tieto aplikácie či webstránky však nie sú vždy veľmi spoľahlivé, hlavne čo sa týka výpočtu kalorického deficitu a nadbytku, preto je najlepšie ísť sa poradiť k výživovému poradcovi alebo osobnému trénerovi.

Zabudnime na trendy

Trendy sa vyskytujú v určitých oblastiach ako napríklad v móde, dizajne či v iných oblastiach. Z ničoho nič prichádzajú, sú populárne počas nejakého obdobia a potom sa menia, zabúda sa nich alebo sa dokonca niektoré odsudzujú. Takto podobne to funguje aj s fitness trendami.

Každý z nás počul vetu, že biela múka a biele pečivo je smrť. Na to, aby sme schudli, musíme z nášho jedálnička vyhodiť pečivo, cestoviny, teda skoro všetky sacharidy. Okrem toho sa musíme vyhýbať cukru, a to dokonca niekedy aj v ovocí. Namiesto toho by sme mali jesť typickú „fitnessácku“ stravu, teda mäso s ryžou a zeleninou. Tento trend je iba jedným z ďalších mýtov, ktoré ovládli svet zdravého stravovania. Ako už bolo spomínané, podstatný je kalorický príjem a nie to, či je nejaké pečivo biele alebo hnedé, či farba cukru je taktiež biela alebo hnedá.

Foto: pexels.com.

Za akési rozšírené trendy možno považovať taktiež pitie detoxikačných kokteilov či užívanie spaľovačov tukov. V prvom prípade ide najmä o pitie rôznych ovocných alebo zeleninových nápojov počas niekoľkých dní či v extrémnych prípadoch aj počas niekoľkých týždňov a mesiacov. Druhý prípad sa týka užívania tabletiek, ktoré majú ľuďom pomôcť pri chudnutí. Oba príklady však majú skôr negatívne účinky ako tie pozitívne. Pri detoxe človek takmer vôbec neprijíma žiadne kalórie, nemá dostatok živín a vyváženú stravu. Je možné, že sa mu podarí schudnúť, ale nie zo zásob tukov, ale napríklad zo svalovej hmoty alebo z telesnej vody. Spaľovače tukov sú iba výmyslom a nemajú skoro žiadne benefity pre správny a zdravý spôsob chudnutia.

Titulná fotografia: pexels.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.