Digitálny detox. Skúšala som to už mnohokrát, no nič na mňa nefunguje

O digitálnom detoxe už počulo určite mnoho z vás. Je pár jednoduchých trikov, ktoré ale častokrát nezaberajú. Poďme sa ale pozrieť na také, ktorými si naozaj dobre zlepšíte kvalitu života a neprídete o to, na čo ste zvyknutí.

Ide o to, aby sme si zlepšili kvalitu života obmedzením času na sociálnych sieťach alebo všeobecne na telefónoch, tabletoch či notebookoch. Je samozrejmé, že úplne ich zo života, bohužiaľ, vylúčiť nemôžeme. Sú potrebné k našej práci či komunikácii s blízkymi, na ktorú sme zvyknutí. Či chceme, alebo nie, do života ich zahrnúť musíme, no môžeme mať hranice a koordinovať si to s rozumom. Sociálne siete a naše smartfóny nám často skracujú čas, napríklad pri čakaní v banke či v MHD-čke. V mobiloch máme naozaj všetko. Od kalendára cez nákupný zoznam až po peňaženku a platobnú kartu. Už si možno ani nevieme predstaviť deň bez neho. Veď by sme nemali vôbec nič, no nie?

Foto: pixabay.com.

Našťastie to tak vôbec nie je. Je to len nový štandard, na ktorý sme zvyknutí. Stále ho môžeme zmeniť  a vrátiť sa k tomu, ako sme fungovali pred pár rokmi. Možno si hovoríte, prečo by som sa mal/la vracať k starému, keď môžem mať všetko pokope na jednom mieste? Hneď to vysvetlíme.

Pokiaľ sme zvyknutí na to, že všetko máme uložené v telefónoch a že celý náš život je uložený do malej „krabičky“, stávame sa na ňom závislí. Dostávame sa do bodu, keď nerozhodujeme my o veciach, ale predmety rozhodujú za nás. Prestávame žiť v prítomnom okamihu. Nestretávame sa s priateľmi a rodinou tak často, pretože to vieme kedykoľvek vybaviť videohovorom. No potom sa často čudujeme, prečo sme osamelí, necítime sa šťastní a upadáme do stereotypu. Toto je pár z dôvodov.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa dá zmeniť náš životný štýl a ako nájsť svoje staré ja.

Nemusíte brať mobil všade s vami

Naozaj nie. Pokiaľ idete vonku so psom alebo idete na rýchly nákup či na poštu, verte mi, naozaj mobil so sebou brať nemusíte. Nebudete ho potrebovať. Nemusíte počúvať hudbu na každom kroku. Skúste radšej žiť v prítomnom momente. Počúvajte ľudí okolo vás, vnímajte, čo sa deje tam, kde práve ste. Sledujte, počúvajte a cíťte. Nemusíte kontrolovať obrazovku. Veď pokiaľ vám niekto bude volať, počká. O chvíľu prídete späť domov a ozvete sa mu naspäť. Myslite na seba a na čas so samým sebou. Je to veľmi dôležité.

Foto: pixabay.com.

Režim nerušiť

Pokiaľ pracujete na niečom dôležitom do práce či do školy, nastavte si focus time alebo režim nerušiť. Cinkanie telefónu vás nebude obťažovať. Nastavte si časovač na prácu, keď sa budete sústrediť len na to, čo robíte. Cez prestávku sa pokojne vráťte k telefónu, no vo vlastnom záujme si taktiež môžete nastaviť časovač. V čase, keď ste s priateľmi vonku na káve či na drinku alebo máte rodinný obed, pozeráte film s partnerom, opäť vyskúšajte zapnúť režim nerušiť. Venujte svoju pozornosť tomu, kto je tam v prítomnosti s vami, a upriamte pozornosť len na neho. Verte, všimne si to a bude si to vážiť. Takisto to môžete navrhnúť aj ostatným, aby sa k vám pridali, a uvidíte, ako to prospeje vášmu spoločne strávenému času.

Začnite deň bez telefónu

Častokrát je obrazovka telefónu prvé, čo vidíme hneď po prebudení. Ani nevieme a od vypnutia budíka sa plynule presunieme na sociálne siete a začneme scrollovať. A to sa deň ešte ani nezačal. Skúste to zmeniť. Skúste mobil nechať v režime lietadlo alebo vypnutý aspoň hodinu po prebudení. Kúpte si klasický budík a mobil si načasujte až na konkrétnu hodinu, keď máte rannú rutinu za sebou. Ráno budete mať plynulejšie, bez stresov a nikde sa vám čas nebude „strácať“.

Vychutnajte si jedlo bez telefónu či seriálu

Pre mnohých je zvykom si pri jedení pustiť obľúbený seriál či prezerať si sociálne siete. Takýmto spôsobom je úplne jedno, čo práve jete. Svoju pozornosť venujete telefónu. Odložte ho a na tých desať minút, ktoré venujete jedeniu, venujte čas len tomu. Užite si jedlo oveľa viac.

Robte len jednu vec naraz

Vždy sa venujte len jednej veci a nie viacerým súčasne, vaša efektivita sa zvýši a budete pracovať rýchlejšie. Pokiaľ si myslíte, že keď robíte množstvo vecí naraz, viac stihnete, mýlite sa. Čím viac činností robíme, tým viac sa vaša sústredenosť zhoršuje, čo ovplyvňuje efektivitu a rýchlosť práce.

Titulná fotografia: pixabay.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.