Láskyplný máj očami divadla

Tento text vznikol v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre.
Príroda rozkvitá a s ňou aj divadelné predstavenia, na ktoré sa môžeme tento mesiac tešiť. Máj je známy ako mesiac lásky. Teplo slnečných lúčov nás núti vyjsť von a nesedieť doma celý deň pri notebooku či televízii. Po úspešnom absolvovaní jarnej prechádzky, káve so svojou polovičkou či bez sme pripravení dopriať si kultúrny zážitok. O ten sa pre nás postaralo Divadlo Andreja Bagara v Nitre.

Made in Czechoslovakia 2023
Po troch rokoch sa vracia na scénu prehliadka úspešných titulov českých a slovenských divadiel. V centre tohtoročnej dramaturgie stojí prezentácia hudobných titulov, ktoré mapujú osudy a tvorbu známych osobností z oblasti populárnej hudby. Hudobná biografia Zem pamätá predstaví príbeh Karla Duchoňa, jedného z najväčších talentov slovenskej hudobnej scény. Pocta sa vzdá taktiež najpredávanejšej českej speváčke Hane Zagorovej či legendárnej kapele The Rolling Stones.

Pribina (making of)
Dramatický cestopis v réžii Rastislava Balleka víta na prehliadku staršími dejinami. Prinúti nás zamyslieť sa nad historickou postavou Pribina, domovom či povedomím o našej identite. „Čo je ‚naše‘ a čo už nie?“ sú otázky, ktoré si behom predstavenia budeme klásť. Inscenácia slúži ako prehliadka do sveta histórie, faktov, mýtov, dôkazov či domnienok. Bonus predstavujú dramatické úvody v predstavení.

Lesk a odlesky bratislavskej lýry.
Foto: DAB.

Lesk a odlesky Bratislavskej lýry
Oslava hudby, slobody, politické uvoľnenie, s tým všetkým sa spájal festival Bratislavská lýra. Kto chce lepšie pochopiť, aký vplyv mala cenzúra na umeleckú tvorbu v období normalizácie alebo ako sa so slávou vyrovnávali hudobné hviezdy, je na správnom mieste.
Spoločne zistíme odpoveď na otázku, prečo sa dnes stretávame s idealizáciou obdobia, v ktorom kultúra a umenie obdržali nemalé škody.

Bagarov kvíz/(Ne)milovaní
Kto nemá májovej lásky dosť, poteší sa Bagarovmu kvízu, ktorý pracuje s každým jej odtieňom. Juraj Ďuriš a Marián Viskup nás privítajú v divadelnom zákulisí, aby s nami vylúštili záhady srdca a tajničku duše. Kto bol pyšný a kto mal predsudky? Kto stál pod balkónom a kto vypil jed? Kto padal z búrlivých výšin? Vášeň, zrada, nenávisť, aj to sú formy lásky, o ktorých treba hovoriť. Divadelné javisko je na to pravým adeptom.

Rozsobáše
Aby toho nebolo málo, potešíme milovníkov Timraviných poviedok, ktorých dramatické postavy neraz pripomínajú ľudí z nášho okolia. Dramatizácia poviedok v dosiaľ nepoznanej inscenácii otvára okrem individuálnych osudov ľudí aktuálnu tému rozpadu medziľudských vzťahov. Dozvieme sa niečo zo súdka susedských hádok, rodinných trhlín či vzťahov v spoločenstve. Tak čo, pôjdeš aj ty do divadla?

Titulná fotografia: DAB.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.