Ocitla sa spoločnosť v ozajstnej dobe temna?

Február 2024. 6 rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, 2 roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajine a pár mesiacov od začiatku štvrtej vlády Roberta Fica. Aj vám pri každej zo spomínaných udalostí zostalo smutno? Zostali ste sklamaní?

21. februára 2018 zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Len tak, lebo robil dobre svoju prácu a „všetci mocní Slovenska  sa báli.

24. februára 2022 Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Suverénnu, samostatnú krajinu, ktorá statočne bojuje proti bezprecedentným ruským útokom už dva roky.

12. októbra 2022 sa stali obeťami teroristického útoku dvaja mladí ľudia v podniku Tepláreň, kde sa schádzali ľudia z LGBTI+ komunity – Juraj Vankulič a Matúš Horváth. Radka Trokšiarová skončila ranená v nemocnici, no útok prežila.

Všetky tri tragické udalosti spája jedno – nenávisť. Ruský prezident si myslí, že keď sa mu zachce, môže si vziať cudzie územia, zradikalizovaný mládenec si myslel, že môže zabíjať ľudí iba preto, že sú inej ako heterosexuálnej orientácie a ľudia, ktorí dopodrobna skúmali prácu Jána Kuciaka, sledovali Jána aj jeho snúbenicu a napokon im vzali život, si mysleli, že ich vraždou zakryjú všetky špinavosti, ktorých sa dopustili. Opak sa stal pravdou. Jurajovi, Matúšovi, Jánovi, Martine a státisícom ukrajinských občanov už nič život nevráti. Vieme však, že ako spoločnosť by sme sa mali posunúť dopredu. K lepšiemu. Kam sme sa však naozaj posunuli?

Krátko po vražde sa tisíce ľudí schádzali na námestiach a žiadali pád vlády Roberta Fica. Ten však spravil kozmetické úpravy a namiesto seba na post premiéra dosadil Petra Pellegriniho. Dozvuky v spoločnosti a volanie po zmene sa odzrkadlili aj na voľbách v roku 2020. Matovič a jeho hnutie malo šancu urobiť zo Slovenska aspoň trochu lepšiu krajinu pre život. Nepodarilo sa im to. Počas ich vlády nás zasiahla pandémia Covidu a Slováci sa začali deliť na rôznorodé skupiny. Jedna skupina si myslela, že vakcínou nás začipujú, iní boli toho názoru, že keď nám spravia výter z nosa, aby zistili, či sme covid pozitívni, budeme chytať silou vlastnej vôle 5G sieť.

No a tí príčetní, či už to boli lekári, vedci, odborníci, novinári, známe osobnosti alebo aj obyčajní ľudia, sa snažili robiť všetko pre to, aby týmto nezmyslom verilo čo najmenej ľudí. Neviem, či sa to podarilo.

Ešte donedávna som si myslela, že Slováci, ktorí odporujú očkovaniu a odborníkom sa vyhrážajú smrťou, podporujú Rusko a ktorí nenávidia menšiny, najmä LGBTI+, sú len malá, ale hlučná časť Slovenska. Táto skupina ľudí sa zhlukuje hlavne na sociálnych sieťach a svojou gramatikou nám dáva najavo, že inteligenčne na tom nebude príliš dobre. Keď však cestujem autobusom a počúvam veci, ktoré by som si prečítala na sociálnej sieti Telegram, ak by som ju mala, začínam si myslieť, že so Slovenskom a Slovákmi je niečo naozaj zle a už len veľmi ťažko nájdeme cestu späť. Za vlády Igora Matoviča vládol na Slovensku chaos, za súčasnej vlády tu panuje nenávisť.

Ľudia sú frustrovaní a schádzajú sa na námestiach, kde volajú po zmene. Ako je možné, že tri mesiace po slobodných, demokratických voľbách ľudia na námestiach kričia, že si želajú odchod premiéra, ktorého si Slováci sami zvolili.

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: