Fyzioterapeut Matej: „Skoro každý druhý človek dnes potrebuje pomoc fyzioterapeuta.“

Autor: Monika Bírošová

Fyzioterapia je samostatný medicínsky odbor a väčšina ľudí má predstavu, že taký fyzioterapeut je vlastne len masér. O tom, čo je úlohou fyzioterapeuta, ako vyzerá jeho bežný deň alebo čo je na tomto povolaní najťažšie sa porozprávame s vyštudovaným fyzioterapeutom Bc. Matejom Kašubom.

Pojem fyzioterapia môže byť pre mnohých neznámym pojmom. Môžeš ho trochu priblížiť? Čo je úlohou fyzioterapeuta?

Pojem fyzioterapia by som definoval ako liečba pohybom, v preklade to je liečebná telesná výchova. Úloha fyzioterapeuta je veľmi individuálna. Každý fyzioterapeut si musí dopredu určiť svoje fyzioterapeutické ciele a musí si spraviť fyzioterapeutický plán, čiže čo chce dosiahnuť s daným pacientom. Ale najdôležitejšou vecou je to, aby sa zdravotný stav daného klienta zlepšil. Fyzioterapeut sa voči pacientovi musí správať diskrétne, mal by byť empatický a musí si vypočuť to, čo mu jeho pacient hovorí.

Len nedávno si dokončil vysokú školu, stal si sa bakalárom a aktuálne pracuješ v jednom zo zariadení pre seniorov tu v Nitre. Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Bežný deň v práci začína ráno tým, že idem pomôcť zdravotným asistentkám na oddelení, ak potrebujú pomôcť niekoho zdvihnúť alebo posadiť do vozíka. Následne majú klienti raňajky a o 8.30 máme skupinové cvičenie, ktorého sa zúčastňujú všetci vozičkári alebo klienti, ktorí majú problém s chôdzou. O 9.00 pokračuje ďalšie cvičenie, sem už prídu takí pacienti, ktorí nemajú obmedzenia chôdze. Keď cvičenie skončí, niektorí pacienti absolvujú vodoliečbu. Nachádzajú sa tu špeciálne vane, kde sa robí napríklad perličkový kúpeľ. Ten trvá približne 20 minút a za ten čas si pacient môže oddýchnuť. Robíme aj elektroliečbu, ktorú vykonávame pri rôznych bolestiach chrbtice, ramien či pri poúrazových stavoch. Taktiež vykonávame aj magnetoterapiu, hlavne pri poúrazových stavoch. Potom nasleduje individuálne cvičenie –  za každým klientom teda chodím zvlášť a spolu vykonávame cvičenie väčšinou na posteli alebo v stoji. Nakoniec všetko zapisujem do počítača, kde má každý pacient svoju zdravotnú kartu.

Prečo si sa stal fyzioterapeutom? Bol to tvoj detský sen?

Nie, mojím detským snom nebolo stať sa fyzioterapeutom. Môj detský sen bol pomáhať ľuďom, ale ako hasič. Fyzioterapeutom som sa stal preto, lebo som vyštudoval strednú zdravotnú školu v Nitre, ale pokračovať ako zdravotný asistent v nemocnici nebolo to, čo som si predstavoval do budúcna. Vždy ma veľmi bavil šport, preto som sa rozhodol študovať fyzioterapiu a nedávno som štúdium aj dokončil. V budúcnosti by som sa chcel ako fyzioterapeut dostať ku športovcom.

Je potrebná vysoká škola? Nestačí, keď si človek urobí nejaké kurzy?

Vysoká škola je určite potrebná, aby sa človek mohol stať fyzioterapeutom. Ľudské telo musia ovládať všetci pracovníci v zdravotníctve, či už lekári, zdravotní asistenti alebo aj fyzioterapeuti. A to vás na žiadnom kurze nenaučia. Ale to neznamená, že už vyštudovaný fyzioterapeut sa nemusí ďalej vzdelávať vo svojom odbore – kurzy sú nutné, ak sa chce posúvať ďalej, ak nechce byť celý život na jednom mieste.

Pochádzaš z blízkeho okolia Nitry. Aké náročné je nájsť si tu v Nitre prácu fyzioterapeuta?

Popravde som si myslel, že prácu si ako absolvent vysokej školy nájdem veľmi rýchlo, ale nebolo to jednoduché. No približne po mesiaci som si v Nitre prácu našiel a som tu spokojný. V poslednom období tu bolo pracovných ponúk naozaj veľa, ale porovnal som si plusy a mínusy a rozhodol som sa ostať na mojom aktuálnom mieste, keďže mi táto práca zatiaľ vyhovuje. Nechcem tým povedať, že tu budem navždy, ale naozaj sa práca dá nájsť, len človek musí chcieť. Ak ale hľadáte naozaj dobrú ponuku pre fyzioterapeuta tu v Nitre, myslím, že ju nenájdete. Skôr treba hľadať v kúpeľných mestách, ako sú napríklad Piešťany, Bardejov, Kováčová alebo Turčianske Teplice, no na druhej strane sa tu človek aj viac narobí.

Čo máš na tomto povolaní najradšej? A čo naopak nemáš veľmi rád?

Na tomto povolaní mám najradšej keď vidím výsledky svojej práce a dokážem postaviť pacienta na nohy. Jednoducho, keď vďaka pohybovej liečbe dokážem pomôcť pacientovi. A čo nemám rád? Ťažko povedať, pretože ja túto prácu milujem, no myslím si, že tu na Slovensku sme platovo dosť nedocenení. Taktiež je niekedy náročná práca s ľuďmi, keďže ľudia sú rôzni.

Ľudia si často o fyzioterapeutoch myslia, že sú to maséri. Sú ďaleko od pravdy?

Ľudia si nás často mýlia s masérmi, je pravda, že si často odo mňa pýtajú masáž. Ja ich aj robím, ale podľa môjho názoru by si ľudia mali dopredu zistiť, čo je to fyzioterapia a čo je úlohou fyzioterapeuta. My nevykonávame iba masáže, sme odborne vyškolení. Aby sme mohli tento odbor vykonávať v praxi, potrebujeme vysokú školu, masérom pritom stačí iba kurz, môže si ho urobiť ktokoľvek, aj človek, ktorý sa v zdravotníctve nepohybuje. My vykonávame hlavne liečbu pohybom, tam zaraďujeme cvičenie, fyzikálnu terapiu alebo aj iné rôzne metódy v rámci fyzioterapie. Masér tieto cvičenia nevykonáva, on iba masíruje. My naozaj masírujeme málokedy, vykonávame skôr iné techniky, napríklad mäkké techniky.

Aká veková skupina ľudí najčastejšie potrebuje pomoc fyzioterapeuta? Sú to skôr mladší alebo starší ľudia?

Na veku vôbec nezáleží, fyzioterapia sa môže vykonávať už od detstva. Napríklad pri batoľatách sa uplatňujú rôzne metódy, ako je Vojtova metóda alebo Bobathova metóda. Vykonávajú sa vtedy, keď má dieťa problém s lozením alebo má pohybové poruchy, napríklad keď dieťa nevie sedieť alebo už by malo chodiť, ale ešte nechodí. Fyzioterapia sa vykonáva aj u detí vo veku od 6 – 15 rokov, v tomto veku majú hlavne dievčatá v puberte, problém so skoliózou. Deti mávajú rôzne úrazy, aj vtedy sa vykonáva fyzioterapia. Takže ťažko povedať, ktorá veková skupina najčastejšie potrebuje našu pomoc. Podľa mňa by každý človek potreboval fyzioterapeuta. Aj starí ľudia potrebujú našu pomoc, napríklad keď si zlomia nohu, ale ešte chcú chodiť, sú mobilní, vtedy treba daného človeka donútiť, aby sa čo najviac pohyboval, aby nezostal odkázaný na rodinných príslušníkov alebo odbornú zdravotnú pomoc.

Skolióza (zakrivenie chrbtice)
Foto: pinterest.com

Aké sú najčastejšie zdravotné problémy, pre ktoré ľudia vyhľadávajú pomoc fyzioterapeuta?

Najčastejšie problémy sú asi problémy chrbtice, hlavne ľudia v strednom veku od 30 do 50 rokov mávajú hernie disku (vysunuté platničky). S týmto sa stretáva každý fyzioterapeut asi najčastejšie. Veľmi častým problémom sú bolesti chrbtice, vtedy je dôležitou úlohou fyzioterapeuta naučiť človeka cvičiť, avšak v takom prípade by bolo najlepšie, aby človek zmenil zamestnanie, čo je ale veľmi ťažké alebo by mal pravidelne cvičiť, posilňovať brušné a chrbtové svaly. Často sa tiež stretávame s úrazmi, so zlomeninami, bolestivými stavmi svalov, preťaženými či skrátenými svalmi.

Aké zásady by mal človek dodržiavať, aby fyzioterapeuta nemusel navštevovať?

Na túto otázku sa odpovedá veľmi ťažko, skoro každý druhý človek potrebuje pomoc fyzioterapeuta, najčastejším dôvodom je práve práca človeka. Ak má človek ťažkú, namáhavú alebo jednostrannú prácu, už tam vznikajú poruchy svalovej dysbalancie, nasleduje zlé držanie tela, a to všetko súvisí s bolesťami chrbtice. Zásady, ktoré by mal človek dodržiavať, aby sa udržiaval v zdraví, sú každodenné cvičenie, minimálne chôdza, zaradil by som tam aj naťahovacie cviky, ale hlavne relaxácia, oddych a regenerácia.

Titulná fotografia: pinterest.com

Zdieľajte článok

Komentáre: