Pýcha a predsudok: Nezabudnuteľná klasika

Láska, nenávisť, pýcha a predsudky. Tieto pojmy, ako už z názvu vyplýva, sú hlavnými aspektmi v diele Pýcha a predsudok. Mladá krásna a tvrdohlavá Elizabeth Bennetová a pyšný neprístupný pán Darcy sú hlavnými a milovanými postavami príbehu lásky. Na prvý pohľad dve rozdielne osoby, ktoré sa nenávidia, no majú spoločného viac ako sa zdá. Nakoniec si k sebe predsalen môžu nájsť cestu.

Príbeh lásky, ktorý obmäkčí nejedno srdce. Najznámejšie dielo od autorky Jane Austenovej, Pýcha a predsudok, patrí ku knihám, ktoré by si mal prečítať každý. Austenová vytvorila klasiku, ktorá je nadčasová –  v románe popísala myšlienky a témy, ktoré riešime aj v dnešnej dobe. Práve preto sa dielo teší popularite aj dnes.

O autorke

Jane Austenová bola anglická spisovateľka, ktorá žila na prelome 18. a 19. storočia, teda v období neoklasicizmu a romantizmu. Vyrastala v rodinnom prostredí, kde bolo dôležité vzdelanie a umelecké myslenie. Jej otec bol učenec a podporoval jej lásku k učeniu, čo bolo netypickým správaním. V tejto dobe bolo hlavným cieľom rodičov nájsť výhodný sobáš, avšak Jane sa nikdy nevydala. Počas jej štúdia na internátnej škole dostala týfus, na ktorý skoro zomrela. Písať začala už ako mále dieťa. Niektoré jej diela boli publikované až po jej smrti.

Vo svojej beletrii zachytáva život vyšších vrstiev na vidieku. V románoch vytvára hlavné hrdinky, ktoré sú inteligentné, morálne silné a nie sú konzervatívne ako ich okolie. Dielo Pýcha a predsudok by sme mohli zaradiť medzi rodinné romány, čo bolo v tomto období veľmi nevídané. Austenová sa vyjadrila, že postava Elizabeth je najrozkošnejšou postavou, akú kedy vytvorila a stotožňuje sa s ňou. Aj preto je Pýcha a predsudok tak jedinečným a osobným dielom autorky.

Dej románu, ktorý sa zapísal do dejín

Pýcha a predsudok je najznámejším a najobľúbenejším romantickým príbehom všetkých čias. Odkiaľ však pramení jeho popularita v dnešnej dobe plnej erotických románov? V Pýche a predsudku nenájdeme jediný bozk, jediné ľúbostné objatie a predsa ho každý považuje za to najromantickejšie dielo.

Príbeh sa odohráva na anglickom vidieku v rodinnom dome Bennetovcov. Pán a pani Bennetovci majú päť dcér. Hlavným cieľom pani Bennetovej, ktorá nie je veľmi múdra, je výhodný vydaj jej dcér. Elizabeth, druhá najstaršia dcéra, sa však nechce vydať bez lásky. Narozdiel od pani Bennetovej, pán Bennet si váži uvažovanie dvoch najstarších dcér – Jane a Elizabeh (Liz).

Pani Bennetová využije príležitosť, ktorá sa jej vyskytne – na vidiek sa prisťahoval mladý, bohatý a slobodný pán Bingley. Zoznámi sa s ním na plese a najstaršia dcéra Jane sa do neho zamiluje. Sprievod pánovi Bingleymu robí jeho sestra a pán Darcy. Na prvý pohľad pán Darcy pôsobil povýšene a pyšne a navyše sa nepekne vyjadril o Elizabeth, ktorá ho od prvého momentu nenávidela.

Dej postupne graduje. Pán Darcy je presvedčený, že Jane si chce pána Bingleyho zobrať len pre peniaze. S pomocou sestry pána Bingleyho ho pán Darcy berie späť do Londýna. Tu sa začína nešťastie pre Jane a pána Bingleyho. Darcy Elizabeth prehliadal a správal sa k nej povýšene, no je prekvapený, že ako jediná mu nevenuje pozornosť. Postupne sa do nej zamiluje a požiada ju o ruku, no ona ho odmieta a obviní ho z nešťastia svojej sestry.

Na konci románu si pán Darcy uvedomí, akých chýb sa dopustil a snaží sa ich napraviť. To zapôsobí na Elizabeth, ktorá zisťuje, že pána Darcyho miluje. Príbeh končí šťastne pre všetkých – Elizabeth je zasnúbená s mužom, ktorého miluje, Jane si zoberie pána Bingleyho a ich matka sa teší z dobrého vydaja.

Foto: Ema Turanovičová

Klasika, na ktorú sa nezabúda

Príbeh, ktorý sa zapísal do dejín predstavuje akési pohŕdanie nad prioritami vtedajšej doby. Autorka vytvorila silnú ženskú postavu, ktorá predstavovala myšlienky odmietania sobášu z rozumu. Taktiež sa tu akoby vysmieva pochabosti a majetníckosti ľudí.

Pýcha a predsudok je dielo, ktorého zápletka sa používa dodnes. Od nenávisti k láske je snáď najobľúbenejší typ románu. Austenová však napísala príbeh iba o pocitoch. Žiadny bozk, objatie či držanie sa za ruky. To je najsilnejším posolstvom pre dnešnú dobu. Kontrast klasického prototypu anglického gentlemana s dievčaťom z vidieka, ktoré nemá konzervatívne názory, je ukážkou autorkiných vlastných myšlienok.

Najvýznamnejšie a najslávnejšie dielo autorky obsahuje mnoho demokratických myšlienok, zápletiek a naozajstnú pravú lásku. Poukazuje na fakt, že nie vždy je človek taký ako na prvý pohľad pôsobí, na to ako predsudky môžu zničiť nie len lásku, ale aj priateľstvo a v neposlednom rade poukazuje na rodinné vzťahy a nerozumnosť danej doby. Pýchu a predsudok nemôžme brať len ako romantický príbeh, skrýva v sebe oveľa viac.

Titulná fotografia: pinterest.com

Zdieľajte článok

Komentáre: