Koho by si za prezidenta zvolili študenti UKF?

Autor: Juraj Pagáč

Malá anketa redakcie Občas Nečas

Koho volili nitrianski študenti Univerzity Konštantína Filozofa v prezidentských voľbách?

Ani vysokoškolským študentom nie je ľahostajné, akým smerom sa bude uberať naša krajina. Uvedomujú si princípy zdravej demokracie a svoje volebné právo väčšina využila. Ak majú s výsledkov volieb zmiešané pocity, kým študujú na Slovensku, našu krajinu neplánujú opustiť.

Súčasnej prezidentke, ktorá už v júni minulého roka oficiálne oznámila, že v nasledujúcich prezidentských voľbách kandidovať nebude, v roku 2024 uplynie mandát. Preto je možné, že  Slováci budú ešte dlho spomínať na sobotu 23. marca 2024. Práve v tento deň mohli občania demokraticky rozhodnúť o budúcnosti Slovenska na nasledujúcich päť rokov. Kam sa bude naša krajina uberať? Kto po piatich rokov vládnutia nahradí Zuzanu Čaputovú vo výkonnej moci a nastúpi na Grasalkovičov palác ako nová hlava štátu? 

Do boja o post prezidenta sa zapojilo deväť kandidátov. Sú nimi Ivan Korčok, Peter Pellegrini, Igor Matovič, Štefan Harabin, Ján Kubiš, Patrik Dubovský, Kriszstián Forró, Marian Kotleba a Milan Náhlik. Do druhého kola avšak postúpili iba dvaja – Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Oboch kandidátov už niekoľko mesiacov avizovali média aj prieskumné agentúry ako hlavných favoritov, ktorí môžu zasadnúť na čelo našej krajiny ako nová hlava štátu. Prvé kolo vyhral Ivan Korčok s rozdielom 5,5 %. Volebná účasť bola väčšia ako za posledné dve volebné prezidentské obdobia. Dosiahla 51,91 % – čo je najviac od prvého kola prezidentských volieb v roku 1999.

Druhé kolo volieb sa konalo 6. 4. 2024, dva týždne od prvého kola, vzhľadom na to, že ani jeden z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov. Očakával sa najtesnejší prezidentský súboj v histórii, od vzniku samostatného Slovenského štátu. Predpokladalo sa, že volebná účasť v druhom kole bude nižšia ako v prvom. Podľa slov politológov v druhom kole, ako to bežne býva zvykom, by sa malo dostaviť k volebným urnám menej ako 50 % voličov.

Práve preto našu redakciu zaujímalo, koho volili študenti UKF a či využili svoje volebné právo. K zisteniam sme sa dopracovali na základe štyroch otázok v anonymnej ankete:

  1. Využili svoje volebné právo?
  2. Komu odovzdali svoj hlas vo voľbách?
  3. Sú spokojní s výsledkom prvého volebného kola?
  4. Pôjdu využiť svoje volebné právo aj v druhom kole?

 Ako vyzerali prezidentské voľby na UKF?

Ankety sa dohromady zúčastnilo 60 vysokoškolských študentov. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 25. 3. – 26. 3. 2024. V prvom študentskom kole získal najviac hlasov Ivan Korčok so 48,3 percentami študentských hlasov. Najväčší favorit všetkých doterajších prieskumov Peter Pellegrini dosiahol 25 percent. Zmena oproti výsledku volieb nastala iba v treťom a štvrtom mieste, kde Marian Kotleba prekonal Štefana Harabina aj Igora Matoviča. Krisztián Forró dostal iba jedno percento hlasov zvyšných opýtaných. Ostatní kandidáti v ankete nedosiahli ani 1 % študentských hlasov.

Z uvedenej ankety sme zistili, že u študentov panujú rôzne názory na výsledky volieb, ako aj samotná túžba ísť voliť opäť. Napriek tomu v prednáškových miestnostiach panuje priateľská atmosféra a vzájomná tolerancia, aj navzdory názorovým rozdielom, čo je v skutku pravý a skutočný symbol demokracie, aký by mala naša spoločnosť vždy zastávať.

Výsledky anonymnej ankety:

Graf č. 1: Využili ste svoje volebné právo?
Graf č. 2: Koho volili študenti UKF?
Graf č. 3: Ste spokojní s výsledkom volieb?
Graf č. 4: Pôjdete voliť aj v druhom kole?

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: