Máj pre každého, láska pre všetkých

bez-zeriavu-o-to-tradicnejsie,,Až príde máj, ten lásky čas a každý z nás ju bude chcieť…” Dočkali sme sa. Máj prišiel. A prišla aj láska? Ak ste sa v máji zbehli pozrieť na Svätoplukovo námestie, určite ste zistili, že symbol lásky tam stál. A hoci je už jún, máj po sebe zanechal posolstvo: Láska je jednoznačne tu!Posledný aprílový deň sme mali možnosť pozrieť si stavanie mája v priamom prenose. Akciu v rámci Nitrianskych univerzitných dní tradične zorganizovalo mesto Nitra v spolupráci so študentmi UKF a SPU. Začala sa o 15:00 hod. Sadla som si na poloprázdnu lavičku a sledovala prvú časť programu. Na javisko prišiel folklórny súbor Ponitran, ktorý má v repertoári piesne z Nitrianskeho a Tekovského regiónu. Počuli sme skladby typu: ,,…keby ja nič nerobila, cukor jedla, kávu pila, bola by ti dávala od večera do rána…” Dávala ako dávala. V tejto ľudovej piesni to znamená dávať raňajky 🙂 Študenti, po väčšine z UKF a SPU, nám zahrali, zaspievali a aj zatancovali. Kroje, spodnice, stužky, mašle, čižmy a krvavo červené pery. Všetkým krojovaným muselo byť poriadne teplo, no napriek tomu bolo ich vystúpenie dokonalé. Ďalším účinkujúcim bol folklórny súbor Furmani, ktorý tento rok oslavuje piate výročie vzniku. Šesť párov v krojoch tancovalo, jeden muž stál za mikrofónom a spieval. Staršia generácia si dokonca začala podupkávať s ním.

Máj prekoná aj problémyfolklorny_subor_atikus-rozprudil-prvomajovu-naladu

Veselo, ale hlavne ľudovo, sme prešli k druhej časti. Presunuli sme sa do stredu námestia. Chlapi sa zoradili za seba rovnobežne s májom, ktorý tu čakal pripravený od začiatku vystúpenia. Tri – štyri a máj sa naraz ocitol vo vzduchu. Ľudia začali prichádzať, boli zvedaví, ako prebehne táto ľudová tradícia. Dievčence v krojoch začali viazať stužky a pospevovať. Ľudia čakali, dievčatá doviazali a dospievali, no máj bol stále vo vodorovnej polohe. Vraj nastal nejaký technický problém. V každom prípade chlapi nakoniec postavili máj klasickým spôsobom: bez žeriava, bez chemikálii a bez umelých látok. Dostavili sa aj technici s pílami. Pripevnili máj, aby čo-to vydržal, podľa možnosti najlepšie celý mesiac.

Prišla tretia časť vystúpenia – folklórny súbor Atikus. Ale toto už ani zďaleka nebola slovenská ľudová hudba. Atikus sa totiž rovná americkým ľudovým tancom. A tu som si aj ja trošku zadupkala. Do tanca nebralo už len starých, ale aj mladých. Všetko sa spustilo na tradičnú country pieseň Oh, Susanna, oh don’t you cry for me. Súbor nám prostredníctvom piesní, tancu a stepu odovzdal temperament a energiu tejto kultúry.

Láska, typická pre tento mesiac, je však v každom z nás po celý rok. Máj sa nám to snaží len pripomenúť.

Viete prečo…

…ľudia stavajú máje?

Stavanie mája bolo rozšírené už v antike. Slúžilo na odháňanie zlých duchov a chorôb. U nás sa stavia pred domy obdivovaných dievčat ako symbol vážneho záujmu o dievča, ktoré má blízko k vydaju. A aby nebolo ľúto ostatným dievčinám, postaví sa vždy jeden veľký máj aj doprostred obce. Ako symbol zelene, života, lásky…

autor článku: Karolína Lacová
autor fotografie: Karolína Lacová

Zdieľajte článok

Komentáre: