Internet náš každodenný II – Akým smerom sa veci hýbu?

buducnost-blizka-ci-vzdialenaUniverzita Konštantína Filozofa je zapojená do projektu „podpora infraštruktúry vysokých škôl za účelom zlepšenia podmienok vzdelávacieho procesu”. Ide o získanie finančných prostriedkov na vylepšenie technologických podmienok pre študentov i vyučujúcich. Projekt bol podpísaný na konci roka 2008, momentálne prebieha verejné obstarávanie. Vypísali sme súťaž na dodávateľov napríklad výpočtovej techniky. O čo vlastne ide, nám prostredníctvom poskytnutých informácií objasnil Mgr. Ján Skalka, PhD.


Prvotne išlo o náhradu za zrušené wi-fi na katedre žurnalistiky, politológie a európskych štúdií na Slančíkovej ulici, vo forme desiatich stojanov s počítačmi a pripojením na internet. Projekt však zlepšuje vybavenie celej UKF. Prináša vyššiu úroveň a vylepšenie počítačovej siete a serverov. Novinkou bude lepšie vybavenie učební. Väčšina z nich by mala byť vybavená dataprojektorom a počítačom, ktorý k nemu bude pripojený. O významnejšiu rekonštrukciu pôjde v prednáškových miestnostiach P2 a P9 na Tr. A. Hlinku. V miestnosti P2 by mala pribudnúť technológia, ktorá umožňuje nahrávanie prednášok. K výhodám patrí, že nároky na obsluhu sú minimálne. Po jej inštalácii bude možné každú prednášku poskytnúť prostredníctvom e-learningového prostredia ostatným študentom. Taktiež aj prezentácie vyučujúcich by mali byť k dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek prostredníctvom internetu.

Plánuje sa vybudovať aj 5 špecializovaných učební:

  • učebňa pre študentov hudobného odboru katedry hudby PF UKF, kde sa budú učiť praktickým zručnostiam pri práci s nahrávacou a video technikou,
  • učebňa pre študentov katedry ošetrovateľstva umožňujúca budúcim ošetrovateľkám KSVaZ UKF získavať praktické zručnosti (sanitka),
  • špeciálna jazyková učebňa pre študentov cudzích jazykov FSŠ UKF,
  • špecializovaná audiovizuálna učebňa pre študentov masmediálnej komunikácie a reklamy FF UKF,
  • špecializovaná učebňa vybavená tlmočníckym zariadením určená pre študentov študujúcich primárne cudzie jazyky v rámci Filozofickej fakulty.

V rámci tohto projektu budú dodané stojany s počítačmi do všetkých objektov, kde ešte nie sú. Sľúbená obnova starých počítačov na internáte Zobor, ktorá bola zamýšľaná, sa zrejme neuskutoční, z dôvodu neúspešnosti ďalšieho plánovaného projektu. Čo sa týka internátu na hospodárskej časti, nie je stále čo sľubovať.

Ďalšou novinkou je technológia Radius. Zabezpečuje ochranu pred neoprávneným pripojením k wi-fi sieti na Tr. A. Hlinku. Pri pripájaní počítač vyžaduje meno a heslo používateľa. To sa po ukončení štúdia študentom automaticky zablokuje. Touto technológiou sa zabezpečí neželané pripojenie ľudí z okolitých budov. Kvôli tomuto problému bolo v minulosti zrušené wi-fi v ostatných budovách UKF.

Významný pokrok v oblasti sieťových technológií Eduroam je taktiež novou súčasťou počítačovej výbavy. Umožňuje študentom pripojiť sa do počítačovej siete aj na inej univerzite zapojenej v tomto projekte bez toho, aby sa museli niekde registrovať alebo získavať prístupové údaje. Pripojenie vyžaduje používateľské meno a heslo, ktoré využíva aj v domovskej inštitúcii. Pre bližšie informácie preto navštívte webovú stránku univerzity a všetky podrobnosti nájdete v časti Helpdesk.

autor článku: Silvia Majerová
zdroj foto: www.simcas.sk/Data/716/UserFiles/img/LAL-Taunton2.jpg

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.