Informácií v čase krízy nikdy nie je dosť

Nezamestnanosť stále stúpa, voľných pracovných miest je málo a šanca uplatniť sa je pre mnohých, žiaľ, takmer nulová. Preto padli vhod Nitrianske kariérne dni, ktoré sa konali 21. a 22. októbra 2009. Pod záštitou Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Nitra, Mesta Nitry, Nitrianskeho samosprávneho kraja a UKF sa uskutočnil trh plný informácií. Ponúkal voľné pracovné pozície, nástroje aktívnej politiky trhu práce na podporu a udržanie pracovných miest, ukážky študijných odborov SOŠ, študijných programov VŠ a poradenstvo v oblasti kariéry, poistenia a všetkého, čo k tomu patrí.

Prvý deň, ktorý slúžil širokej verejnosti, sa konal na pôde Pedagogickej fakulty UKF a bol rozdelený na viacero zón. Na prízemí 21 stredných odborných škôl prezentovalo svoje odbory pre žiakov 9. ročníkov ZŠ. V druhej zóne informovali o voľných pracovných pozíciách a možnostiach uplatnenia rôzni zamestnávatelia. Pozvanie prijalo 16 zamestnávateľov, 5 personálnych agentúr a tiež subjekty, ktoré ovplyvňujú regionálny trh práce – Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne a Inšpektorát práce.

Druhý deň bol venovaný rokovaniu pri okrúhlom stole. Nebolo síce prístupné verejnosti, no napriek tomu sa nám podarilo získať niekoľko informácií. Jedna z organizátorov Mgr. Iveta Ďuricová, riaditeľka odboru Európskeho sociálneho fondu a projektového riadenia, nám prezradila: ,,Pred tromi rokmi sme sa snažili spojiť stredné odborné školy a zamestnávateľov, aby spolu komunikovali, aby si žiaci mohli prakticky vyskúšať priamo u zamestnávateľov svoj odbor, svoje zručnosti. Podarilo sa nám spojiť 4 stredné školy so zamestnávateľmi v regióne, diskutovali sme teda o tom, aká je dobrá prax po rokoch spolupráce.” Celá diskusia prebiehala v priestoroch Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Nitre. Zúčastnili sa ho zástupcovia Úradu PSVR Nitra, VÚC, SOŠ,VŠ, zamestnávateľov, Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Krajského školského úradu a Nitrianskej investičnej spoločnosti.

Práve v čase ekonomickej krízy, ktorá ovláda všetkých, potrebujeme podporovať podujatia ako toto. Ak máte doma súrodenca ôsmaka, pošlite ho o rok na burzu informácií a choďte s ním, z pestrej ponuky si určite obaja vyberiete nejakú dobrú pracovnú pozíciu.

autorka článku: Žofia Drugdová