Keď Nitra divadelne ožije

retrobus_bus_ikarus_odparkoval_priamo_na_namesti

Medzinárodný festival Divadelná Nitra ponúka okrem bohatého divadelného programu aj množstvo vynikajúcich sprievodných akcií. Vďaka nim môžu divadelnú atmosféru pocítiť aj tí, ktorým sa neušiel lístok priamo do divadla. Svätoplukovo námestie a ulice mesta aj tento rok od 25. do 30. septembra žili nielen divadlom, ale všetkými druhmi umenia. Náš výber toho naj je spomienkou pre všetkých, ktorí sa festivalu zúčastnili, a odporúčaním pre tých, ktorí ešte nemali možnosť zažiť pravú atmosféru Divadelnej Nitry.

Divadelný jarmok – pastva pre všetky zmysly

Prenikavá vôňa pečených klobás a chuť čerstvého burčiaku. Aj takéto dobroty dotvárali atmosféru na Svätoplukovom námestí, ktoré poskytlo priestor pouličným podujatiam, atrakciám pre deti, hrám, výstavám a koncertom. Najmladší sa potešili kolotočom, jazde na koni priamo pred Divadlom Andreja Bagara a niekoľkým predstaveniam určeným práve im. Pohľady všetkých lákali stánky s bižutériou a inými zaujímavými výrobkami, pri jednom sme dokonca mohli naživo pozorovať prácu ľudových remeselníkov, ktorí svoje výrobky kuli priamo pred očami návštevníkov.remeselnici_v_dobovom_odeve_zaujali_vsetky_vekove_kategorie

Divadelný jarmok však okrem tradičných potešení ponúkol oveľa viac. Umelecky založené duše sa mohli potešiť z diel výtvarníkov, básnikov, literátov a z talentu hudobníkov, spevákov a tvorcov filmu. Svoj pohľad na ústrednú tému Divadelnej Nitry ponúkli všetci umelci, ktorí sa na podujatiach prezentovali. Medzi nimi aj skupina mladých výtvarníkov, ktorí sa predstavili prostredníctvom potulnej galérie Nomad Space. Poňatie témy Nežnej revolúcie a 89. roku bolo v prípade každého umelca jedinečné a svojské. Vrcholom kultúrneho programu bola veľká ohňová show, s ohňom sa však neradno zahrávať. O tom sa presvedčili aj samotní aktéri, keď z iskry zrazu vzbĺkol ker priamo vedľa divadla. Našťastie, nikomu sa nič nestalo a Divadlo Andreja Bagara ostalo stáť bez ujmy na kráse.

Keď lampióny svietia na cestu

Nočná prehliadka výstav a výstavných priestorov Nitrianskej galérie, Ponitrianskeho múzea a Synagógy. Takto žili kultúrne inštitúcie Nitry počas Bielej noci, jednej z ďalších vynikajúcich sprievodných podujatí Divadelnej Nitry. Ponocovali tu taked_jas_lampionov_osvieti_pesiu_zonulentovaní hudobníci, výtvarníci aj herci. Pre návštevníkov bol pripravený hudobný maratón, koncert pri príležitosti otvorenia Bielej noci a vzrušenie nechýbalo ani priamo v uliciach mesta. Pešou zónou, Kupeckou ulicou až pod Nitriansky hrad sa prešiel početný lampiónový sprievod. Ten hral nielen farbami, ale predovšetkým skvelou náladou, úsmevmi detí, ich rodičov a všetkých, ktorí sa vybavení farebnými lampiónmi vybrali vychutnať si ohňovú show priamo pod hradom. Do rezkého kroku všetkým hrala Swingless Dixieland Jazz Band, ktorá sa viezla v nitrianskom turistickom vláčiku na čele sprievodu. Ohňové vystúpenie sa tento raz zaobišlo bez požiaru a lampiónový sprievod úspešne ukončil svoju púť pod hradom.

Toto a ešte omnoho viac sme počas tohtoročnej Divadelnej Nitry mali možnosť vidieť, počuť, ctiť, ochutnať a zažiť mimo divadelných sál.

autorka článku: Radmila Štelbašská
autorka fotografií: Radmila Štelbašská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.