(Ne)komunikácia na Dňoch audiovizuálnej kultúry

nekomunikacia_na_dnoch_audiovizualnej_kultury_bez_popisku_2

Workshop Dni audiovizuálnej kultúry sa konal od 26. do 30. októbra 2009 v Univerzitnom tvorivom ateliéri. Študenti na ňom kreatívnym spôsobom riešili problematiku komunikácie.

S nápadom na toto podujatie prišla študentka kulturológie Lenka Lukačovičová. Jej podnet sa zapáčil pedagógovi Mgr. Miroslavi Ballayovi, PhD. a študentovi  Ľubomírovi Šiškovi z Katedry kulturológie, ktorí preto koncept podporili a UKF poskytla projektu priestor aj finančnú podporu.

Divadelnú dielňu viedol Mgr. Ladislav Tischler a výtvarnú už spomínaná Lenka Lukačovičová. Ústrednou témou bola problematika komunikácie, ktorá sa často stáva virtuálnou. Kvôli zachovaniu tematiky sa obaja lektori dohodli, že medzi sebou nebudú komunikovať o workshope, i keď výtvarná časť pripravovala scénu pre divadelnú.

Podkladom pre divadelnú časť bol text Ľ. Šišku Čo nato Tomáš?. Štyria študenti priamo participovali i na konkrétnej podobe divadelnej hry, neustále diskutovali s L. Tischlerom o jednotlivých prvkoch a zmenách a sami ich aj navrhovali. Do výtvarnej dielne prispievalo externe desať účastníkov, ktorí zasielali fotografie, a denne v nej pracovali štyria až siedmi záujemcovia. Tí tvorili fotografie, performance na pešej zóne v Nitre, koláže, kostýmy, scénu a nakoniec spracovali aj video z divadelného predstavenia. Oba tímy sa naučili spolupracovať a vytvárať uzavretú umeleckú koncepciu, vďaka čomu za relatívne krátky čas vyprodukovali menšie umelecké útvary.

Výsledné práce organizátori predstavili v 3 termínoch:

3. november: Výtvarní účastníci do priestorov UTA naaranžovali niekoľko fotografií z podujatia, ďalšie premietali na plátno. Videoprojekcia sa postarala aj o sprostredkovanie spomínanej performance z pešej zóny a tzv. work-in-progress videa (materiál v procese úprav) z divadelnej dielne. DAK priniesli aj inú premiéru – absolventský film Henricha Vargu a Zory Staššovej s názvom Tulák, nakrútený v okolí Nitry. Moderátorkou podujatia bola študentka kulturológie Jana Gocová a večer  zakončila svojim vystúpením skupina Setter Morgan Down.

5. november: Seminár slovenského filmu ponúkol okrem iných aj finálnu verziu videa Čo nato Tomáš?.

9. november: Diváci mali v UTA možnosť znovu si pozrieť filmy TulákČo nato Tomáš?. Tie predchádzali tohtoročnú poslednú reprízu predstavenia Absurdity od Denisy Mateášikovej zo študentského divadla VYDI.

Po skončení DAK sme sa opýtali lektorov na ich pocity a hodnotenie podujatia.

Ladislav Tischler nám povedal: „Moje pocity sú veľmi príjemné. Zistil som veľmi veľa vecí, pred ktorými som predtým akoby zatváral oči. Už viem, že ľudia, ktorí chcú, dokážu omnoho viac ako tí, ktorí musia. Stretol som mnoho krásnych ľudí a získal veľa pozitívnej energie. Dúfam, že sa to bude opakovať čo najčastejšie. Mali by sme medzi sebou viac komunikovať.”

Lenka Lukačovičová sa vyjadrila pochvalne aj kriticky: „Chyby sa našli, najmä nedostatky technického charakteru. Keďže to bol len prvý ročník, máme motiváciu, aby to bolo o rok lepšie. Nesmierne ma potešila vysoká účasť na prezentácii výstupných prác DAK. A ak pretrvá chuť lektorov aj účastníkov, určite pripravíme aj ďalší ročník.”

autor článku: Lukáš Božik
autorka fotografie: Lenka Lukačovičová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.