„So sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak!“ A čo ak predsa?

doba_bola_tazka

Rôzne postoje, rôzne záujmové skupiny, rôzne výsledky, rôzne prístupy k praktikám ŠtB… A len jeden cieľ: Pád totality!

.

Slovensko nemalo počas rokov svojho formovania jednoduché postavenie. Jeho obyvatelia si najskôr len veľmi ťažko uvedomovali príslušnosť k slovenskej národnosti. Považovali sa skôr za „Uhrov”. Občas sa na scéne vyskytol nejaký národný buditeľ, ktorý rozvíril inak pokojnú hladinu. Keď utíchlo nadšenie, všetko sa vrátilo do starých koľají.

Dubček v roku 1968 presadzoval socializmus s ľudskou tvárou, zatrhol ho vpád vojsk Varšavskej zmluvy. Neúspech. Na protest proti ruskej okupácii sa upálil český študent Ján Palach. Čo z toho? Normalizácia nám znemožnila akýkoľvek pokus o posun vpred. Napriek tomu to „pod pokrývkou vrelo”.vitazstvo_niekokorocnych_snah

Kým prišiel November…” sa udialo veľa udalostí. Knihu s takýmto názvom uviedli do života len nedávno manželia Brockoví. Opisujú v nej svoje zážitky – napríklad púť na Velehrad, kde mladí kresťania prvýkrát nahlas a bez strachu skandovali heslá ako: „Chceme náboženskú slobodu!”. Dozviete sa tiež o detskom kočíku plnom petičných podpisov, na ktorých ležala ich dcérka, a ktorý úspešne prepašovali do Česka – spoľahli sa na to, že nevinné dieťa nebude podrobené kontrole a podpisy ochráni. To je jeden z pohľadov veriacich na revolúciu. Historické dokumenty odhalili aj presnú dobu, ktorú strávili vo väzení kňazi, mníšky a všetci rehoľníci – je to presne 42 762 rokov.

Ďalej tu boli umelci. Režisér Roman Polák, ktorý priviezol prvé vyhlásenie VPN. Ako umelecký šéf vtedajšieho martinského divadla zažil vpád robotníkov, ktorí namietali proti rozbitiu „ich” socializmu. Veď každá minca má dve strany. Faktom zostáva, že ešte aj dnes sa ozývajú hlasy ľudí, ktorí sa pochvalne vyjadrujú  o vedúcich predstaviteľoch socializmu a totalitárny režim nazývajú „zlatými dobrými časmi”. Uznať im musíme skutočnosť, že čo sa týka majetkovej rovnosti, v súčasnosti už takmer neexistuje tzv. „stredná trieda”.

Ekológia mala tFO00101939iež svojich zástancov zmeny na čele s Jánom Budajom. Pričinili sa o záchranu historických cintorínov či kláštorov. Časom si s dokumentom Bratislava/nahlas vydobili postavenie, ktoré na našom území zodpovedalo významu Charty 77 v Čechách. Neskôr sa dozvedáme, že jedným z prioritných cieľom ŠtB bolo práve rozbitie tohto spolku.

Chladná voči revolúcii nezostala ani Nitra. Do protestov sa zapojili členovia DAB, Nitrianska skupina VPN, ako aj samotní vysokoškolskí študenti. Prinášame vám úryvok z ich protestného listu: „My, študenti Nitrianskych vysokých škôl, nemôžeme ostať ľahostajní k udalostiam, ktoré tak kruto zasiahli našich kolegov… Nie sme protispoločenské živly, a to, že nám na ďalšom osude našej republiky záleží, dokazujeme práve dnes svojimi postojmi a činmi.”

Revolúcia, ako aj udalosti, ktoré jej predchádzali, priniesla to najdôležitejšie, čo priniesť mala: slobodu! Dokázala, že námaha a všetko úsilie, ktoré do nej bolo vložené, nebolo márne. Za veľké veci sa oplatí bojovať. Za dnešok preto môžeme byť vďační ľuďom, ktorí sa pred dvadsiatimi rokmi spýtali samých seba: „Kto, ak nie my?” „Kedy, keď nie teraz?”

autorka článku: Soňa Borovská
zdroj fotografií: www.google.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.