Aby vás Turecko nezaskočilo, 2.časť

taxikar-je-tiez-obchodnik-skuste-cenu-vyjednat_crVáš pobyt v Turecku bude určite nádherným zážitkom. Na miesta a ľudí, ktorých stretnete, budete spomínať ešte dlho. Nič však nie je dokonalé a aj tu vás môžu postretnúť nepríjemné veci, ktoré dokážu pokaziť dojem z celého pobytu. Zrejme na ne aj tak rýchlo zabudnete a v pamäti vám ostane len to príjemné. Niektorým sa predsa len vyhnúť môžete a k tomu vám snáď pomôže pár našich rád.

Hmyz

Vás môže priviesť do zúfalstva. V Turecku sa určite pripravte na komáre. Na miestach, kde sme sa zdržiavali, sme našli predovšetkým maličký druh o veľkosti maximálne 5-10 milimetrov. Ťažko ich zbadáte, napriek tomu odporúčam poriadne prezrieť izbu, v ktorej budete spať, a potenciálnych nepriateľov zneškodniť. pre-sladky-spanok-kvalitny-repelentV opačnom prípade sa v buď vôbec nevyspíte, alebo sa ráno prebudíte s množstvom štípancov. Na pokožke ostávajú aj niekoľko dní, neznesiteľne svrbia a zanechávajú malé jazvy. Nešetrite na kvalitnom repelente a v noci sa chráňte prípravkami proti komárom, ktoré pôsobia v celej izbe. Osvedčili sa nám repelenty do elektrickej zásuvky alebo na baterky.

Mestská doprava je najlacnejším a šikovným spôsobom cestovania, má však svoje nevýhody. Býva hostiteľom bĺch, ktoré, podobne ako komáre, nie sú príjemným spoločníkom. V hoteloch a vôbec, všade, kde budete prespávať, si dávajte pozor na ploštice. Ich štípance vám ostanú ako suvenír, ktorý si prinesiete až domov. Bohužiaľ, boj proti nim je podobný tomu s veternými mlynmi. Ak sa zdržíte len niekoľko dní, nemá význam bojovať, maximálne sa obrniť repelentom.

Teplé a vlhké prímorské prostredie je rajom pre šváby. S nimi som vás zoznámila v jednom z predošlých článkov. Nech sú akokoľvek nesympatické, majú jednu dobrú vlastnosť – neštípu. Život vám znepríjemňujú „len“ svojou existenciou. Na pouličných bazároch ľahko zoženiete po domácky vyrobené prášky, ktoré sa švábom nepáčia viac než ktorékoľvek z obchodu.

Pouličné bazáre

povestne-turecke-bazare

Počas vašich dní v Turecku by ste určite mali zájsť na jeden z pouličných bazárov. Druhov je niekoľko, nájdete tu výlučne zeleninové a ovocné trhy, textilné i zmiešané. Jedno majú väčšinou spoločné – ceny môžete vyjednávať. Predovšetkým tam, kde nie sú uvedené. Fakt, že ste turista, nezapriete a každý obchodník vás okamžite odhadne. Preto sa nenechajte podviesť. Turisti tu za tovar platia niekoľkonásobne viac než domáci. Ceny svojho tovaru si preto starostlivo vyjednajte. „Çok pahalı.” (To je veľmi drahé.) povedzte vždy, ak sa vám cena bude zdať privysoká. V podstate aj vtedy, ak sa vám to nebude zdať až tak drahé, pretože pravidlom ostáva, že vám bola ponúknutá cena minimálne dvojnásobná. Pripravte sa na to, že na vás obchodníci budú vykrikovať, pozývať vás do svojich obchodov alebo sa vás budú snažiť zlákať na čaj, ktorý, samozrejme, nedostanete len tak zadarmo. Ich správanie sa vám môže zdať dotieravé, berte to však ako bežnú súčasť pouličných bazárov a naplno si vychutnajte svoje nákupy.  Ešte jedna rada: predtým, ako niečo kúpite, prejdite si viacero obchodov. Úplne rovnaký tovar tu ponúkajú viacerí obchodníci za veľmi odlišné ceny. Podobné je to s obchodníkmi, ktorí ponúkajú výlety loďou. cistic-topanok-s-plnou-vybavou-v-tradicnej-uniformeV prístavoch nájdete niekoľko výletných lodí v tesnej blízkosti. Ponúkajú rovnaký program, trasu aj občerstvenie, ale kapitáni si na palube účtujú rôzne. Vyberajte preto starostlivo.

Čisté topánky

Čističi topánok sú na Slovensku raritou, v Turecku bežný jav. Na uliciach ich stretnete pomerne často. Mýlite sa, ak si myslíte, že táto práca je pre žobrákov. Mnohí z nich majú profesionálny pult vybavený náradím a tradičnú služobnú uniformu. O zákazníkov núdzu nemajú. Možno aj preto, že sa o nich vedia pobiť. K čistím topánkam vás títo páni niekedy dokážu znásilniť. Priateľsky sa prihovoria otázkou, odkiaľ ste, ani sa nenazdáte a na topánkach máte kus čistiaceho vosku. Cesty späť už nie je, za služby musíte zaplatiť.

Taxikári a premávka

Silnejší vyhráva. Najzákladnejšie pravidlo tureckej premávky. Je jedno, či ste na prechode, alebo prechádzate cez štvorprúdovú cestu. Chodci tu neočakávajú prednosť a ak im je život drahý, radšej sa nepúšťajú do boja so silnejšími. Vždy si radšej počkajte, kým silnejší dostane červenú, potom je čas pre vás.

objavte-kuzlo-dolmusovAko som už spomenula, najlacnejšou a najšikovnejšou možnosťou dopravy je v Turecku mestská hromadná doprava. Špecialitou sú dolmuše, ktoré jazdia každú chvíľu a na mávnutie ruky vám zastavia kdekoľvek. Podobné je to pri vystupovaní. Stačí zakričať „durakta lüfen” (zastavte, prosím), alebo stlačiť zvonček nad dverami. Ak sa však rozhodnete pre taxík, mám pre vás jednu dôležitú radu. Na cene vašej cesty sa pokúste dohodnúť vopred. Vodiči síce používajú taxametre, väčšinou si však cenu pekne zaokrúhlia. Zvyknú sa vyhovoriť na vašu ťažkú batožinu alebo vám urobia nedobrovoľnú prehliadku mesta, aby sa kilometre zniekoľkonásobili. Ak sa vám cena, ktorú taxikár ponúkne, bude zdať privysoká, určite na ňu nepristupujte. Zatvárte sa nespokojne, ak je na blízku iný taxík, skúste to tam, ak nie, vyjednávajte, podobne ako na trhu. Občas sa to podarí, inokedy z ceny nespustia. Za pokus to určite stojí.

autorka článku a foto: Radmila Štelbašská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.