Študent za všetky drobné

ŠTUDENTI A FINANCIE 2Byť študentom nie je med lízať. Vo všeobecnosti sa hovorí, najmä podľa našich rodičov, že nemáme na práci nič iné, ako učiť sa. Globálne vzaté, je to pravda, ale z iného uhla pohľadu sa študentský život nezdá taký jednoduchý. Ak sa pozrieme na finančnú stránku študentského života, jednoduchosť ide bokom a do popredia sa prediera krutá realita.

Finančný rozpočet študenta je citlivou témou pre každého z nás. Je málo študentov, ktorí môžu spokojne vyhlásiť, že ich finančná situácia je v poriadku a pokryjú všetky nevyhnutné náklady. Priemerné výdavky na študentský život sa jednoznačne nedajú vyčísliť. Ale je dobré vedieť, na čo míňame najviac a kde by sme, naopak, mohli ušetriť alebo si privyrobiť.

Najväčšia položka v študentskom rozpočte je jednoznačne ubytovanie. Internáty či priváty dosahujú najmä v posledných rokoch cenové maximum, čo neteší nielen rodičov, ale aj samotných študentov. Hoci rodičia vyčleňujú svojim deťom na štúdium rovnaké, niekedy dokonca vyššie sumy ako pred pár rokmi, študentom sa aj napriek tomu dostane menej financií na vlastnú potrebu. Ceny internátov a privátov v Nitre sú rôzne a niekedy cena nezávisí od kvality. Majitelia jednoducho vedia, aká je situácia a ako z nej vyťažiť maximum. Aj tu sa však nájdu výnimky. Tí šťastnejší nájdu ubytovanie už za 38 eur mesačne, priemerná suma za ubytovanie sa pohybuje okolo 80 eur, ceny sa však šplhajú aj ďaleko vyššie. To je dosť veľký rozdiel, najmä čo sa týka internátov, ak vezmeme do úvahy vybavenie.

Je paradoxné, že niektoré internáty sú drahšie ako priváty. Občas sa naozaj oplatí vybrať si podnájom namiesto internátu. Mnohé byty sú celkom blízko školy v porovnaní s internátmi a aj ich úroveň dosahuje vyšší štandard. Avšak výhodou internátov je možnosť stravovania priamo v budove, pričom ponúkaná strava je pomerne chutná a hlavne lacná. Bývanie na priváte síce prináša väčší pokoj a slobodu, no so stravovaním ste odkázaní sami na seba, a to už zrejme stojí viac peňazí a energie. Náklady na stravovanie na priváte sú približne 15 eur týždenne, ak počítame s tým, že si doprajeme jedno teplé jedlo denne.

ŠTUDENTI A FINANCIE 3

Aj cesta niečo stojí. Na našej škole je portfólio študentov z celého Slovenska, ba aj zo zahraničia. Takže všetci sa pravdepodobne nedostanú domov každý týždeň. Krutá realita sa opäť prejavila. Aj keď ako študenti máme zľavu na cestovanie, cesta naprieč Slovenskom nie je lacná. Ďalšia nemalá položka v rozpočte. Aj cesta do školy z bytu či internátu často niečo stojí. Niektoré internáty či byty sú ďaleko a študenti sú nútení cestovať mestskou hromadnou dopravou do školy, knižnice či inej inštitúcie. A to nespomínam individuálne výdavky každého študenta na skriptá, osobný život alebo zábavu.

Výdavkov je mnoho, príjmov pomenej. Nie každému je príjemné byť neustále dotovaný od rodičov, a preto hľadajú možnosť, ako si zvýšiť svoj príjem aspoň o minimálnu čiastku. Aj keď je to s brigádami ťažšie, nie je to nemožné. Kto hľadá, nájde. A možno vám brigáda vyplní voľný čas a ponúkne možnosť získať nové skúsenosti. Netreba však zabudnúť na sociálne či iné druhy štipendia, ktoré naša univerzita ponúka. Každý cent je dobrý a keď ste študentom, platí to dvojnásobne. Študentský rozpočet teda naozaj nemusí byť len záležitosťou dotácie od rodičov, každý študent má možnosť ovplyvniť ho. Záleží len na ňom, do akej miery to urobí, možností je mnoho.

autorka článku: Andrea Janovská
autorka foto: Bc. Petra Čergeťová