Študentské účty – ktorý je ten správny?

ŠTUDENTI A FINANCIEAj vás hnevá, keď si vaša banka za to, že máte u nej odložených zopár drobných, vypýta poplatok? Ak áno, pripravili sme pre vás prehľad študentských účtov a poplatkov u najväčších bánk na slovenskom trhu a tiež rád, ako sa vyhnúť ich plateniu.

Slovenská sporiteľňa

SLSP je banka, ktorá sa zameriava na retailového, teda bežného klienta. Pre človeka do 26 rokov poskytuje dva typy bežných účtov:

SPOROžíro vysokoškolák – už samotný názov prezrádza, že ide o účet pre vysokoškolských študentov. Služby ako zriadenie a vedenie účtu či zriadenie a poskytovanie elektronických služieb, teda Internetbanking (IB) a Telephonebanking, sú zadarmo. Pri tomto účte nezáleží na tom, či si dáte postať informáciu o zmene stavu na vašom účte formou sms správy alebo emailom, obidve sú bezplatné. To isté platí aj pri nastavení a realizovaní trvalých príkazov (TP) a jednorazového príkazu na úhradu (JP). Či si nastavíte, zmeníte, zrušíte ľubovoľný počet TP a JP prostredníctvom IB alebo v banke pri priehradke, poplatok za tieto služby je tiež nulový.

SPOROžíro EURO 26 – tento typ účtu je určený neštudentovi. Výhody, ktoré sú s ním spojené, môže klient využívať do konca kalendárneho roka, kedy dovŕši 26 rokov. Ak chcete mať aj pri tomto účte nulové poplatky, zmeny alebo rušenie TP a inkás si realizujte sami doma cez IB. Vydanie platobnej karty je zadarmo, pokiaľ nepožiadate o kartu s názvom EURO 26, s ktorou je možné získať zľavy na vybraných obchodných miestach.

ŠTUDENTI A FINANCIE 6Tatra banka

Tatra banka je bankou pestujúcou si image, a preto sa zameriava na VIP klientelu. Pre študentov denného štúdia do 26 rokov ponúka balík služieb Tatra Personal Academy. Tento balík má stanovený poplatok 0,35 € mesačne a sú v ňom zahrnuté služby ako vedenie bežného účtu, výpis z účtu poštou raz mesačne alebo emailom v neobmedzenom množstve. Pokiaľ platby realizujete platobnou kartou alebo hotovosťou vybranou z bankomatov Tatra banky, nemusíte sa báť, že sa vám poplatok za účet zvýši. Vydanie platobnej karty a služby poskytované prostredníctvom elektronických médií (IB, Dialóg, Mobilbanking, b-mail) sú tiež v cene balíka. Je tu zahrnutá aj čítačka čipových platobných kariet, ktorá je potrebná pre prístup k vaším financiám cez IB.

Aj pri tomto účte platí: radšej si nastavte, zmeňte či zrušte TP a JP sami doma cez IB ako na pobočke banky. Pokiaľ sa rozhodnete zrušiť TP na pobočke, zaplatíte si 2 €. Zadanie a realizácia tuzemského JP vás v pobočke a cez Dialóg bude stáť 1 €, cez IB sú tieto služby bezplatné. Uvedený balík je možné mať aj bez mesačného poplatku 0,35 € vďaka Programu odmeňovania. Klient si môže cenu za balík služieb znížiť o 100 %, ak za jeden kalendárny mesiac zrealizuje aspoň 5 platieb ktoroukoľvek platobnou kartou vydanou k účtu alebo priemerná hodnota klientových vkladov v Tatra banke a jej dcérskych spoločnostiach dosiahne sumu 650 €.

Všeobecná úverová banka

VÚB je bankou špecializujúcou sa na hypotekárne a iné úvery. Poskytuje študentom denného štúdia balík služieb Startkonto. Jeho súčasťou je vedenie účtu, výpis z účtu elektronicky cez službu IB alebo osobne v pobočke 1x mesačne, zriadenie a vedenie služby IB, Mobilbanking, vydanie platobnej karty a vedenie jedného termínovaného účtu s ročným výpisom.

Vklad hotovosti na účet pri priehradke v banke vás vyjde na 0,50 €. Kým zadanie a realizácia JP cez IB sú bezplatné, na pobočke za ne zaplatíte 1 €. Pokiaľ zadanie a zmenu TP uskutočníte cez IB alebo na pobočke, budete to mať zadarmo. Ak tieto služby urobíte prostredníctvom operátora telefonickej služby Kontakt, zaplatíte 1 €. Samotná realizácia TP predstavuje 0,15 € mesačne. Poplatky vzťahujúce sa na TP sú totožné aj pri inkase. Za platby platobnou kartou u obchodníka a prvé dva výbery hotovosti z bankomatu VÚB neplatíte poplatok. Každý ďalší výber hotovosti z bankomatu VÚB je spoplatnený sumou 0,20 €.

Československá obchodná banka

ČSOB poskytuje klientom vysokoškolákom zvýhodnený ČSOB Študentský účet FUN účet. Jednorazové príkazy zadané prostredníctvom IB sú bez poplatku, v pobočke za ne zaplatíte 0,85 €. Ak klient využíva účet na realizovanie platieb prostredníctvom TP či inkás, nikdy ho nebude mať bez poplatku. Síce zriadenie a zmena TP prostredníctvom IB či telefonickej linky ČSOB 24 je bezplatná, no samotná realizácia TP je spoplatnená 0,15 €. Za zrušenie TP elektronicky si banka pýta 0,50 € a na pobočke 1,66 €. Ak klient chce byť informovaný o zmene stavu prostredníctvom sms správy, zaplatí za každú 0,07 €, preto je lepšie nechať si posielať informácie emailom. Výpis z účtu dostane klient elektronicky alebo poštou raz mesačne. Peniaze si na účet dajte posielať elektronicky, pretože ak ich vložíte osobne v banke, zaplatíte za to 0,50 €. Aj pri tomto účte platí, že ak sa chcete vyhnúť zbytočným poplatkom, vyberajte hotovosť iba z bankomatov domovskej banky.

ŠTUDENTI A FINANCIE 5

Všeobecné rady:

K založeniu študentského účtu potrebujete dva preukazy totožnosti a potvrdenie o návšteve školy. O poplatkoch za služby sa informujte prostredníctvom sadzobníkov alebo na pobočke, nikdy nie z reklamných letákov. V obchode uprednostňujte platbu kartou. Ak máte radšej pri sebe hotovosť, vyberajte ju len z bankomatov vašej banky. Ak máte radšej pri sebe hotovosť, predtým, ako si vyberiete v ktorej banke si založíte účet, urobte si prehľad o počte a umiestnení bankomatov konkrétnej banky. Platby realizujte prostredníctvom IB. Výpisy o zmene stavu osobného účtu si dajte posielať emailom. Potvrdenie o návšteve školy je potrebné zaniesť každý rok po zápise na pobočku, kde si účet otvoríte. Nedajte sa nahovoriť na debetnú, kreditnú a inú kartu, ktorá vám povoľuje prečerpanie (ak máte záujem o takýto typ karty, vopred sa informujte o celom úroku, ktorý vám hrozí, pokiaľ peniaze nevrátite do určenej doby). Informujte sa už pri založení účtu, ako máte postupovať, keď stratíte platobnú kartu alebo vám ju ukradnú (konkrétne telefónne číslo, ktoré slúži na blokovanie karty si uložte do mobilného telefónu). Osobný účet nie je miesto, kam sa peniaze odkladajú na dlhšiu dobu. Preto ak máte väčšiu hotovosť, siahnite po peňažných fondoch či termínovaných vkladoch. Poplatky uvádzané v texte sú aktuálne k 18.11. 2010. Väčšina bánk mení svoje sadzobníky poplatkov štvrťročne.

autorka článku a foto: Bc. Petra Čergeťová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.