Inšpirované životom

zverinec-banner229x160Život je boj a je ťažké prežiť ho a nevzdávať sa. Všetci máme svoje sny, ktoré si chceme splniť, všetci bojujeme o svoje miesto na Zemi. Sklenený zverinec, nová inscenácia Divadla Andreja Bagara, je presne o tom. O naplnení si životných predstáv.

Eva Sakálová, Gabriela Dolná a Jakub RybárikHru Sklenený zverinec napísal v rokoch 1944-45 významný americký dramatik Tennessee Williams. Divadlo Andreja Bagara ju uvádza v úplne novom preklade Alexandry Ruppeldtovej. Postavu Amandy Wingfieldovej, matky dvoch detí si zahrá nitrianska herečka Gabriela Dolná, ktorá svojej postave dáva aj veľký kus seba. „V tejto inscenácii Amandu muž opustí a ona zostáva sama s dvoma deťmi. Ja som ovdovela, keď som mala 29 rokov, takže viem, čo znamená zostať sama na deti. Túto životnú traumu chcem do hry vniesť, smrť milovaného človeka vás poznačí na celý život,” hovorí Dolná. Príbeh krásnych postáv a silných emócií, od plaču až k smiechu, bol napísaný v období svetovej hospodárskej krízy. Dnes je hra opäť viac než aktuálna. „Nebude to len komédia, ale aj inšpirácia životom, bude tam kus smiešneho, dramatické situácie, ale aj pocity zblíženia. Myslíme si, že divák by sa mohol aj zasmiať, aj si poplakať a prežiť silný príbeh,” povedal o inscenácii režisér a dramaturg v jednej osobe Svetozár Sprušanský pokračujúc dejovou líniou. „Hlavnou ambíciou matky Amandy je radosť, šťastie a naplnenie životných predstáv pre jej dve deti. Chcela by vydať svoju dcéru Lauru (Eva Sakálová), ktorá je mierne postihnutá a žije vo vlastnom svete plnom sklenených zvieratiek. Matka je vydajom dcéry posadnutá, a tak požiada svojho syna Toma (Jakub Rybárik), aby priviedol nejakého kamaráta, ktorý by sa mohol stať potenciálnym ženíchom pre Lauru. Tom priviedol svojho kolegu a bývalého spolužiaka Jima (Miloslav Kráľ), do ktorého bola ona kedysi zamilovaná. Ich stretnutie prinesie nielen porozumenie a splynutie duší, ale aj rozčarovanie a dezilúziu o tom, že naplnenie snov nie je také jednoduché.”

Postava postihnutej Laury je o to náročnejšia, že herečka musí svoje umenie na javisku predviesť takmer bez slov. „Hľadám jej svet a snažím sa reálne zachytiť jej zmýšľanie. Je veľmi ťažké preniesť tú realitu na javisko, aby to bolo aj výrazné, aj skutočné,” vysvetľuje Sakálová. Postavy Toma a Jima hrali vo filmových spracovaniach Skleneného zverinca dnes už filmové legendy. V 50. roku stvárnil postavu Jima Kirk Douglas a v roku 1987 hral Toma John Malkovich. „Nepozerám sa na postavu cez hercov, ktoré ju už hrali, ale beriem to ako výzvu. Tá hra je veľmi aktuálna, herci do nej môžu dať niečo zo seba. Je sa k čomu umelecky aj herecky vyjadriť,” myslí si Jakub Rybárik.

Tvorivý tím Skleneného zverinca

Inscenáciu o strete postáv, skutočností, ilúzie a reality predstaví Divadlo Andreja Bagara v premiére 8. apríla 2011 v Štúdiu.

autorka článku: Lenka Káčerová
autori fotografií:
Lenka Káčerová, Collavino

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.