Detektív z londýnskej Baker Street

Staré divadlo Karola SpišákaStaré divadlo Karola Spišáka v Nitre ako vianočný darček divákom ponúka špecificky umelecký druh – „suchý psychotriler”. Druhá premiéra 61. sezóny Starého divadla Karola Spišáka v Nitre sa uskutoční 2. decembra 2011 o 19.00 h v priestoroch Štúdia Tatra.

A nepôjde o nič menšie ako o inscenáciu na motívy diela Sira Arthura Conana Doyla o najgeniálnejšom detektívovi všetkých čias – samotnom Sherlockovi Holmesovi. V našej inscenácii sa pokúsime odpovedať na množstvo otázok, ktoré sa s touto osobou odjakživa spájajú: Kto je v skutočnosti Sherlock Holmes? Prečo sa stal detektívom? V čom tkvie jeho genialita? Existuje vôbec adekvátny súper Holmesa v londýnskom podsvetí? A ak áno, kto to je?

Režisérom inscenácie, ktorá vám vtipne porozpráva o naozaj vážnych veciach, bude Jakub Nvota, principál Túlavého divadla a súčasne režisér výbornej pouličnej inscenácie SDKS Žena, Pánboh, Čertisko a 7 zakliatych. S touto inscenáciou sa Staré divadlo po druhýkrát stalo laureátom medzinárodnej ceny Zlatý gunár v kategórii Pouličné a pohybové produkcie na tohtoročných Kremnických gagoch. A keďže naše divadlo je napriek pokročilému veku veľmi aktuálne, náš Sherlock Holmes predbehne aj svojho filmového kolegu, ktorého osudy sa objavia na filmovom plátne až v druhej polovici decembra 2011.

Na pôdoryse štyroch „zamotaných” prípadov (Prípad Českého kráľa, Prípad Modrého karbunkula, Prípad  inžinierovho palca a Posledný prípad) vám s anglicky suchým humorom porozprávame o človeku, ktorý si sám stvoril zamestnanie detektívneho poradcu – neúnavného bojovníka so zločinom. Porozprávame vám príbeh človeka, ktorého jeho vlastná genialita sociálne úplne vyobcovala a ktorého samota priviedla až k psychickému zlyhaniu.

Režisér inscenácie Jakub Nvota

Je to človek celkom pokojný a jeho život je pravidelný. Často sa dlho prechádza po najchudobnejších štvrtiach mesta a niekedy sa stráca bez stopy. Má v sebe zvláštny sklon k tajomnosti, ktorý vedie k dramatickým prekvapeniam a spôsobuje, že aj jeho najdôvernejší priatelia môžu iba hádať, čo chce práve urobiť. Doháňa k extrému predpoklad, že len „spiklenec” sa nevystavuje nebezpečenstvu zrady, ktorý svoje plány spriada sám.

Metódy jeho myslenia sú úplne exaktné a na výsosť systematické, a aj keď si potrpí v obliekaní na istú triezvu eleganciu, vo svojich osobných návykoch je jedným z najväčších neporiadnikov, ktorý kedy doháňali obyčajných „poriadnych” ľudí k šialenstvu. Všetci normálni ľudia sú odjakživa presvedčení, že cvičenie v streľbe z pištole je zábava, ktorá by sa mala odohrávať výlučne pod holým nebom. Stenu jeho bytu však krášlia vlastenecké iniciály V.R., vytvorené presne mierenými zásahmi asi stovky nábojov z revolveru. Jeho byt je plný chemikálií a všemožných kriminalistických relikvií, ktoré sa dokázali „zatúlať” na tie najnepravdepodobnejšie miesta. Dominantným prvkom neporiadku v byte sú však papiere. Všade sa povaľujú dokumenty a novinové výstrižky, ktoré súvisia s vyriešenými prípadmi. Papiere, dokumenty a noviny sú jednoducho všade…

Porozprávame Vám o človeku, ktorý užíva kokaín – sedempercentný roztok. Aj keď kokaín zdraviu naozaj neprospieva, výnimočne povzbudzuje mozgovú činnosť. Práve pre toto prchavé potešenie riskuje stratu svojich neobyčajných schopností. Jeho mozog sa bráni ustrnutiu. Potrebuje problémy, potrebuje najzáhadnejší kryptogram alebo najzložitejšiu analýzu a je vo svojom živle. Vtedy sa dokáže vzdať umelých simulantov. Nenávidí tupú každodennú všednosť. Túži po intelektuálnej námahe… A práve preto si vybral svoje  neobvyklé povolanie, či skôr ho vytvoril, pretože človek takého druhu bol na svete iba jeden.

Je tou poslednou inštanciou a najvyššou kapacitou v pátraní po zločinoch a ich vyšetrovaní. Keď si policajti nevedia rady, čo je mimochodom u nich skôr pravidlom ako výnimkou, presunú prípad na neho…Vyšetrí fakty a ako znalec a odborník sa k nim vyjadrí. Jeho meno sa neobjaví v žiadnych novinách. Nežiada žiadne uznanie. Najlepšou odmenou mu je práca sama a potešenie, že v nej môže uplatniť svoje neobvyklé schopnosti.

Porozprávame vám o pánovi Sherlockovi Holmesovi, ktorého vlastná genialita privedie až k stretu so „samotným Napoleónom zločinu” – profesorom Moriarthym. A kto je Moriarthy? To uvidíte v našom predstavení. Čaká vás naozajstné prekvapenie, v rámci ktorého pochopíte tragicko-smiešnu podstatu akejkoľvek geniality.

Réžia: Jakub Nvota a.h.
Dramaturgia: Veronika Gabčíková
Hudba: Andrej Kalinka a.h.
Scéna, kostýmy a bábky: Szilárd Boráros a.h
Inšpícia: Rúth Bánovská
Pohybová spolupráca: Petr Nusek a.h.
Účinkujú: Radovan Hudec, Lucia Korená, Miloš Kusenda, Katarína Petrusová, Roman Valkovič a Milan Vojtela.

Premiéry inscenácie Sherlock Holmes, prípad londýnskeho sociopata sa uskutočnia: 2. a 3.decembra 2011 o 19.00 h, v Štúdiu Tatra Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Touto cestou si Vás dovoľujeme pozvať na študentskú premiéru dňa 1.decembra o desiatej hodine, po ktorej bude nasledovať diskusia s tvorcami a hercami inscenácie. Necháme Vás nazrieť aj do našej “divadelnej kuchyne” a spolu s umeleckým šéfom a dramaturgičkou Vám priblížime ambície novej sezóny a plánované projekty nášho divadla.
Ak Vás naša ponuka oslovila, kontaktujte nás e-mailom na reklama@staredivadlo.sk. Pozvanie platí pre prvých 120 záujemcov, preto nás neváhajte urýchlene  kontaktovať a príďte práve vy a vaši študenti na prvé uvedenie Sherlocka Holmesa na divadelných doskách.

Sherlock Holmes plagát

tlačová správa
Zdroj foto: divadlo.zlin.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.