Knihy dostupné pre každého

Nová predajňa Univerzitnej knižniceS druhou polovicou septembra sa ticho na chodbách našej univerzity vytratilo a zavládol študentský ruch. Ako to už býva, otvorenie akademického roka je spojené s niekoľkými novinkami. Jednou z nich je aj nová predajňa Univerzitnej knižnice (UK) UKF.

Predaj kníh a publikácií vydaných pod hlavičkou UKF sa zabezpečuje prostredníctvom Univerzitnej knižnice dvomi spôsobmi – cez kamennú predajňu a internetový e-shop. Od septembra pribudlo predajné miesto UK na hlavnej budove UKF sídliacej na Triede A. Hlinku. Predajňa sa nachádza v priestoroch bývalého kníhkupectva Aspekt na prízemí. „Toto rozhodnutie sme privítali,” vyjadrila sa PhDr. Anežka Strihová, riaditeľka knižnice. Predajňa nachádzajúca sa priamo v priestoroch UK na Dražovskej ceste je naďalej v prevádzke. „Študenti boli na ňu zvyknutí, nechceli sme túto predajňu rušiť zo dňa na deň. Preto prvé tri dni (pondelok, utorok, streda a niektoré soboty) je predajňa otvorená na Tr. A. Hlinku a ďalšie dva dni (štvrtok, piatok) je otvorená na Dražovskej ceste. Vo štvrtok a v piatok prichádzajú na Dražovskú cestu študenti externého štúdia, chceli sme im vyjsť v ústrety. Perspektívne, podľa záujmu a obratu v predajni, by sme predajňu na Dražovskej ceste zrušili a ponechali len predajňu na Tr. A. Hlinku.”

V novej predajni Univerzitnej knižnicePočas predchádzajúcich rokov sme mohli byť svedkom cenového rozdielu pri zakúpených knihách v predajni UK a v súkromnej predajni Aspekt. Ako hovorí riaditeľka knižnice: „Predajne publikácií UK ponúkajú študentom knihy bez DPH, a preto sú lacnejšie ako v iných kníhkupectvách.” Pokiaľ niekomu nevyhovuje otváracia doba kamenných predajní, je možnosť využiť e-shop na stránke UK.

Knihy si požičiame na kratšiu dobu

Začiatok akademického roka priniesol v knižnici i ďalšiu novinku – skrátila sa výpožičná doba publikácií pre niektoré kategórie čitateľov. Študenti a externí doktorandi si tak môžu publikácie z UK požičať nie na päť mesiacov, ale na tri. Pre cudzích čitateľov sa doba mení z dvoch mesiacov na jeden. Možnosť jedenkrát si výpožičnú dobu predĺžiť zostala. Riaditeľka UK to vysvetľuje takto: „Keďže ceny kníh každoročne rastú, s nimi klesá aj počet nových prírastkov. Nákup literatúry tak nepostačuje na požiadavky zo strany študentov a návštevníkov knižnice. Hlavným cieľom úpravy je zvýšiť obratovosť knižničného fondu, aby sa publikácie dostali k čo najväčšiemu počtu čitateľov. Keďže študenti mali aj doteraz možnosť jedenkrát si vypožičanie predĺžiť, bežné vypožičanie sa skrátilo z desať mesiacov na šesť. Predpokladáme, že aj študenti ocenia možnosť dostať sa k úzkoprofilovým titulom.” Študovne sú naďalej uprednostňované a najskôr sa nakupujú publikácie do nich. Tak študenti majú k dispozícii niektoré výtlačky aspoň prezenčne.

Navrhnite knižnici svoju knihu

Pokiaľ ste v databáze Univerzitnej knižnice nenašli knihu, ktorú by ste k svojmu štúdiu potrebovali, navrhnite ju k zakúpeniu. Túto možnosť poskytuje UK na svojej internetovej stránke. „Požiadavky na nákup literatúry by mali spĺňať podmienku, že ide o literatúru z odborov, ktoré sa študujú na univerzite, nenachádza sa vo fonde knižnice, je potrebná pre študentov a je dostupná na knižnom trhu,” ozrejmuje A. Strihová. „Pevne verím, že študenti budú využívať služby knižnice, nielen tie klasické ako požičiavanie literatúry, ale postupne budú sledovať a využívať aj odborné licencované databázy, prístup do plných textov odborných časopisov.”

autorka článku a fotografií: Petra Čergeťová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.