UKF a vysoké školstvo v číslach

logo-ukfUniverzita Konštantína Filozofa v Nitre obstála v celoslovenskej výročnej správe o vysokom školstve veľmi dobre. Naproti tomu susedná univerzita SPU spolu s ďalšími troma verejnými univerzitami hospodárili v hlavnej činnosti so stratou.

UKF v pluse, SPU v mínuse

SPU-čka vykazovala najvyššie straty spomedzi všetkých 18 verejných vysokých škôl. Minulý rok bola na poslednom mieste Univerzita Komenského v Bratislave, tento rok sa jej podarilo vyšplhať spolu so Žilinskou univerzitou na prvé miesto, teda vykazovali najvyššie zisky. Pre lepší prehľad treba uviesť, že vysoké školstvo si za uplynulý rok prilepšilo o 1,4 milióna eur. Napriek tomu, že oproti roku 2009 počet vysokoškolákov klesol, minulý rok stúpol počet nevybavených žiadostí o ubytovanie na UKF približne o 900. Na SPU sa zdvihol o 700 žiadostí. Kapacita ubytovacích miest sa však za uplynulý rok nezmenila.

Prilepšili si aj profesori

Celkovo sa vysokoškolským profesorom platy oproti minulému roku zvýšili až o 5 %, priemer predstavuje 1680 €. Vyplýva to zo správy o stave vysokého školstva za rok 2010. Aj docentom porástli platy, a to o 3,4 %, takmer rovnako porástol plat aj ostatným pedagógom VŠ. Priemerný príjem zamestnancov UKF je druhý najvyšší spomedzi všetkých verejných VŠ, približne 993 €. Najvyšší má STU v Bratislave, a to 996 €, priemer na Slovensku je cca 900 €. Pre porovnanie – na SPU sa priemer pohybuje okolo 743 €, najmenej zarábajú zamestnanci Technickej univerzity vo Zvolene, a to 717 €.

Najviac nezamestnaných z odborov ekonómia a sociálna práca

Až 58 % zo všetkých vysokoškolákov tvorili študenti spoločenských vied, najviac letí ekonómia i sociálna práca. Absolventi ekonomických vied majú v súčasnosti najväčší problém uplatnenia na trhu práce. Univerzita Konštantína Filozofa tvorí so svojimi študentmi 5,7 % z objemu všetkých študentov na Slovensku. Zo všetkých absolventov tvorili študenti UKF 6,16 %. Najviac študentov mala Univerzita Komenského v Bratislave, spolu so študentmi Slovenskej technickej univerzity tvoria pätinu všetkých študentov u nás.

Spomedzi všetkých študentov prijatých na študijné programy prvého stupňa a spojeného prvého a druhého stupňa (denné aj externé) bolo až 58 % mladších ako 20 rokov. Naopak, priemerný vek vymenovaných profesorov za uplynulý rok na UKF bol 56 rokov. Prezident ich vymenoval na základe návrhov vysokých škôl celkovo 98. Najviac v študijných odboroch ako konštruovanie či technológie, žiadny nový profesor nepribudol v lesníctve, vodnom hospodárstve, v lekárskych vedách, dokonca ani v obrane a v zubnom lekárstve. Najstarší vysokoškolský učiteľ vo funkcii profesora mal 84 rokov, najmladší o 47 menej.

autorka článku: Veronika Mráziková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.