Zostať v pohode

stres-2Stres, nervozita, bolesti hlavy, žalúdka, obhrýzanie nechtov… Ruku na srdce, blíži sa skúškové a všetky tieto syndrómy určite na sebe občas každý pocíti. Človek nedokáže pracovať denne na 110% a sú chvíľky, kedy má všetkého, ako sa povie, po krk, preto je dobré mať nejaký ventil. Pre mnohých je takýmto ventilom napríklad pes alebo šport, čo však robiť, keď ste mimo domu, mimo svojho teritória, napríklad na internáte?

Nemusíme plakať do vankúša a ani celý deň chodiť nahnevaní po meste a „spríjemňovať” život ľudom okolo. Stačí naozaj máličko a hneď sa môžeme dostať do pohody a nájsť stratenú rovnováhu. V nás všetkých drieme duša umelca, ktorú stačí len správnym spôsobom naštartovať. Ako? Úplne jednoducho – stačí popustiť uzdu svojej fantázii a nechať voľný priebeh svojím pocitom.

Viem, predchádzajúca veta znie skôr ako z románu od Rosamunde Pilcherovej, ale je v nej kus pravdy. Musíte uznať, že v maľovaní, kresbe či modelovaní je skrytý pokoj. Stačí málo a za chvíľku sa môžete stať znova pokojným a možno vás to začne i baviť a vrhnete sa na umeleckú dráhu. Všetko, čo to chce, je len kus papiera (v prípadoch núdze postačí zošit) a ceruzky alebo pero. Ak ste rozčúlení, nahnevaní, unavení či jednoducho smutní, tak vytiahnite kus papiera a pokreslite ho, ako vám len napadne. Miešajte farby, tvary, postavy – je to len na vás. Nikto nečaká, že budete ako Picasso a svoju prácu nemusíte nikomu ukázať. Je to len vaše vybúrenie sa.

Psychologička Petra Klastová Pappová odpovedala na otázku, či je dobré zbavovať sa stresu umeleckou činnosťou, tiež pozitívne. „Myslím si, že je to veľmi dobrý spôsob z možností zvládania stresu,” tvrdí a ja  môžem z vlastnej skúsenosti dosvedčiť, že je to fakt skvelý prostriedok na odreagovanie sa, ktorý môžete praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek.

Veľa ľudí namieta výhovorkami „ja neviem kresliť, písať, maľovať, tvoriť…” Nik nebude vašu prácu hodnotiť ani posudzovať a vy si oddýchnete a zregenerujete sa, a preto šup-šup do umeleckých potrieb po farbičky a hor sa tvoriť. Neoľutujete, pretože kto neskúsi, neuverí.

autorka článku: Kristína Dojčánová
zdroj fotografie: archív

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.