Bratislavské nebo plné papierových lietadiel

Red Bull Paper Wings 2012 (1)Z nového odletového terminálu medzinárodného bratislavského letiska M.R. Štefánika odletelo vo štvrtok 22.marca nezvyčajne veľa lietadiel. Letiskový radar, veru, mal čo robiť, keď 20 najlepších borcov zo Slovenska vypustilo nadupané papierové lietadielká na Red Bull Paper Wings. Ladislav Gánovský, Jozef Belokostolský a Miroslav Beka je trojica najzručnejších konštruktétov, ktorí budú Slovensko reprezentovať na svetovom finále v rakúskom Salzburgu.

Košice, Banská Bystrica, Prešov, Žilina, Trnava, Nitra a Bratislava. V týchto univerzitných mestách mali možnosť študenti zabojovať o účasť v slovenskom finále.  20 najlepších borcov si zmeralo sily v tvrdých konštruktérskych súbojoch na bratislavskom letisku M.R. Štefánika. Vo štvrtok 22. marca od 21:00 h sa priamo v odletovej hale nového terminálu rozhodlo o trojici, ktorá bude Slovensko reprezentovať na svetovom finále Red Bull Paper Wings.

Obyčajný list papiera poskladať tak, aby zaletel čo najďalej, čo najdlhšie a neobmedzené konštruktérske vyžitie v kategórii akrobacia. Najväčšia vzdialenosť, najdlhšia doba letu a akrobacia boli tri disciplíny kde piloti z celého Slovenska predviedli svoje konštruktérske schopnosti, fyzickú silu, či dôvtip a kreativitu. V kategórii najväčšia vzdialenosť najďalej zahodil papierovú stíháčku nitriansky študent Jozef Belokostoský. Laserový merač ukázal pri jeho pokuse hodnotu 32,52 metra. Najdlhšie sa vo vzduchu udržalo lietadlo Ladislava Gánovského z Košíc, keď sa zeme nedotklo 9,18 sekundy. Medzi akrobatmi prekvapil netradičnou letkou bratislavský študent Miroslav Beka. Tri lietadlá v tvare valca a rotujúce papierové krídlo ohúrilo divákov a porotu, od ktorej dostal plný počet možných bodov (30b). O víťazovi akrobacie rozhodli traja najpovolanejší porotcovia. Najlepší slovenský paraglajdista Peter Vrabec, ktorý dokonca dvakrát okúsil aj najťažšie paraglajdové preteky na svete Red Bull X-Alps. Do poroty zasadol aj riaditeľ divízie obchodu a marketingu Letiska M.R. Štefánika a vášnivý letec Tomáš Kika.  A dvojicu letcov doplnil Viliam Lauko, ktorému v žilách prúdi okrem muzikantskej krvi ako členovi hudobnej skupiny Puding pani Elvisovej aj architektúra.

Svetové finále Red Bull Paper Wings sa uskutoční 4.-5. mája 2012 v Hangar-7 na salzburskom letisku, kde najlepších slovenských konštruktérov preverí konkurencia z 84 krajín sveta.

Výsledky Red Bull Paper Wings 2012 (Bratislava)

Najdlhší let – Ladislav Gánovský (Košice, 9,18 sekundy)

Najdlhšia vzdialenosť – Jozef Belokostolský (Nitra, 32,52 metra)

Akrobacia – Miroslav Beka (Bratislava, 30 bodov)

Viac informácií na www.redbullpaperwings.com/slovakia


tlačová správa

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.