Aplikácia divadla a jeho súčasné poetiky v UTA, 5. časť

Projekt „Vzdelávanie divadlom”, ktorý sa realizuje už druhým rokom na UKF, predstavuje do nového akademického roka 2012/2013 ďalšie tvorivé dielne. Tentoraz ide o použitie divadla na (nielen) liečebné účely a oboznámime sa aj s inými súčasnými divadelnými poetikami.

V rámci cyklu Súčasné divadelné poetiky sa v Univerzitnom tvorivom ateliéri uskutoční aj táto tvorivá dielňa:

PANTOMIMICKÁ DIELŇA

Dátum a čas:

Piatok 9. 11. 2012 od 13.00 do 18.30 h.
Sobota 10. 11. 2012 od 9.00 do 18.00 h.
Nedeľa 11. 11. 2012 od 9.00 do 18.30 h.

Prezentácia výsledkov workshopu: 11. 11. 2012 o 17.00 h.

O čom je workshop?

Základným a zároveň univerzálnym vyjadrovacím prostriedkom človeka je jeho vlastné telo a telesné prejavy citov, pocitov a myšlienkových pochodov. Tento celý komplex komunikácie telom nazývame jednoducho reč tela. Učíme sa ňou hovoriť a počúvať ju automaticky a spontánne na základe nášho vrodeného pudu napodobňovania, robíme to celý život intuitívne bez toho, aby sme si to uvedomovali. Ak sa rozhodneme využívať tento jazyk vedome, musíme začať od seba – sebapoznávaním, pokračovať pozorovaním a až potom sa začať učiť komunikovať napodobňovaním. Najprv cvičením vedomého pohybu, vedomého vydávania zvukov, pazvukov a vytvárania ruchov tak, aby sme dokázali vytvoriť zrozumiteľnú, príťažlivú a pôsobivú napodobeninu s umeleckým a dramatickým rozmerom – pantomímu – pantho (všetko) mimeomáre (napodobňovať). Pantomímu, ktorá nesie našu osobnú výpoveď o tomto svete.

Na workshope prežijeme exkurziu po elementárnych princípoch tohto umenia a prechádzku niektorými menej náročnými mentálnymi a fyzickými cvičeniami a praktikami, ktoré otvárajú cestu k pochopeniu a tvorbe pontomímy.

Vedie: Mgr. art. Juraj Benčík

Pre viac informácií navštívte www.vzdelavaniedivadlom.ukf.sk, kde nájdete aj profily vedúcich jednotlivých workshopov.

autorka článku: Lucia Holienčinová
zdroj: www.vzdelavaniedivadlom.ukf.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.