Zasmejme sa s vdovičkou!

Prefíkaná vdovaDivadlo Andreja Bagara chce v pochmúrnom zimnom počasí rozosmiať publikum. Na veľkej scéne nemôže chýbať dielo z tvorby známeho talianskeho dramatika Goldoniho Prefíkaná žena. Pozor! Ide o novodobé spracovanie komédie. Začiatkom decembra sa teda môžeme tešiť na prekvapivý zážitok.

Goldoni odhodil všetky bariéry, vymanil sa z okolitých ustálených predstáv o divadelných hrách a začal tvoriť podľa vlastného umu. Improvizácia vládla všetkým javiskám, ale Goldoni sa jej odmietol venovať. Zameral sa na povahy jednotlivých postáv a zviazal ich do dialógov. Jeho prvým reprezentatívnym dielom sa stala Prefíkaná žena.

Režisér Michal Náhlík si zvolil danú charakterovú komédia i z dôvodu, že ako jedna z mála dokáže správne vyznieť na väčšom javisku.

reziser-michal-nahlik

Predstavenie prenesené z 18. storočia do súčasnosti, a to jazykom, kostýmovo i scénicky preložil Stanislav Vallo. Archaické výrazy upravil aktuálnym slovníkom, aby bolo dielo pre dnešného diváka zrozumiteľnejšie. Z pôvodného textu sa ponechala približne polovica, tá sa zároveň zhutnila o dramatické situácie.

Dej je braný z iného pohľadu než je originál. „V súčasnosti je veľa sebavedomých žien, ktoré si napriek svojmu vyššiemu veku dokážu nájsť mladého partnera. Rovno na scéne uvidíme rôzne spôsoby, ako získať lásku. Hra by mala obsiahnuť celé publikum, bez vekového rozdielu. Od mladých, ktorí majú 20 rokov a riešia prvé citové záchvevy až po tú najstaršiu generáciu, ktorá si už nemôže veľmi vyberať. Stále je lepšie byť s niekým ako byť sám,” vyjadrila sa dramaturgička Miriam Kičiňová.

Prefíkaná vdova

Minimalistickú scénu tvorí neutrálny statický priestor, bazén, kde sa budú odohrávať všetky situácie. Javiskové spracovanie je prispôsobené výrazným kostýmom. Prefíkaná vdova je pôvodne karnevalová hra, ktorá v roku  1748 otvárala Benátsky karneval. V tomto duchu sa bude niesť iba jedna postava, Arlecchino, v podaní herca Martina Šalacha. V ženskom prezlečení  bude zisťovať, či adepti majú o vdovu naozaj záujem. Sezóna smiechu v DAB bude tak obohatená o predstavenie, v ktorom sa objaví i malá travesty show.

Hlavnú postavu stvárni nitrianska stálica Daniela Kuffelová. Ďalej v hre účinkujú Alena Pajtinková, Gabriela Dolná, Lenka Barilíková, Juraj Ďuriš, Juraj Hrčka, Peter Oszlík, Roman Poláčik a Vladimír Bartoň.

Režisér Michal Náhlik sa teší na prvú spoluprácu s divadlom: „Dúfam, že sa budú zabávať herci, diváci a aj ja!”

Premiéra hry Prefíkaná vdova je naplánovaná na 7. decembra 2012.

Autorka článku: Veronika Soboňová
Foto: autorka, René Miko

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.