Ako vydať/oženiť svoju ratolesť

kocurkovo

Sezónu smiechu v Divadle Andreja Bagara obohatila i slovenská komediálna klasika. Režisér predstavenia Kamil Žiška sa rozhodol skombinovať tri hry z dielne Jána Chalupku – Kocúrkovo, Všetko naopak a Trinásta hodina. Počas dvoch hodín vás rozosmejú nezvyčajné príbehy viacerých ľudských osudov.

Slovakizovaná čeština je pre drvivú väčšinu našej populácie dávno zabudnutou, no k tvorbe slovenských tvorcov neodmysliteľne patrí. Práve preto ju oprášili aj v inscenácii Rok v Kocúrkove, kde ju využíva sprievodca deja, samotný Ján Chalupka, ktorý je autorom diel. Verí v napredovanie ľudstva, dúfa, že ďalšie generácie budú múdrejšie a lepšie – všetko sa raz na dobré obráti.

Dej sa odohráva počas jedného roka v malom meste Kocúrkovo, kde panuje intrigánstvo a dedinské klebety. Rodinka Tesnošilovcov má lenivú a večné veky v posteli vyvalenú dcéru Aničku. Rodičia ju chcú vydať čo najlepšie. Je to predsa ich jediný potomok. Rozhodnú sa preto nahovoriť jej budúceho rektora školy. Voľba sa ešte neuskutočnila, a preto hľadajú vhodného manžela medzi kandidátmi. Susedov Martin sa za ich dcérkou aj obzerá, no nakoniec sa mu nepodarí zvíťaziť nad učiteľom Svobodom.

kocurkovo

Anička s matkou začnú rýchlo pripravovať hostinu. Budúci ženích Svoboda sa tu predsa musí cítiť ako doma. Neskoro, rektor sa už zahľadel do učiteľovej dcéry Ľudmilky.

V druhej časti je skrátka všetko naopak. Chcú oženiť syna Honzíka. Práve sa vyučil za majstra obuvníka, je švárny a mladý, nehovoriac o šikovnosti. Musí ho chcieť každá. On sníva iba o Johanke, krásnej sirote. Avšak jeho matka má po nahováračkách u jej slobodnej tety Trasoritky úplne iné plány. Trasoritka má predsa majetky a peňazí za vagóny. Vhodná partia pre rodinku Tesnošilovcov. Honzík sa zo zúfalstva nechá naverbovať do armády. Jediné, čo ho môže zachrániť, je vykúpenie. To je pre jeho rodičov veľmi drahé, a preto musí sľúbiť svoje srdce Trasoritke. Vyplatí zlatky a chce si ho vziať za muža. Ale čo osud nechcel, v kapitánovi spoznáva svoju dávno stratenú lásku. Honzík získava slobodu, no Johankyne zlomené srdce ho už nedokáže prijať za svojho.

Obe časti divadelnej hry spája snaha po získaní bohatstva, pričom si rodičia neuvedomujú, že zapredávajú vlastné deti. Zabúdajú na ich srdce a život. Jednotlivé výstupy postáv sú dopĺňané živou hudbou podľa charakteristiky a rázu ich replík. Ide o nevšedný prvok zvukov cimbalu, kontrabasu, flauty a saxofónu. Dedinské uštipačné reči a závisť sú vykreslené prostredníctvom situačnej komiky, preto si pri návšteve DAB nezabudnite okuliare, aby ste postrehli všetky zábavné detaily, s ktorými sa herci skvostne pohrali.

autorka článku: Veronika Soboňová
zdroj fotografií: Collavino