Ďalšie zmeny v školstve

Zlučovanie niektorých vysokých škôl, rušenie titulov profesor a docent, výhrady učiteľov nielen k platom, ale aj k obsahu vyučovania. Toto všetko so sebou prináša správa ministerstva školstva.

Dušan Čaplovič, minister školstva, odovzdal začiatkom apríla správu. Tá okrem iného obsahuje aj návrhy na zlúčenie alebo zrušenie vysokých škôl, ktoré sú geograficky blízko pri sebe a majú podobné zameranie. Malo by ísť napríklad o dve univerzity v Trnave.

Rektor Vozár pri vymenúvaní docentov

Podľa Libora Vozára, prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie a rektora UKF, by mohlo polemiku vyvolať aj dotovanie vysokých škôl s prírodovedným zameraním. Problematickou môže byť regulácia systému určovania počtu prijímaných študentov vysokými školami.

V médiách zarezonovalo aj rušenie titulov profesor a docent. Funkciu profesorov však garantuje ústava a vymenúva ich prezident, preto by na presadenie tejto zmeny bola potrebná jej úprava. Zmeny, ktoré navrhuje minister, zodpovedajú podľa neho trendu moderného školstva v západných krajinách.

Po novom sa by sa malo preferovať denné štúdium a externé štúdium by sa postupne menilo na tzv. par  time study. Trvalo by dlhšie a absolventi by mali spĺňať tie isté kritériá ako absolvent denného (full-time) štúdia. Tento nový zákon o vysokých školách by mal byť účinný v roku 2015.

Vyššie by mali byť aj platy vysokoškolských pedagógov. Systém odmeňovania sa zmení tak, že namiesto tarifných tabuliek bude výšku mzdy určovať každá škola sama. Tá by potom mala zohľadniť najmä kvalitu zamestnanca a dĺžku jeho praxe.

Komplexná akreditácia sa uskutoční v roku 2014. Zameria sa na vzdelávaciu, výskumnú, vývojovú, umeleckú a ďalšiu tvorivú činnosť vysokej školy ako aj na jej personálne, technické či informačné podmienky. Bude prebiehať v šesťročných intervaloch. Školy majú na prípravu podkladov presne rok od zverejnenia nových kritérií.

autorka článku: Michaela Barnová
autorka fotografie: Jana Krajčovičová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.