Komédia s dušou

7Ruský dramatik Alexander Nikolajevič Ostrovskij napísal hru Dievča bez vena, inšpirovanú skutočnou udalosťou, v roku 1878. Nitrianski tvorcovia ju posunuli do súčasnosti. Posledná premiéra Divadla Andreja Bagara tejto sezóny sa konala predposledný júnový víkend.

Nový preklad hry zabezpečil Ľubomír Vajdička, ktorý jazyk prispôsobil súčasnému divákovi, nevynechal ani expresívne výrazy. Kostýmy (Jana Kutnerová) sú jednoduché a elegantné. Zaujímavá, no statická, scéna (Pavol Andraško) evokuje príjemnú atmosféru horúceho leta pri Volge. Bulvár, ktorý scéna zobrazuje, je už od rána zaplnený bohatými zabávajúcimi sa Moskovčanmi popíjajúcimi šampanské, ale aj chudobnými, ktorí čakajú, že sa zo zábavy a peňazí ujde aj im. Hlavnou postavou inscenácie je krásna a omamná Larisa (Alena Pajtinková/Dominika Zeleníková), okolo ktorej krúži množstvo obdivovateľov. Zo vzdoru aj finančných dôvodov sa chystá vydať za dobráka Karandyševa (Martin Nahálka), ktorý je často terčom posmeškov. Plány a rozhodnutie jej naruší príchod jej starej lásky boháča Paratova (Martin Šalacha).

3 

Dievča bez vena nie je len bezduchou komédiou o posmeškoch, bohatstve a láske. Je najmä o nenaplnených túžbach. Prvá polovica inscenácie Dievča bez vena je dialogická. Postavy sa rozprávajú, nevykonávajú takmer žiadnu aktivitu (ak nerátame Larisino behanie hore-dole po schodoch), čo môže pôsobiť na diváka miestami stereotypne. Druhá polovica je viac zameraná na akciu na javisku a diváka určite viac upúta. Hudba (Marián Čekovský) sprevádzajúca inscenáciu, či už v podobe kapely, postavy Ilju (Roman Poláčik), alebo sóla Larisy, bola skvelá.

Dievča bez vena je hra, ktorá diváka pobaví, donúti ho zamyslieť sa a precítiť pocity postáv. Podľa môjho názoru je hra určená skôr náročnejšiemu divákovi, ktorý nehľadá len pobavenie, ale hlbší význam.

 10

Réžia: Michal Vajdička
Dramaturgia: Daniel Majling
Hrajú: Alena Pajtinková/Dominika Zeleníková, Martin Nahálka, Martin Šalacha, Eva Pavlíková, Ivan Vojtek st., Juraj Hrčka, Branislav Matuščin, Žofia Martišová, Peter Oszlík, Marián Viskup, Roman Poláčik, Dušan Nevín a iní.

Autorka článku: Lenka Káčerová
Autori foto: Collavino, Martin Črep

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.