Dánsko – krajina stvorená pre študenta

dansko-krajina-stvorena-pre-studentaRozlohou a počtom obyvateľov sa môže porovnávať so Slovenskom. Dánsko je krajinou plnou možností pre študentov aj dovolenkárov. Ponúka nielen príjemný relax, ale aj množstvo pracovných príležitostí.

Letá v tejto krajine sú pomerne krátke, chladné a daždivé. Preto je táto destinácia určená najmä ľuďom, ktorí neobľubujú horúčavy. Pre tých, ktorí radi vyhľadávajú netradičné jedlá, obdivujú kultúrne pamiatky či hľadajú brigádu, je Dánsko doslova rajom.

Hlavné mesto Kodaň býva často označované ako mesto avantgardného dizajnu, nových technológií a kultúry. Známe je taktiež mesto Odense, rodisko rozprávkara Hansa Christiana Andersena či mesto Arhus, v ktorom sa nachádza botanická záhrada s viac ako sedemdesiatimi historickými stavbami. V dánskom meste Billund nájdete aj najznámejší legoland v Európe.

Krajina láka študentov aj možnosťou dobre si zarobiť. Niet divu, Dánsko nevyžaduje od cudzincov povolenie k pobytu ani žiadne pracovné dansko-krajina-stvorena-pre-studentapovolenia. Trh práce je teda otvorený pre všetkých. Severská krajina sa u zahraničných študentov stáva čoraz populárnejšou. Študuje ich tu takmer 30.000, z toho veľké číslo predstavujú aj Slováci. Štúdium v krajine je bezplatné a väčšina odborov sa vyučuje v anglickom jazyku. Mimo školy a cez letné prázdniny majú študenti možnosť zarobiť si slušnú čiastku peňazí. Dánsko je jednou z niekoľkých európskych zemí, kde nie je určená minimálna mzda. Možno i vďaka tomu majú Dáni najvyššiu priemernú hrubú mzdu zo všetkých členských krajín EÚ. Vysoké platy sú však kompenzované vysokými daňami a cenami tovaru i služieb. Mladých ľudí bez práce je v krajine iba 12 %, čo predstavuje najnižšiu mieru nezamestnanosti medzi Európanmi. Záujemcovia o prácu by však určite mali uzatvoriť zdravotné poistenie na Slovensku ako istotu v prípade úrazu či zranenia.

V samotných ponukách práce v Dánsku prevažujú najmä zamestnania v oblasti poľnohospodárstva, hotelierstva a obchodného predaja.

V prípade záujmu stačí skontaktovať spoľahlivú agentúru a dobrodružstvo sa môže začať. Či už máte záujem o kultúrnu dovolenku, alebo sezónnu brigádu, Dánsko je krajina, ktorá splní všetky vaše požiadavky.

autor článku: Viktor Háber
zdroj fotografie: citybreaks.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.