Chodecká Nitra sa dočkala nového rekordu

Už tradične sa slovenská chodecká špička stretla v Nitre, aby dala oficiálnu bodku za celoročnou chodeckou sezónou. Najväčším lákadlom pre miestnych fanúšikov tohto športu bol nitriansky rodák Matej Tóth, ktorý na augustových majstrovstvách sveta skončil na vynikajúcom piatom mieste.

Exhibično-propagačné preteky sa konali 4. októbra priamo v centre mesta na pešej zóne pri Divadle Andreja Bagara. Organizátormi boli mesto Nitra, Športové gymnázium Nitra a občianske združenie Harmónia pohybu. Podujatie pomáhali uskutočniť aj Matej Tóth a jeho otec Viliam.chodecka-nitra-2013-nitralivesk

Na preteky sa prihlásilo vyše 70 účastníkov nielen zo Slovenska,ale aj okolitých krajín, ako sú napríklad Maďarsko, Rakúsko či Česko. Zo slovenských reprezentantov sa podujatia zúčastnili Anton Kučmín, Dušan Majdán či Mária Czaková. Najprestížnejším účastníkom bol však Matej Tóth. Ten obsadil na augustových majstrovstvách sveta v ruskej metropole Moskva na 50 kilometrov piate miesto, čím sa zaradil medzi najúspešnejších slovenských športovcov v tejto sezóne. Odchovanec nitrianskej chôdze a reprezentant VSČ Dukla Banská Bystrica taktiež vyhral miestne preteky už 5 rokov po sebe a bol aj držiteľom rekordu podujatia z roku 2011(19:28).

Novým držiteľom rekordu je po piatku ďalší odchovanec VSČ Dukla Banská Bystrica Anton Kučmín. Ten vyhral s časom 19:01, čím vylepšil predošlý rekordný čas spred troch rokov o 27 sekúnd a stanovil tak aj svoj osobný rekord. Favorit pretekov Tóth skončil za ním iba o 3 sekundy, čím mu uniklo nielen šieste víťazstvo v rade, ale aj vylepšenie rekordu o 24 sekúnd. 29-ročný Kučimín ťahá sériu štyroch víťazstiev v rade nad Tóthom.“Súťažilo sa v ideálnom chodeckom počasí a vo výbornej atmosfére. Aj keď som sa snažil, Tóno potvrdil skvelú jesennú formu a naňho som jednoducho nemal,” vyjadril sa pre médiá Matej Tóth. Súťaž priniesla rekordné zápisy nielen u mužov, ale aj v kategórii žien a dorastencov.

chodecka-nitra-2013-3-nitralivesk

Výsledky:

Muži – 5 km: 1. Anton Kučmín 19:01 – rekord podujatia a osobný rekord, 2. Matej Tóth 19:04, 3. Dušan Majdán 19:40, (všetci VŠC Dukla B. Bystrica).

Ženy – 5 km: 1. Viktória Madarászová (Maď.) 21:13 – rekord podujatia, 2. Mária Czaková (VŠC Dukla) 22:40, 3. Monika Hornáková (Spartak Dubnica) 24:40.

Dorastenci – 2 km: 1. Miroslav Úradník (VŠC Dukla) 7:45 – rekord podujatia.

Dorastenky – 2 km: 1. Radoslava Piliarová (AK Bacúch) 9:13 – rekord podujatia.

Autor článku: Viktor Háber
Zdroj fotografií: nitralive.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.