Živé hry a divadlo v UTA

Divadlo obyčajne zobrazuje ľudské osudy. Tieto osudy môžu byť komické, tragické, dramatické, plné myšlienok alebo akcie, zobrazené veľkolepo alebo minimalisticky. V divadle sa tak premelú osudy každého z nás, aspoň raz. Prostredníctvom takýchto príbehov sa však dá aj čomusi priučiť, o čom svedčí aj projekt Vzdelávanie divadlom, ktorý sa realizuje na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre už od roku 2010.

Počas troch rokov sa uskutočnila desiatka workshopov, niekoľko hosťujúcich predstavení, exkurzie, prednášky, ale aj konferencia, ktorá bola medzi poslednými akciami v rámci tohto projektu. Avšak projekt nám na tento semester pripravil opäť pár workshopov.

Homo Ludens

Prvý z nich, ktorý sa uskutoční už budúci víkend, od 11. októbra do 13. októbra, sa nazýva Homo Ludens. Jeho lektorkou bude Lucia Blašková, ktorá už mala tú česť viesť prvú dielňu projektu – Základy tvorivej dramatiky. Tentoraz sa bude venovať počiatkom divadla v hre, o prirodzenej ľudskej potrebe hrať sa nielen sám so sebou, ale aj s okolím, ako aj o prítomnom okamihu, ktorý prežívame v divadle a aj v hre. Študenti sa oboznámia so základnou metodikou vedenia workshopu, s pedagogickými aspektmi divadelných a paradivadlených systémov a s  ich praktickým využitím. Prezentácia práce lektorky Lucie Blaškovej a študentov UKF bude v nedeľu, 13. októbra o 17:00 hod. v Univerzitnom tvorivom ateliéri.

UTA

Divadlo fórum

Lektorkou ďalšieho workshopu je absolventka hudobno-dramatického odboru na UKF v Nitre, v súčasnosti študentka dramatickej výchovy DAMU v Prahe, Denisa Poluchová. Jej štúdium, ako aj zameranie, nám predstaví vo svojej dielni Divadlo fórum. Táto divadelná technika sa využíva na predostieranie životných situácii, na voľbe problému, jeho rozpracovaniu a následnému riešeniu, v ktorom sú zahrnuté aj následky a dôsledky rozhodnutí. Veľmi dôležitou súčasťou tejto divadelnej techniky je diskusia o danej životnej situácii, o možnostiach jej riešenia, v ktorej sa využívajú divadelné techniky. Toto pôsobivé spracovanie zvolenej témy môžete zažiť práve na tejto dielni, ktorá sa uskutoční od 25. októbra do 27. októbra v Univerzitnom tvorivom ateliéri. Prezentácia výsledkov bude v posledný deň workshopu o 17:00 hod.

Liečba divadlom

Posledný workshop bude viesť Viera Dubačová, ktorá je organizátorkou množstva happeningov s problematickou mládežou, s ľuďmi so psychickými poruchami či s utečencami. Na UKF povedie workshop Liečba divadlom od 29. novembra do 1. decembra. Dielňa je zložená z troch častí: v prvej časti sa študenti oboznámia s témami, analýzou problémov, zamerajú sa na osobné výpovede, uchopia tému a vyjadria ju scénicky. Druhá časť sa bude venovať telu, ktoré poslúži na vyjadrenie osobnej výpovede a tretia časť bude divadelná rekonštrukcia osobného príbehu. Kto by si chcel vyskúšať túto divadelnú techniku a pozrieť sa na aplikáciu jednotlivých divadelných techník, dvere projektu Vzdelávania divadlom sú pre vás vždy otvorené.

Pre viac informácii o projekte Vzdelávanie divadlom, o minulých workshopoch, prezentáciách, ako aj fotodokumentáciu z dielní, pozrite na www.vzdelavaniedivadlom.ukf.sk

autor článku: Lucia Holienčinová
zdroj fotografií: archív UTA

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.