Na horách v Nitre

Festival Vysoké hory Nitra sa cez víkend konal už ôsmy raz. Ako každý rok ho organizovali dobrovoľníci z Nitrianskeho horského spolku pod záštitou primátora mesta Jozefa Dvonča. Súčasťou programu boli okrem premietania dokumentov aj besedy so známymi slovenskými horolezcami, ktorí dosahujú úspechy na svetovej úrovni.

„Dobrý horolezec je živý horolezec,” povedal v jednom z filmov podujatia alpinista a horolezec Ivan Fiala, ktorý sa festivalu o horách a cestovaní zúčastnil aj osobne. Jeho slová boli myslené tak, že v horách netreba preceňovať svoje sily a niekedy je lepšie sa aj pred dosiahnutím vrcholu otočiť a vrátiť. Ivan Fiala je jedným z horolezcov, ktorí sa pod vedením Ivana Gálfyho zúčastnili výstupu na osemtisícovku Nanga Parbat, inak známy aj ako Holý vrch. Išlo o prvý úspešný výstup na osemtisícovku, ktorý absolvovala skupina z vtedajšieho východného bloku.

Dobrý horolezec je živý horolezec

Ivan Fiala sa ukázal ako pútavý rozprávač príbehov a okrem iného opisoval aj československé expedície na Mount McKinley, Makalu alebo Mount Everest, ktorých bol súčasťou. Na záver ho publikum po stojačky ocenilo potleskom, na čo Fiala vtipne dodal, že „to sa horolezcom nerobí.”

Návštevníci festivalu nahliadli aj do Vlčích hôr

Festival Vysoké hory Nitra však ponúkal oveľa viac. Už ráno sa začalo s premietaním dokumentov, ktoré spájal rovnaký motív, a to láska k prírode a horám. Rasťo Hatiar predstavil vo filme Šaľený východňar Romana Dubca, ktorý je momentálne jediný slovenský profesionálny BASE-jumper. Potom sme sa niečo bližšie dozvedeli aj o Bezengi, kaukazskej oblasti v Rusku, a cestovateľ Michal Knitl nás previedol Kirgizskom, po ktorom prešiel 600 kilometrov peši.

Erik Balaz a v pozadi zaber z filmu Vlcie hory
Erik Baláž a v pozadí záber z filmu Vlčie Hory

Ďalší dokument s názvom Vlčie hory vznikol z iniciatívy Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk a spolupracovali na ňom Erik Baláž, Karol Kaliský a Jozef Fiala, ktorí boli tiež prítomní. Ide o unikátny projekt, zachytávajúci divokú prírodu bez umelého zásahu. Preto jeho protagonisti strávili až 500 dní natáčaním vo Východných Karpatoch. Toto územie sa kedysi nazývalo Vlčími horami a dnes sa tu nachádza jeden z najzachovalejších ekosystémov v Európe. Ivan Breský, zástupca z Nitry, predstavil krásy Čiernej Hory zo sedla bicykla. O vojenskej horolezeckej expedícii na Annapurnu, ktorá sa nachádza v Nepálskych Himalájach, a o mnohom ďalšom rozprával jej vedúci Ján Matlák. Po dlhšej prestávke na obed sme konečne videli už spomínaného Ivana Fialu a nasledoval film dokumentujúci extrémne skákanie (basejumping) v Dolomitoch a zoskoky padákom v oblasti Mount Everestu dvojice Nitranov Roberta Gábriša s Robertom Sachsom. V poslednom podvečernom bloku medzi návštevníkov prišli Adam Kadlečík a Michal Sabovčík. Pravdepodobne každý v sále vedel o ich unikátnom prechode zimným hrebeňom Tatier v družstve bez podpory zdola, ktorý absolvovali túto jar. Takýto prechod sa im vo dvojici podaril ako prvým. Okrem nich ho zvládol len Pavel Pochylý, ktorý trasu prešiel v roku 1979 sólo. Súčasťou besedy s mladými horolezcami bol aj dokument Pavla Barabáša Stopy na hrebeni, ktorý zachytáva práve tento úspech. Film vyhral aj Cenu diváka a pravdepodobne zaslúžene, lebo už predtým bol ocenený na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade. Záver patril znovu Rasťovi Hatiarovi. V snímke Slepá dôvera, ktorú tiež ocenili v Poprade, zobrazil Juraja Prágera, ktorý ako prvý nevidomý Slovák vystúpil na Mont Blanc.

Ján Matlák s úsmevom odpovedá na otázky
Ján Matlák s úsmevom odpovedá na otázky

Už tradične sa návštevníci mohli zúčastniť tomboly o ceny alebo si pozrieť výstavu fotografií, ktorá tematicky dopĺňala festival. Súčasťou podujatia bol po prvýkrát aj nedeľný výlet na Zobor spojený s výkladom botanika Jaroslava Košťála.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: autorka, P. Michalík

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.