Bezbariérovosť v informovaní

Kým sme my, študenti, oddychovali a užívali si letné prázdniny, zamestnanci školy zatiaľ pracovali na realizácii novej idey. Ide o „digitálne nástenky“.

Dokopy 18 obrazoviek sa objavilo na viacerých fakultách univerzity. Nachádzajú sa pri vchode do budov alebo v blízkosti prednáškových miestností. Každý okoloidúci si ich už určite všimol. Slúžia predovšetkým na informovanie študentov o činnostiach, ktoré jednotlivé fakulty realizujú. Môžete sa rýchlo a jednoducho dostať do obrazu, zistiť, aké workshopy, akcie či iné vzdelávacie programy nesmiete premeškať.

Premietané oznamy a videá pripravuje mediálne oddelenie, avšak realizovať sa môžete aj vy, prostredníctvom Mediálneho centra UKF, ktoré sídli v budove filozofickej fakulty na Ulici Boženy Slančíkovej. Témy na obrazovkách sa nemusia zhodovať. „Štruktúru obsahu si fakulty budú tvoriť aj samostatne. Ak by chceli vysielať iný program, samozrejme, môžu,“ hovorí garant projektu Ján Skalka.

„Hlavným cieľom je znižovanie informačnej bariéry. Ide o lepšie sprehľadnenie prebiehajúcich či budúcich podujatí na univerzite. Osoh to prináša najmä študentom, ale aj zamestnancom vysokej školy a verejnosti,“ opisuje novinku vedúca oddelenia médií Ivona Fraňová.

Zatiaľ je projekt v skúšobnej fáze, no už onedlho si budete môcť na všetkých obrazovkách pozrieť aj prebiehajúcu prednášku z ktorejkoľvek fakulty. Podľa plánov by mali „digitálne nástenky“ naplno fungovať od decembra tohto roku. Projekt nesie názov Integrovaný informačný systém. Financie naň získala univerzita zo Štrukturálnych fondov EÚ. Výdavky na realizáciu činnosti presiahli 650 000 eur.

Názory študentov na modernizáciu univerzity takýmto spôsobom sú rôzne. „Radšej by som privítala vybudovanie ďalšieho poschodia univerzitnej knižnice alebo šatne na kabáty,“ vyjadrila sa študentka 3. ročníka editorstva a vydavateľskej praxe Janka Popovicsová.

„Všimol som si podobné obrazovky napríklad na recepciách hotelov. Teraz je to trendy, som s tým spokojný,“ myslí si Ján Zifcsak, študent 1. ročníka kulturológie.

Obrazovky sú zapnuté len v ranných a poobedných hodinách, keď sa v areáli nachádza najviac ľudí. „Máme tam nainštalované aj kamery. Zamestnanci tak môžu kontrolovať množstvo ľudí v priestoroch univerzity. Podľa toho sa rozhodnú, či má zmysel niečo vysielať,“ povedal Ján Skalka. Bohužiaľ, bežný televízny program si na týchto „digitálnych nástenkách“ nenaladíte.

autorka: Silvia Štrbáková
foto: autorka