Prečo slovenských Srbov láka Nitra?

Na prvý pohľad sú to študenti ako iní. Keď otvoria ústa a prehovoria, nespoznáte rozdiel. Až po malej chvíli si všimnete, že rozprávajú akosi mäkšie než väčšina Slovákov. Sú to slovenskí Srbi. Prečo sa vlastne rozhodli študovať na Slovensku ? Ako sa im tu páči? Vyspovedali sme troch z nich.

 Jana, Sonja a Vlado sú študenti, ktorí pochádzajú zo Srbska. Ale, ako sami vravia, sú Slovákmi. Ich štúdium na Slovensku sa začalo prípravným kurzom v Modre pred štyrmi rokmi, kde sa spoznali. Sonja bola na Slovensku po prvý raz s folklórnym súborom pred mnohými rokmi. Nitra sa jej veľmi zapáčila a rozhodla sa prísť sem študovať. Jana Slovensko spoznala až na zápise. Vlado sa pre našu krajinu rozhodol na základe rozprávania starších kamarátov, ktorí vraveli, že v Nitre je zábavný študentský život.

Hlavným dôvodom je však bezplatné štúdium. V Srbsku naň majú nárok len študenti, ktorým sa na prijímacích skúškach darilo najviac. Navyše je spoplatnené aj prihlasovanie sa na skúšky. Najväčší rozdiel medzi slovenským a srbským školským systémom je v množstve teórie. Srbské školstvo si na ňu veľmi potrpí. Možno aj vďaka tomu sú mnohé srbské školy v rebríčkoch postavené vyššie ako tie slovenské.

Hlavným dôvodom, prečo Jana, Sonja a Vlado študujú na Slovensku, je bezplatné štúdium.
Hlavným dôvodom, prečo Jana, Sonja a Vlado študujú na Slovensku, je bezplatné štúdium.

V škole sa s jazykovou bariérou nestretli. Keďže pochádzajú z Vojvodiny, kde sú Slováci treťou najpočetnejšou menšinovou skupinou, ich slovenčina je bezchybná. V početných slovenských dedinách sa používa bežne. Je však trochu iná ako na našom území. Pochádza zo stredoslovenského nárečia, a preto znie mäkšie. Typické sú aj niektoré zastarané slová a archaizmy. Keďže už nie sú súčasťou modernej slovenčiny, používajú ich len medzi sebou. V Srbsku majú možnosť naladiť si aj niektoré slovenské stanice, a tak môžu byť dennodenne v kontakte so súčasnou slovenčinou.

Domov chodia len na sviatky, občas na predĺžené víkendy. Prepravu majú zabezpečenú cez cestovnú agentúru. Cesta, dlhá takmer 500 kilometrov, trvá približne 6 hodín.

Keďže sa štúdium na Slovensku oplatí, každý rok sem prichádza čoraz viac Slovákov zo Srbska. Jana, Sonja a Vlado bývajú na Zobore. Majú tu partiu kamarátov, s ktorými trávia svoj voľný čas. Trávia ho družne, veselo a občas aj netradične. Napríklad, počas jedného októbrového víkendu, si spoločne zorganizovali Vianoce. Keďže cez sviatky nebudú spolu, rozhodli sa osláviť ich s dvojmesačným predstihom. Internátnou chodbou sa v jeden jesenný podvečer niesli vianočné melódie a nezainteresovaní sa len čudovali. Vianočnú atmosféru ešte doplnili darčekmi, ktoré si medzi sebou povymieňali.

Všetci traja sa jednoznačne zhodli na tom, že na Slovensku sa im naozaj páči. Dokonca nevylučujú možnosť ostať tu po skončení školy.

autorka: Ivana Lövingerová
foto: archív Jany Tifenbah

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.