Ferdo Mravec nielen pre deti

Už onedlho sa scéna Divadla Andreja Bagara zmení na nepoznanie. Namiesto zvyčajných kulís sa premení na veľkú lúku, kde aj zápalková škatuľka bude veľká ako dom. Chystá sa totiž premiéra azda najznámejšej rozprávky nášho detstva – Ferdo Mravec.

Ferdo Mravec DABJeho odvaha a červená šatka s bielymi bodkami sú základným poznávacím znamením. Odchod z mraveniska ho priviedol až do nitrianskeho divadla, aby potešil deti, ale aj dospelých. Zaujímavé spracovanie, ktoré bude tak jedinečné, ako aj hlavný hrdina Ferdo (Juraj Ďuriš). „Snažili sme sa stvoriť zaujímavý svet, akoby pohľad do lúky, kde trávy siahajú až k nebu,“ opísal rozprávkovú scénu režisér Jakub Nvota.

„Môžem povedať, že som hral raz, možno dvakrát niečo také pre deti a tam treba veľmi deti zaujať, aby sa nenudili a hlavne komunikovať s nimi,“ hovorí Ferdo, Juraj Ďuriš.

Hoci hlavnými postavami sú chrobáčiky rôznych druhov, herci sa nemusia prezliekať za mravce, lienky, slimákov, svrčkov či ploštice. Kostýmy budú totiž len akýmsi vodítkom, ktoré má u detí podporiť ich fantáziu. „Pretransformovali sme kostýmy do súčasnosti tak, že každé zvieratko má buď štýlovo, alebo funkciou toho odevu evokovať to zvieratko, ktoré stvárňuje,“ povedala scénografka a autorka kostýmov Lucia Šedivá.

Farebné zvieratká, rozprávková scéna a, samozrejme, pestrá hudba, ktorá k detskému predstaveniu bezpochyby patrí. V tvorivom procese hudobnej zložky inscenácie sa nachádza Andrej Kalinka: „V istom zmysle bude hudba určite pestrá, lebo nerobíme drámu, ale nemala by byť banalizujúca.“

občas nečas hlasovanie

Ferdov príbeh zaváňa dobrodružstvom zo všetkých strán. Odíde z mraveniska, stretne krásnu, no sebeckú lienku (Kristína Turjanová), naštve slimáka (Martin Nahálka), dostane sa pred súd a čaká ho veľké finále. A to všetko na úplne obyčajnej lúke. Nebude chýbať ani známy „všadebol“ truhlík (Martin Šalacha) či lúčny koník (Roman Poláčik), svrček (Peter Oszlík), ploštica (Renáta Ryníková) a traja chrobáci (Alena Pajtinková, Juraj Hrčka, Marián Viskup). Čo všetko mravec so svojimi priateľmi aj nepriateľmi zažije a ako sa jeho príbeh zavŕši, je však prekvapením, ktoré sa odhalí až 30. mája vo veľkej sále DAB.

autorky: Mária Brišová, Andrea Janovská
foto: DAB, Mária Brišová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.