Erasmus čakajú zmeny

Erasmus je obľúbený program, ktorý je určený najmä mladým ľuďom. Na našej univerzite má oň ročne záujem približne 280 ľudí.

erasmus

Európska komisia nedávno informovala, že od budúceho akademického roka 2014/2015 tento program čaká niekoľko výrazných zmien. Jednou z nich je možnosť opakovanej mobility. „To znamená, že ktokoľvek, kto v rámci programu Erasmus už študijný pobyt alebo stáž absolvoval, sa bude môcť v rámci programu Erasmus+ znova uchádzať o mobilitu,“ povedala Katarína Bútorová, univerzitná koordinátorka zahraničných mobilít.

S tým súvisí aj zmena dĺžky mobility. „Celková dĺžka mobility sa počíta vo vzťahu k minulým mobilitám. Na jednom stupni štúdia však študent môže absolvovať mobilitu v dĺžke maximálne 12 mesiacov,“ pokračuje Bútorová. To znamená, že ak napríklad študent druhého ročníka bakalárskeho stupňa bol v minulom roku v rámci programu Erasmus v zahraničí na 3 mesiace, v ďalšom roku môže pod hlavičkou programu Erasmus+ absolvovať pobyt maximálne v dĺžke 9 mesiacov. V prípade stáží sa v programe Erasmus+ doterajšia dĺžka mobility mení z 3 mesiacov na 2 až 12 mesiacov.

Ďalšia novinka sa týka krajín, ktoré môžu byť zapojené do programu Erasmus. „Európska komisia plánuje rozvinúť paletu krajín aj na tzv. tretie krajiny, čo sú v podstate krajiny mimo EÚ,“ pokračuje Bútorová. Doposiaľ boli do tohto programu zapojené len členské krajiny EÚ, krajiny EHP (Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Island a Nórsko) a kandidátske krajiny ako Turecko a Macedónsko.

občas nečas hlasovanie

Zmeniť by sa mal aj spôsob prípravy študentov na mobilitu. Uchádzač bude povinný pred odchodom na mobilitu absolvovať jazykové testovanie. To by sa malo realizovať formou európskeho nástroja, ktorý však ešte Európska komisia bližšie nepredstavila. Zrejme však pôjde o online aplikáciu, ktorá bude poskytovať testovanie v piatich európskych jazykoch. Ak by v tomto testovaní uchádzač nebol úspešný, domáca škola by mu mohla poskytnúť jazykovú prípravu. Podobný proces čaká študenta po ukončení mobility. „Bude musieť byť znova pretestovaný a škola tým zistí úroveň zlepšenia jeho jazykových znalostí,“ vysvetľuje Bútorová.

Ďalšia zmena sa týka dôrazu Európskej komisie na prípravu študijnej časti mobility. „Študent, ktorý ide na študijný pobyt Erasmus, si musí detailnejšie pripraviť svoj študijný program, ktorý bude realizovať. Je teda potrebné, aby si študent dal väčšiu námahu s výberom predmetov,“ hovorí Bútorová. Preto je potrebné, aby aj školy mali pripravené kompletné balíky ponúkaných predmetov a zároveň aby mala domáca škola vypracovaný systém akceptovania kreditov, ktoré študent nadobudol počas svojej mobility. „Domáca škola by mala študentovi výsledky započítať buď formou kreditov, alebo minimálne uvedením záznamu o mobilite v dodatku k diplomu,“ vysvetľuje.

Meniť sa bude i metodika prideľovania grantov. „Stanovili sa 3 pásma prideľovania grantov podľa jednotlivých krajín. Všetky krajiny participujúce v programe Erasmus sa rozdelili do týchto 3 skupín,“ vysvetľuje Bútorová. Napríklad, v skupine 1 je Rakúsko, ktoré má 450 € na mesiac. To znamená, že každá škola, ktorá vysiela študenta na pobyt do tejto krajiny, bude musieť zabezpečiť študentovi mesačný grant v tejto výške, a to bez ohľadu na skutočné náklady. V prípade, že študent poberá sociálne štipendium, má právo získať navyše aj grant za status sociálneho štipendistu.

Posledná výrazná zmena sa týka vnútornej administrácie, čiže dôjde k zmenám termínov pri vyplácaní grantov či podávaní prihlášok. Všetky potrebné informácie by sa už v najbližšej dobe mali objaviť aj na stránke univerzity.

autorka: Lucia Šimová
foto: marcoscurria.eu

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.