Pešia zóna sa na chvíľu zmenila na ľudovú zábavu

Prvý máj má mnoho podôb. Je sviatkom práce, vo Francúzku aj dňom konvaliniek. U nás má však i iný, tradičnejší rozmer. Tento deň pre mnohých mužov predstavuje príležitosť prejaviť náklonnosť svojej milej.

Stavanie mája má na Slovensku bohatú históriu. S príchodom mája, mesiaca lásky, prichádza k nám aj tento dávny zvyk. Túžba postaviť máj svojej milej znamenala nielen prejav lásky, ale aj prísľub manželstva. Čím vyššia breza, tým väčšia láska. Neraz mládenci medzi sebou súperili, ktorý z nich postaví svojej vyvolenej krajší, vyšší máj. No nech bol akýkoľvek, zaručene každú dievčinu potešil.

V súčasnosti sa od týchto zvykov upúšťa, čo je veľká škoda, tradície a hodnoty z našej histórie by sa mali zachovávať. Študenti nitrianskych univerzít spolu s mestom Nitra majú podobný názor, preto sa rozhodli aj tento rok zorganizovať akciu s názvom Stavanie mája. O tom, že Nitrania radi zachovávajú tradičné hodnoty, svedčí aj vysoká účasť na akcii. Už pred začiatkom udalosti sa na nitrianskej pešej zóne zišlo mnoho obyvateľov, rodín s deťmi, ba aj študentov. Dobrú náladu šíril folklórny súbor, ktorý svojím spevom lákal zvedavcov.

Stavanie mája Nitra 2014 (18)

Napriek obavám z nepriaznivého počasia sa akcia začala načas. O 17.00 hod. privítala divákov v kroji oblečená pani, ktorá predstavila udalosť. Dozvedeli sme sa, že v minulosti sa máje stavali takmer každej dievčine v okolí. Dnes, najmä na západnom Slovensku, táto tradícia postupne upadá, a preto sa mnohé mestá a obce rozhodli postaviť máj spoločne pre všetkých obyvateľov. Postaveniu mája predchádzal už len príhovor primátora mesta Nitra Jozefa Dvonča, ktorý stručne privítal všetkých zúčastnených a zaželal mládencom veľa šťastia pri stavaní.

Pozdĺž pešej zóny zástup dobovo oblečených študentov sprevádzal vlečku zapriahnutú slávnostne ozdobenými koňmi, ktorá niesla krásnu vysokú brezu. Najmä deti híkali úžasom, ale aj dospelí diváci pochvaľovali výber stromu. „Naozaj veľmi pekná breza, rovná a aká vysoká! Musí mať aspoň 20 metrov,“ komentoval starší pán. Mladšia pani sa zas nevedela vynadívať na kroje: „Majú naozaj pekné oblečenie. Veľmi sa mi páči, že sa aj mladí Nitrania snažia uchovávať tradície. Je to predsa naše dedičstvo.“

Stavanie mája Nitra 2014 (9)

Dievčatá rýchlo ozdobili brezu farebnými stužkami a máj bol hotový. Ostávalo ho už len umiestniť na správne miesto. Deväť silných junákov sa chopilo príležitosti a s veľkou námahou nakoniec máj postavili. Od divákov si za ťažkú prácu zaslúžili veľký potlesk. Približne po pol hodine bolo všetko hotové, nad Nitrou sa týči pestro vyzdobený máj. Zábava však pokračovala ďalej. Spievali sa ľudové piesne, tancovalo sa, dokonca i niektorí diváci sa pripojili. Pešia zóna sa na chvíľu zmenila na ľudovú zábavu.

Zmeškali ste príležitosť vidieť stavanie nitrianskeho mája? Nevadí, príďte sa na vyzdobenú brezu aspoň pozrieť. Do konca mesiaca ju na pešej zóne určite nájdete.

autorka: Dominika Szabová
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.