Rozhodli sa a vycestovali

Časy študentské, to je obdobie, počas ktorého máme veľa príležitostí. A nielen tie, ktoré nám ponúka naša škola. Medzinárodná organizácia AIESEC podporuje práve mladých ľudí a absolventky Univerzity Konštantína Filozofa sa rozhodli túto šancu naplno využiť.

Komunita študentov zameraná na dobrovoľnícke či pracovné stáže sa 23. marca opäť predstavila aj našim vysokoškolákom. Beseda prebiehala v podvečerných hodinách, no určite sa oplatilo prísť. Okrem informácií o programoch a skúseností cestovateliek mali poslucháči možnosť ochutnať jedlá typické pre dané krajiny. A takto na chvíľu odcestovať  do chladného Ruska a ďalekej Číny.

aiesec

Slovensko smer Rusko a Kambodža

OLYMPUS DIGITAL CAMERARusko nie je práve destinácia, ktorá by lákala davy turistov. Avšak Lucia sa rozhodla práve pre túto ľudnatú krajinu. Šesť týždňov sa rovná množstvu zážitkov, spoznávaniu inej kultúry a tiež bohatým skúsenostiam. Tie jej zabezpečila najmä práca v mládežníckom tábore, ktorá tvorila časť pobytu. Prezentovanie Slovenska alebo cestovanie po rozľahlom štáte boli doplňujúcimi aktivitami, ktoré sa stali zárukou nevšedných situácií. „V jeden deň som stratila peňaženku, čo bolo naozaj stresujúce,“ začína približovať Lucia. Pracovníci zo spoločnosti sa však rýchlo o to postarali a Lucia sa nakoniec k svojmu pokladu dostala. Ako sama hovorí, stretla sa s jednoduchými a dobrosrdečnými ľuďmi. Svedčí o tom aj fakt, že v peňaženke sa po nájdení nachádzalo všetko, čo tam mala. Vážna atmosféra sa niesla iba do času, kým prišla na políciu. „V Rusku majú všetci otcovské meno. Snažila som sa im vysvetliť, že ja ho nemám, oni mi ho tam teda vytvorili,“ dodáva s úsmevom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
AIESEC je zárukou nových priateľstiev, ktorých určite nebude málo

A aj napriek nepríjemnostiam by sa niekam ešte vybrala. „Už mám kontakty aj v Kambodži, stačí si našetriť na letenku a zavolať,“ uvádza na záver mladá cestovateľka.

Jednu letenku do Číny, prosím

Združenie AIESEC pôsobí vo viac ako 120 krajinách po celom svete. Keď Veronika ukončila štúdium, zvažovala zahraničnú stáž. Napokon svoje kroky nasmerovala do kultúrne odlišnej Číny.

Rozhodli sa a vycestovali do... (1)

Tam pôsobila ako učiteľka v základnej škole a, samozrejme, predstavila miestnym  krajinu, z ktorej pochádza. Zábava sa ale pre ňu začala ešte pred príchodom do mesta, kde pôsobila. „Na letisku, kde som prvýkrát prestupovala, som sa snažila niekoho osloviť, aby mi pomohli zorientovať sa. Nikto však nič nevedel, potom ma oslovila upratovačka a tá mi ukázala, kam mám ísť,“ smeje sa Veronika. A to bola iba jedna z vecí, ktoré ju počas pobytu prekvapili.

Doma máš pohodlie, ale to pohodlie ti nezabezpečí vnútorný rast

Číňania sú známi svojím ojedinelým spôsobom života, kultúrou či zvykmi. Aj taký spôsob stravovania je pre nich niečo špecifické. Dali by ste si napríklad paradajku s cukrom? Aj Veronika ju jedávala so soľou, kým neprišla do ázijského štátu. „Raz sme si to vymenili. Ja som im dala paradajku so soľou a oni mne s cukrom, nikto z nás nebol spokojný,“ rozosmieva prednáškovú miestnosť. Prirodzene, každého zaujímalo, ako človeka obohatí takýto výlet. Svoje dojmy objasnila aj niekdajšia študentka UKF. „Doma máš pohodlie, ale to pohodlie ti nezabezpečí vnútorný rast.“

autorka: Natália Čerňancová
foto: AIESEC Nitra, archív L. Ondrejkovej, roughguides.com

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.