Zdravá veda má meno Ajurvéda

Ajurvéda, pravdepodobne najstarší liečebný systém na svete, vznikla pred viac ako 5000 rokmi v Indii. Táto holistická metóda je odborníkmi často nazývaná aj ako medicína dlhovekosti a zdravia. Dôkazom toho, že ajurvéda nie je len krátkodobý úlet v oblasti medicíny, je to, že sa teší veľkému úspechu po celom svete.

14120567335_262b0c0055_z

Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život…

Ajurvéda sa v oblasti výživy riadi heslom: ,,Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život…“ V tomto prípade však nie je dôležité iba to, čo jeme, ale aj ako jeme a ako kombinujeme jednotlivé potraviny. Jedlo, ktoré máte na tanieri, by malo vyzerať predovšetkým zdravo a chutne, no v neposlednom rade by malo pôsobiť čisto.

9004063861_51f485fbf9_zTáto indická zdravoveda tiež rozdeľuje jedlá a potraviny do troch skupín. Prvou skupinou sú tzv. sátvické jedlá, ktoré upokojujú našu myseľ a očisťujú naše telo. Predovšetkým sú to jedlá ako ovocie, zelenina, čerstvá strava, obilniny a nepasterizované mlieko. Rádžastické jedlá zasa stimulujú naše telo a myseľ k výkonu. Ajurvéda sem zaraďuje bielkoviny, biele mäso, pálivé korenia a kávu. Treťou a poslednou z týchto kategórií je kategória támasických jedál. Tie majú na naše telo a myseľ negatívne účinky ako otupenie mysle a únava celého tela. Pochopiteľne ide o smažené a konzervované jedlá, polotovary, tvrdé syry a príliš veľké množstvo cibule. Aby sme mali čistú myseľ, zdravé telo a pokojný život, je dobré konzumovať potraviny od prvej kategórie až po poslednú. Jedlá sátvické by mali mať v našom jedálničku najväčšie zastúpenie, támasické zasa najmenšie.

Váta, pitta a kapha

Váta, pitta a kapha sú bio-energetické regulátory, nazývané aj dóše, ktoré sú prítomné v každej bunke, telesnom systéme a tkanive. Ak sú vo vyváženom stave, naše psychické a fyzické zdravie je v úplnom poriadku. Existujú však faktory ako zlé stravovanie, emocionálna nestabilnosť, stres a diéta, ktoré dokážu dostať dóše do nerovnováhy. Vtedy sa prejavujú príznaky chorôb, stresu a únavy.

Vátatáto dóša je hnacím motorom nášho organizmu, pretože riadi celkový telesný pohyb človeka (pohyb svalov, dýchanie, tlkot srdca, krvný obeh a žmurkanie). Váta je prítomná v každej časti nášho tela, avšak na určitých miestach a v orgánoch dokonca dominuje. Jej hlavným sídlom je hrubé črevo, ale prítomná je aj v mozgu, na koži, kostiach a kĺboch. Nerovnováhu Váty tak môžeme najčastejšie pozorovať práve na týchto miestach v podobe bolesti kĺbov, kostí , zápchy, nadúvania a tiež suchej kože. Tieto poruchy nám signalizujú, že Váta je v nerovnováhe a to hlavne kvôli nepravidelnosti v stravovaní a spánku, čo si väčšinou spôsobujeme sami.

9004001213_7dd95497ec_zNa jej vyrovnanie je dôležité dbať na pravidelnosť v stravovaní a vyhýbať sa nadmernému chladu. Do jedálničku by sme mali zaviesť viac potravín bohatých na bielkoviny. Chodiť spávať v približne rovnakom čase každý deň je tiež dôležité pre vyrovnanie Váty v našom organizme. V neposlednom rade by sa mal človek vyhýbať nadmernému stresu a častejšie oddychovať a relaxovať.

Pittatento bioenergetický regulátor v našom tele riadi trávenie, metabolizmus a celkovú telesnú teplotu nášho tela. Jej sídlom je naopak tenké črevo, no nachádza sa aj v žalúdku, pečeni, v očiach, ale aj v koži. Ak sa teda Pitta dostane do nerovnováhy, prvé signály sú napríklad pálenie záhy, nadmerné potenie, kožné problémy a nepríjemné závrate a mdloby. Podľa ajurvédy má Pitta mnoho vlastností podobných ohňu, preto sa dostáva veľmi rýchlo do nerovnováhy pri nadmernom užívaní pálivých kyselín, horúcich jedál a alkoholu. Jej nerovnováha sa dokonca prejavuje aj na našom správaní, ktoré môže mať ,,ohnivý“ charakter. Na jej vyrovnanie je teda potrebné vyhýbať sa opaľovaniu, saunovaniu a ostrým jedlám. Nesmieme zabúdať na žalúdok, ktorý by v tomto prípade nikdy nemal byť prázdny, pretože sa môže objaviť už spomínané pálenie záhy a bolesti hlavy. Konzumácia sladkých a horkých potravín je viac ako nutná, no obilniny v prípade nerovnováhy Pitty dokážu zázraky.

Kaphadóša Kapha dáva telu štruktúru a spája jednotlivé bunky v našom tele. Tiež veľmi výrazným spôsobom zásobuje telo vodou, pokožku zvláčňuje a podporuje imunitu. Ako aj ostatné dóše sa Kapha nachádza v každej časti ľudského tela, no jej hlavnými miestami sú hrudník, hlava, krk a tukové tkanivo. Preto ak je v nerovnováhe, prvé príznaky bývajú zväčša v týchto miestach. Problémy, ktoré Kapha vyvoláva, sú typické bolesti hlavy, pocit svrbenia, pocit ťažkosti a neschopnosť stráviť jedlo.

Kapha sa do nerovnováhy dostáva najčastejšie zo všetkých dóš. Spôsobuje to najmä nadmerná konzumácia sladkých jedál ale aj mäsa, rýb a mliečnych výrobkov. Ak si aj vy veľmi radi poobede alebo po výdatnom obede pospíte, ľahko sa vám môže stať, že sa Kapha dostane do nerovnováhy. Nadmerné a takmer zbytočne veľké množstvo spánku hlavne v jarných a zimných mesiacoch vedie k narušeniu dóše a človek má pocit únavy väčší, ako pred spánkom.

9005238656_09d6e3a015_z

Ľudia, ktorí mávajú Kaphu často v nerovnováhe, by mali do svojho životného štýlu zaradiť viac pohybu. Pohyb akéhokoľvek druhu a v akomkoľvek množstve ihneď pomôže. Čo sa stravy týka, ,,káphoví ľudia“ by mali vynechávať raňajky a deň tak začínať skorým obedom a končiť večerou ešte pred šiestou hodinou podvečer. Strava by mala byť ľahko stráviteľná a v prípade Kaphy je povolené konzumovať štipľavé a slané jedlá.

Ajurvédska masáž – to najlepšie pre vaše telo

Ajurvéda nie je veda, ktorá sa zaoberá iba naším vnútrom. Telo a pokožka sú našou schránkou, ale aj vizitkou, a to si ajurvéda uvedomuje. Práve preto sú ajurvédske masáže súčasťou indického liečebného systému. Cieľom týchto masáži je dostať telo, myseľ a dušu do pohody. Pri každej ajurvédskej masáži sa používa horúci olej, ktorý otvára póry na celom tele a na seba tak viaže toxíny a iné odpadové látky. Tie potom odvádza z tela preč.

Každá ajurvédska masáž je veľmi energická, no na človeka má i tak upokojujúce účinky na pokožku a zmysly. Ak máte problémy s kĺbmi, často vás bolia svaly, trpíte nervovými poruchami alebo ste na niečom závislí, vtedy je vhodné vyhľadať tento typ masáže. Naopak, ak vás trápia kožné problémy, infekcie, zápaly a cievne ochorenia, je lepšie nevystavovať telo masáži tohto typu.

autorka: Adriána Feješová
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.