Jurský park otvorený

Všetkým fanúšikom obdobia dinosaurov zachytenom na filmovom plátne svitá na lepšie časy. Po viac ako dvadsiatich rokoch sa do kín vracia snímka zo série Jurský park. Štvrtý diel akčnej sci-fi série z dielne producenta Stevena Spielberga uzrie svetlo sveta už 12. júna tohto roku. Ako to teda zatiaľ vyzerá?

dinosaur-534822_1280

Návrat

Jurský svet (Jurassic world) – takýto názov nesie očakávaný film a spolu s oficiálnym trailerom sľubujú ozaj zaujímavý zážitok. Samozrejme, nechceme predbiehať a hodnotenie si necháme až na neskôr. Poznanie predošlých filmov však môže prispieť k vzbudeniu miernej nostalgie a očakávania. Vráťme sa ale zatiaľ k tomu, čo o filme momentálne vieme povedať.
V tíme producentov jasne žiari meno Steven Spielberg, ktorý je bytostne spätý s filmovou sériou o parku dinosaurov. Režisérsku stoličku tentoraz uvoľní a pozíciu na nej zaujme muž menom Colin Trevorrow (Safety not Guaranteed). Hudobnej zložky sa zasa chopí Michael Giacchino. Ten má na svojom liste aj soundtracky k filmom ako Star Trek či Hore.

Obsadenie

Je pravda, že herecké obsadenie nehýri zvučnými menami, ale nájdu sa medzi nimi osobnosti, ktoré majú za sebou zopár známych kúskov. Ak si teda Jurský svet ozaj pozrieme, šancu zaujať nás dostane Chris Pratt, ktorý si zahrá poprednú rolu a ktorého poznáme z filmu Strážcovia Galaxie, kde taktiež stvárnil jednu z hlavných postáv. Spoločnosť mu bude robiť Bryce Dallas Howard. Túto herečku sme mali možnosť vidieť, okrem iných, aj vo filmoch Osada a Spider-Man 3. Na plátne sa objaví aj Omar Sy (Nedotknuteľní).
V minulosti sa nám s pojmom Jurský Park spájali rôzne iné mená. Pamätníci a fanúšikovia prvých troch filmov ostanú zarmútení, keďže na plátnach kín neuvidíme nikoho z ich hlavných protagonistov. Patrili k nim Jeff Goldblum, Sam Neill a Laura Dern. Goldblum si zahral v prvej a druhej časti doktora Iana Malcolma, zaoberajúceho sa teóriou chaosu. Sam a Laura zasa predstavovali v úvodnom kúsku série doktorov z odboru archeológie a objavili sa aj vo filme z roku 2001 (Jurský Park III), kde však Laura zohrala už len vedľajšiu rolu.

Jurassic_Park,_US

Nahliadnutie

Po dvadsiatich dvoch rokoch sa vraciame na ostrov Isla Nubar, na miesto, kde sa odohrával aj prvý film. Nestretneme sa však so starými chátrajúcimi budovami, prerastenými trávou a krami, po ktorých sa preháňajú nekontrolovateľné dinosaury a citeľne sa do nich zahrýza zub času. Pravé naopak. Prichádzame do moderného, fungujúceho zábavného parku, denne navštevovaného mnohými turistami, hýriaceho rôznymi atrakciami. Owen (Chris Pratt) predstavuje muža žijúceho na ostrove, skúmajúceho správanie obávaných velociraptorov. Do parku je ale povolaný aj tím vedcov, aby vytvorili nové atrakcie, ktoré by zachránili pokles návštevnosti. Medzi nimi sa nachádza aj Claire Dearing (B.D. Howard). Tímu sa podarí vyvinúť geneticky kríženého a veľmi nebezpečného dinosaura. Hry s genetikou dinosaurov sa však nezvyknú končiť dobre a ako povedal aj sám Chris v rozhovore pre internetové médium, niečo sa pokazí a my sa zrejme opäť staneme svedkami akčnej honby za prežitím. Teraz to však bude o to zaujímavejšie, že dej sa nebude odohrávať v krajine preplnenej iba dinosaurami, ale aj turistami. Nechajme sa teda prekvapiť, čím sa nás Jurský svet pokúsi ohúriť a či sa mu podarí zaradiť sa do skupiny filmov, ktoré sa tešia veľkej priazni svojich fanúšikov.

autor: Radoslav Marek
foto: pixabay.com, wikipedia.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.