Ruže medzi tŕňmi vo svete IT

Programátor, informatik, správca počítačových sietí. To sú povolania, ktoré posledných pár rokov kraľujú na trhu práce. Ročne opustia posluchárne vysokých škôl stovky titulovaných absolventov s IT zameraním. Aj napriek tomu je po takýchto pracovníkoch stále veľký dopyt.

S delením na „dievčenské“ a „chlapčenské“ sa stretávame už pri hračkách. To, či sa hráme s autíčkami alebo bábikami, sa s nami nesie po celý život. Pozeráme s úžasom, keď vidíme na stavbe stavebnú inžinierku, v škôlke starostlivého pána učiteľa alebo stevarda v lietadle. Je to pre nás nezvyčajné a vymykajúce sa tomu, čo poznáme. Technika a informatika nám sedí viac k mužskému pohlaviu. Predsa len sú to muži, ktorí v domácnostiach vymieňajú žiarovky, nastavujú televízory alebo počítače, či dokážu hodiny básniť o svojom vysnenom aute.

pixabax.com IT

Ale nie každá žena zostáva pri hrncoch a jediná technika, ktorú pozná, je ponorný mixér na prípravu krémových polievok. Nie je ich veľa, ale existujú dámy, ktoré rozumejú aj takej mužskej záležitosti, akou je technika či informatika. A mnohé z nich sú aj úspešné a tvrdo pracujú na tom, aby sa vyrovnali svojim mužským kolegom. V kruhoch programátorov, pre ktorých sú nevábivé matematické operácie na dennom poriadku, tiež zriedka nájdeme nejaké dievča. Inak to nie je ani na UKF. Z celkového počtu 346 (denných i externých) študentov aplikovanej informatiky bolo v akademickom roku 2014/2015 len 32 dievčat.

K informatike treba inklinovať už od detstva

Chce to odvahu zo strany dievčat, aby sa prihlásili na odbor, v ktorom dominujú chlapci. Ale, samozrejme, aj zručnosti a vedomosti. Nestačí sa spoliehať na peknú tváričku. Dôvody, pre ktoré sa dievčatá rozhodnú študovať „mužské“ odbory sa nelíšia od tých chlapčenských. Zvyčajne ich k danému odboru niečo priťahuje už od detstva. Rovnaký názor má aj jedna zo študentiek aplikovanej informatiky: „Môj prvý kontakt s počítačom nastal zhruba v siedmom alebo ôsmom roku. Vždy som sa prikláňala práci s počítačom. Čas strávený pri počítači som venovala najmä hrám, neskôr pozeraniu filmov. Pre štúdium aplikovanej informatiky som sa rozhodla v treťom ročníku na strednej škole, keď sme si vyberali voliteľné predmety. Dnes už počítač využívam prakticky na všetko, od hier cez sociálne siete až po štúdium.“

Chlapci môžu byť len radi takému spestreniu kolektívu. Ťahá to so sebou, samozrejme, isté predsudky, pretože nie každý sa vie stotožniť s tým, že dievča rozumie tomu, čo oni. Na druhej strane mnohé školy lákajú medzi programátorov aj šikovné dievčatá. „Vo vedomostiach medzi mnou a mojimi spolužiakmi nevnímam žiadne nedostatky. Každý je dobrý v niečom inom a ak náhodou niečomu nerozumiem, radi mi pomôžu. Vyučujúci sa ku mne stavajú rovnako ako ku chlapcom, nerobia medzi nami žiadne rozdiely,“ dodáva.

Prvá bola programátorka

Kto by to bol povedal? Angličanka Ada Byronová napísala prvý počítačový kódovaný algoritmus na svete. V roku 1979 po nej americké ministerstvo obrany pomenovalo programovací jazyk Ada. Mnoho matematičiek pracovalo aj na programovaní prvých celoelektronických počítačov. Zmena nastala až v 60. rokoch, pretože pracovné normy boli upravené v prospech mužov.

Magisterka. A čo ďalej?

Čo sa týka profesijného uplatnenia, dievčatá určite nemusia mať obavy. Na trhu práce sú absolventi vysokých škôl zameraných na informatiku jedni z najžiadanejších. Aj napriek tomu sa iba malé percento dievčat rozhodne študovať práve tento smer. Príčinou sú väčšinou obavy alebo zaužívané predstavy, že technické smery sú výlučne mužskou záležitosťou. Dievčatá do IT oblasti určite patria, je preto obrovská škoda, že sa o tento odbor tak málo zaujímajú. U zamestnávateľov sú informatičky často žiadané, pretože skvelo dopĺňajú mužský kolektív. Majú, na rozdiel od svojich kolegov, estetickejšie vnímanie.

pixabay.com IT

Dievčatá mávajú lepší cit pre dizajn a grafiku

Vyššie spomenuté nám potvrdil aj študent štvrtého ročníka aplikovanej informatiky Tomáš Tóth, ktorý sa okrem iného vyjadril aj k zvýhodňovaniu žien u zamestnávateľov. „Všade môžeme počuť, aký je nedostatok informatikov, nehovoriac o ženách informatičkách. Možno ich od tohto odboru odrádzajú rôzne mylné názory a predstavy, ktoré sa šíria o informatikoch/informatičkách. Nikde nie je napísané, že informatika je čisto mužská záležitosť. Existuje viacero rôznych pracovných pozícií v informatike, čiže každý si môže nájsť to svoje. Dievčatá mávajú lepší cit pre dizajn a grafiku, vďaka čomu dokážu vytvoriť pekné a prehľadné používateľské prostredie aplikácií či dizajn webstránok. Tiež pri komunikácii s klientom bývajú chápavejšie a môžu vedieť zrozumiteľnejšie podať informácie aj laikovi. Ak majú dobré analytické a logické myslenie, tak môžu byť aj skvelé programátorky. Dievčatá vedia poskytnúť iný pohľad na vec a výborne tak doplnia celý kolektív. Niektoré sú dokonca šikovnejšie ako chalani.“

Ján Rajnoha, študent tretieho ročníka odboru aplikovanej informatiky, vníma informatičky veľmi pozitívne. „Pre mňa je to jediný druh ženy, ktorej mám odvahu prihovoriť sa, pretože chápe môj humor. Mrzí ma, že je ich medzi nami tak málo. Veľa dievčat sa bojí, že sa nevyrovnajú chalanom alebo majú chybný dojem, že informatika je čisto mužská záležitosť. Samozrejme, že to tak nie je, vo svete je veľa známych informatičiek, ktoré už dosiahli veľké úspechy v oblasti programovania a informatiky. Ich jediný nedostatok vidím pri riešení logických úloh, ktoré sú pre ne problematické. Sú ale neporovnateľne lepšie v estetike, čo je pre klienta mnohokrát najdôležitejšie. Pre niektoré webové stránky sa vyhľadávajú výlučne informatičky, napríklad pre stránky venované ženám alebo mamičkám. Dievčatá tam nájdu uplatnenie oveľa rýchlejšie ako chlapci.“

Koniec predsudkom

Žiaľ, informatičiek, ktoré vyštudujú technické školy s titulom v ruke, je stále ako šafranu. Predsudky či strach dievčat pred technickými odbormi by sa mali v záujme spoločnosti rýchlo odbúrať. Po informatičkách je dopyt nie len na školách po celom Slovensku, ale aj v IT firmách. Významným lákadlom pre ne môže byť nemalé finančné ohodnotenie. Ich nástupný plat sa pohybuje v číslach, ktoré si absolventi iných odborov môžu len predstavovať.

Dokonca aj zaužívané nelichotivé predstavy o informatikoch sú dávnou minulosťou. Zarastení muži s hrubými dioptriami, nevkusným oblečením, žijúci v jedinej tmavej miestnosti už dávno nie je charakteristikou IT-čkárov. Práve naopak, dnes ich možno opísať ako dobre vyzerajúcich, úspešných a vzdelaných. Iné to nie je ani pri ženách. Dámy sú v kruhoch informatiky uznávané, žiadané a vítané. Netreba sa ničoho báť, skôr naopak, mali by dokázať, že na to majú rovnako ako ich kolegovia.

autor: Patrícia Jeseňová, Monika Hudecová
foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.