Zmeny v cestovaní vlakom: Nový dopravca a úprava grafikonu

Zlé spojenia počas sviatkov či takmer nemožné víkendové cestovanie zo západu na východ. Aj toto by sa malo vyriešiť zmenami vo vlakovom cestovnom poriadku. Okrem toho na koľajnice pribudol ďalší, v poradí štvrtý dopravca. Čo s úpravami poriadkov a aký nový prepravca vás teraz môže dostať, kam potrebujete, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zmeny v poriadkoch nastali ako v diaľkovej, tak aj v regionálnej doprave a na medzištátnych linkách. Príkladom takejto úpravy je napríklad tá v príchodoch a odchodoch dvanástich expresných vlakov linky Žilina – Praha. Ako dôvod tohto boli uvedené rozsiahle výlukové práce na železničnej infraštruktúre v okolí Žiliny.

vlaky, zdroj pixabay.com

Zmeny hlavne na východe

V prípade, že ste východniari, vyťahujte fľašu. Treba osláviť, že sa vám konečne ujde lepšie spojenie medzi západom a východom počas víkendov. A to až v prípade siedmych spojov zahŕňajúcich Lipany, Prešov, Humenné, Medzilaborce, Bardejov, Čiernu nad Tisov a Stakčín.

S východniarmi si pokojne môžu pripiť aj tí zo stredu, hlavne z okolia Banskej Bystrice a Zvolena. V pláne sú prípoje z Kremnice do Zvolena  alebo aj z Banskej Bystrice do Zvolena a odtiaľ do Novej Bane.

Skvelou správou je aj posilnenie liniek počas veľkonočných sviatkov. Pribudnú dva rýchliky, pre lepšie cestovanie na dlhšie trate.arriva-spurt-883950_1920

Nové spoje do Prahy

Tieto zmeny sa týkajú poriadkov Železničnej spoločnosti Slovensko. Nejaké sa však udiali aj v tých pod záštitou Leo Expressu. Súkromný dopravca zmenil trasu vlaku číslo 1937. Predĺžil trasu zo Spišskej Novej Vsi do Prešova. Zároveň u neho pribudol nový vlak z Prešova do Košíc a zrušený vlak zo Spišskej Novej Vsi do Prahy nahradil pár vlakov z Košíc do Prešova a z Prešova do Prahy.

Medzi vlakových dopravcov sa od začiatku marca zaradila spoločnosť Arriva Slovensko. Pridala sa tak k zvyšným trom – Železničnej spoločnosti Slovensko, RegioJetu a Leo Expressu – a mala by prevádzkovať jeden pár vlakov týždenne na trase z Prahy cez Vlársky priesmyk. Vylúčené však zatiaľ nie je ani pribúdanie ďalších spojov tejto spoločnosti.

Kompletný zoznam spojov, ktoré podliehajú úpravám, nájdete tu.

autorka: Jana Hajnovičová
foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.