Kinopremiéry 2016: Marec

Opäť ponúkame výber zaujímavých filmových noviniek, ktoré v marci oživia naše kiná. Na šesť Oscarov nominovaná dráma Carol rozpráva príbeh zakázanej lásky dvoch vekovo aj spoločensky rozdielnych žien. Naša domáca produkcia sa môže pochváliť kriminálnym trilerom Červený kapitán nakrúteným na motívy románu Dominika Dána a dobovou romantickou drámou zasadenou do obdobia pred nástupom komunizmu – Agáva. Milovníci animovaných filmov sa môžu tešiť na pokračovanie úspešnej animovanej komédie s názvom Kung Fu Panda 3. Za pozornosť stoja aj hollywoodske trháky Séria Divergencia: Experiment a Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti. Nesmieme zabudnúť na mrazivý dobový horor Čarodejnica, sľubujúci intenzívny hororový zážitok.

Carol

2015, Dráma / Romantický
Réžia: Todd Haynes
Hrajú: Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler, Jake Lacy, Sarah Paulson, Cory Michael Smith…
Štúdio: The Weinstein Company
Distribútor: Bontonfilm SK

Rmainomantická dráma Carol je situovaná do obdobia 50. rokov 20. storočia v New Yorku. Predostiera milostný príbeh, jemnosť a hĺbku jednej strhujúcej lásky. Dobre situovaná a vždy distingvovane elegantná dáma Carol (Cate Blanchett) sa v obchodnom dome na Manhattane zoznámi s mladou predavačkou (Rooney Mara). Na pohľad banálne stretnutie spôsobí, že obe hlavné hrdinky postupne začnú ignorovať rozdiely, ktoré ich oddeľujú.

Nevinnosť prvého stretnutia čoskoro vymizne a ich vzťah sa rozhorí do spaľujúceho mileneckého pomeru. V 50. rokoch bol však vzťah dvoch žien spoločensky neprijateľný a navyše postavený mimo zákon. Obe ženy sa teda ocitnú v nepríjemnej situácii. Na jednej strane stoja spoločenské normy, na strane druhej ich vzájomné city.

Režijne snímku zastrešil americký režisér Todd Haynes, ktorý sa tematikou homosexuálnych vzťahov zaoberal aj vo filme Ďaleko do neba (2002). Okrem toho má na konte dramatický seriál v hlavnej úlohe s Kate Winslet – Mildred Piercová (2011), pričom obe zmienené snímky sú situované do obdobia 50. rokov minulého storočia, poznačenom pevne zakotveným spoločenským ideálom ženy a matky. Hlavnú postavu Carol stvárnila dvojnásobná držiteľka Oscara za snímky Letec (2005) a Jasmínine slzy (2014), fantastická Cate Blanchett. Sekunduje jej americká herečka Rooney Mara, ktorá zažiarila v kriminálnom trileri Davida Finchera – Muži, ktorí nenávidia ženy (2011), ale aj v psychologickom trileri Vedľajšie účinky (2013).

V CINEMAX NITRA od: 10.3.2016

Rudý kapitán (Červený kapitán)

2016, Krimi / Triler
Réžia: Michal Kollár
Hrajú: Maciej Stuhr, Oldřich Kaiser, Martin Finger, Michal Suchánek, Marián Geišberg, Zuzana Kronerová, Ladislav Chudík…
Štúdio: Fog´n´Desire Films
Distribútor: Forum Film SK

rudy-kapitan-film-plakatAutor detektívnych príbehov Dominik Dán patrí v súčasnosti medzi najúspešnejších slovenských spisovateľov. Po viac ako 700-tisícoch predaných kníh prichádza do kín dlho očakávaný film, ktorý sa môže pochváliť hviezdnym obsadením a stovkami trikových záberov, v dôsledku čoho mu prináleží nálepka „najtrikovejšia snímka v histórii slovenského filmu“. V režisérskom debute slovenského scenáristu a producenta Michala Kollára uvidíme Macieja Stuhra (Dozvuky – 2012, Noc plná zázrakov – 2011), Oldřicha Kaisera (Habermannův mlýn – 2011, Klauni – 2013), Mariána Geišberga (Sedem zhavranelých bratov – 2015, Revival – 2013) alebo Ladislava Chudíka (Polnočná omša – 1962, Pieseň o sivom holubovi – 1961).

Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami sa odohráva v roku 1992, v období rozpadu Československa. Detektív Krauz z Oddelenia vrážd sa dostáva k prípadu umučeného kostolníka. Jeho smrť mala ostať tajomstvom, avšak klinec zatlčený v lebke núti Krauza pátrať aj napriek všetkým varovaniam. Pravdu o prepojení ŠtB a cirkvi môže priniesť len muž prezývaný Červený kapitán. Stretnutie s týmto „expertom na finálne výsluchy“ však málokto prežije…

V CINEMAX NITRA od: 10.3.2016

The Divergent Series: Allegiant (Séria Divergencia: Experiment)

2016, Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi
Réžia:
Robert Schwentke
Hrajú: Shailene Woodley, Theo James, Naomi Watts, Miles Teller, Ansel Elgort, Johnny Weston…
Štúdio: Summit Entertainment
Distribútor: Forum Film SK

shailene-woodley-the-divergent-series-allegiant-posters_1Pokračovanie celosvetovo úspešných románov Divergencia a Rezistencia od Veronicy Roth, ktoré čitateľov vtiahli do mrazivo realistického postapokalyptického sveta. Teraz však nastal čas zistiť, či to nebol iba Experiment.

Tris a Tobias sú opäť spolu, ale za akú cenu. Systém frakcií je kompletne rozvrátený, polovica mesta leží v troskách. Spoločnosť však potrebuje vodcov, a tak sa k moci dostávajú tí, ktorými doteraz ostatní opovrhovali. Bezprizorní. Všetci však myslia iba na pomstu. A tak sa zdá, že len vymenili diktátorku v čierno-modrom kostýme za inú – v otrhaných šatách. Mesto je v rozklade a jediná záchrana môže prísť zvonku. Tris a Tobias sa vydávajú za plot, aby sa pokúsili odhaliť pravdu o svojom meste. Je naozaj možné, že sú len súčasťou experimentu, z ktorého niet úniku? Alebo je aj toto len ďalšia simulácia?

Réžie filmu sa opäť ujal Robert Schwentke, ktorý má na konte predošlú časť s názvom Rezistencia (2015), akčnú komédiu RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (2010), ale aj romantickú sci-fi drámu Žena cestovateľa v čase (2009). V hlavných úlohách sa opäť predstavia herci z predošlých častí – Shailene Woodley a Theo James. Vo vedľajšej úlohe sa môžeme tešiť na Oscara nominovanú Naomi Watts, ktorá divákov upútala v drámach Nič nás nerozdelí (2013) alebo 21 gramov (2004). Nedávno sme ju tiež mohli vidieť v oscarovej tragikomédii Alejandra Gonzáleza Iñárritua – Birdman (2014).

V CINEMAX NITRA od: 17.3.2016

Kung Fu Panda 3

2016, Animovaný / Akčný / Dobrodružný / Komédia / Rodinný
Réžia:
Jennifer Yuh, Alessandro Carloni
Hrajú: Jack Black, Angelina Jolie, David Cross, Jackie Chan, Seth Rogen, Lucy Liu, Dustin Hoffman…
Štúdio: DreamWorks Animation
Distribútor: CinemArt SK

kung-fu-panda-3-poster-fullJedna z najúspešnejších animovaných sérií na svete sa vracia a v jej čele nestojí nik iný ako slávny kung-fu bojovník – panda Po. Diváci by mohli predpokladať, že v dvoch predchádzajúcich častiach Po dosiahol najvyšší možný stupeň tým, že sa stal Dračím bojovníkom. To je však veľký omyl. Pred Poom stojí nová veľká výzva. Jeho milovaný učiteľ Sifu ho totiž zoznámi s ďalšou úlohou, ktorá ho má ešte viac zdokonaliť v umení kung-fu: Po sa musí stať učiteľom.

Počas svojho prvého tréningového výcviku má na starosti Päťku – najlepších kung-fu bojovníkov v celej Číne. Po sa pokúša zaučiť v jemnostiach kung-fu Tigricu, Opičiaka, Zmiju, Žeriava a Modlivku. Namiesto toho v tréningovej miestnosti, v priestore cti a duchovného cvičenia, zavládne úplný chaos. Prerod študenta na učiteľa však nie je jedinou zmenou v Poovom živote. Nečakane sa objaví jeho stratený biologický otec, s ktorým odcestuje do tajného pandieho raja.

Onedlho Čínou preletí Kai, zloduch s nadprirodzenými schopnosťami, ktorý začne porážať všetkých majstrov kung-fu. Po musí urobiť nemožné: naučiť dedinu plnú ťažkopádnych bratov umenia kung-fu, aby sa z nich stalo neohrozené spoločenstvo Kung Fu Pánd.

V CINEMAX NITRA od: 17.3.2016

The Witch (Čarodejnica)

2015, Horor
Réžia: Robert Eggers
Hrajú: Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie, Julian Richings, Harvey Scrimshaw…
Štúdio: A24
Distribútor: CinemArt SK

The-Witch-Poster-Large_1200_1776_81_sV polovici 17. storočia boli ľudia väčšmi spätí s prírodou, Bohom a iracionálnymi javmi, ktoré dnes považujeme za obyčajné rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson) v tej dobe žila v pomerne bezpečnej osade v Novom Anglicku. Po vážnom konflikte so susedmi sa však rozhodli kolóniu opustiť a vydali sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v okolí rozľahlého temného lesa, pôsobiacom hrozivo a strašidelne. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny sprevádzajú aj nevysvetliteľné veci, ktoré sa im onedlho začnú diať.

Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo pred očami najstaršej dcéry Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. Napätú atmosféru v rodine obkolesuje všadeprítomná paranoja. Čochvíľa dochádza k nevyhnutnému rozpadu rodiny. Tomassin si ako jediná zachováva zdravý rozum, hoci ju vinia zo všetkých desivých udalostí, dokonca aj z čarodejníctva. A to, čo sa skrýva v temnom lese, sa konečne rozhodlo vyjsť na svetlo.

Snímka Čarodejnica je režisérskym debutom Roberta Eggersa, ktorý uviedol, že čarodejnice boli hrdinkami väčšiny jeho nočných mor. „Zaujímal som sa o nej aj neskôr, keď som študoval čarodejnícke procesy. Čo tak strašného museli tie ženy spáchať, keď končili tak krutou smrťou?“ kladie si otázku režisér. Filmom Čarodejnica strhol pozornosť aj na festivale v Sundance, keď si odniesol cenu za najlepšiu réžiu.

V CINEMAX NITRA od: 24.3.2016

Batman vs. Superman: Dawn of Justice (Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti)

2016, Akčný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
Réžia: Zack Snyder
Hrajú: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter…
Štúdio: Warner Bros. Pictures
Distribútor: Continental

batman_v__superman__dawn_of_justice_poster_3_by_jonesyd1129-d8s0mwwV obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo sa prebúdza nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo.

Zack Snyder je skúsený americký režisér, ktorý filmový svet obohatil o komiksové adaptácie 300 (2006), Strážcovia (2009), ale vzkriesil aj slávneho Supermana v nedávnom akčnom sci-fi Muž z ocele (2013). V snímke Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti proti sebe postavil legendy komiksového univerza – Batmana a Supermana, pričom sme nesmierne zvedaví, či išlo o správny scenáristický ťah. Oprávnené obavy vzbudzuje aj obsadenie nie príliš talentovaného herca Bena Afflecka do role Batmana, a tiež, či snímka dokáže tromfnúť famózne zbesilú trilógiu o Temnom rytierovi pod taktovkou Christophera Nolana.

Čo sa týka Bena Afflecka, väčšmi mu to pristane v režisérskom kresle, o čom svedčí jeho oscarový triler Argo (2012), ale aj kriminálne drámy Mesto (2010) a Zbohom baby (2007). Supermana opätovne stvárňuje Henry Cavill, ktorého sme okrem spomínaného Muža z ocele mohli vidieť aj v snímkach Krycie meno U.N.C.L.E. (2015) a Vojna bohov (2011). Vo vedľajších úlohách sa predstavia hviezdy ako Amy Adams (Muž z ocele, Špinavý trik – 2013), Diane Lane (Muž z ocele, Neverná – 2002), Laurence Fishburne (Muž z ocele, trilógia Matrix – 1999, 2003), Jeremy Irons (Misia – 1986, Smrtonosná pasca 3 – 1995) alebo Jesse Eisenberg (Sociálna sieť – 2010, Podfukári – 2013).

V CINEMAX NITRA od: 24.3.2016

Agáva

2016, Dráma
Réžia: Ondrej Šulaj
Hrajú: Milan Kňažko, Katarína Šafářiková, Marek Geišberg, Milan Lasica, Diana Mórová, Attila Mokos, Branislav Deák…
Štúdio: Trigon Production
Distribútor: Continental

agava-posterDo malého juhoslovenského mesta prichádza vážený staviteľ Hampl so svojou mladou manželkou Naďou. Jej pozornosť zaujme rovnako mladý učiteľ Daniel Orešanský, na ktorom nedávna účasť v druhej svetovej vojne zanechala trvácne stopy. Naďa je spočiatku rozhodnutá nepodľahnúť Danielovej charizme, no horúce leto a božská vôňa rozkvitajúcej agávy všade naokolo jej rozhodnutie komplikujú. Keď agáva po tridsiatich rokoch konečne zakvitne, Nadino úsilie je zmarené…

Agáva je celovečerný film nakrútený na motívy románu Agáva od slovenského spisovateľa Ladislava Balleka, v ktorom sa predstavia kvalitní slovenskí herci. Ide v ňom o podmanivý ľúbostný príbeh nešťastnej lásky, odohrávajúci sa v období ideologického uvoľnenia medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunizmu. Za dverami sa už blíži Víťazný február, ktorý vymazal z dejín takmer celú jednu vrstvu slovenskej inteligencie.

Na základe trailerov usudzujeme, že Agáva bude výpravne pôsobivá dobová dráma, skúmajúca nielen ľúbostnú dilemu hlavných protagonistov, ale aj pozadie zaujímavej a pozornosť zasluhujúcej etapy slovenských dejín. Príbeh zároveň sľubuje precíznu psychologickú štúdiu charakterov, a teda je určený nielen pre milovníkov romantických príbehov, ale aj pre divákov, obľubujúcich artové, náročnejšími formami rozprávania podané filmy.

V CINEMAX NITRA od: 31.3.2016

autorka: Mária Pánisová v spolupráci so CINEMAX NITRA
foto: distribučné štúdiá
YIB0.cinemax_logo_gradient_rgb_jpg

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.